Muniční sklady ve Vrběticích ohlídá 500 vojáků a dron, rozhodla vláda

  12:25aktualizováno  13:00
Armáda hermeticky uzavře prostor kolem muničních skladů ve Vrběticích, kde se staky už dva velké výbuchy. „Vláda rozhodla o posílení počtu vojáků, nasazení bezpilotního prostředku, takzvaného dronu, a nasazení mobilního velitelství. Celkové nasazení počtu lidí z armády bude kolem pěti set,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Muniční sklad číslo jedenáct u Vrbětic, v jehož střeše uvázl dělostřelecký granát. | foto: Policie ČR

Bezpilotní letoun, který už na místě byl po prvním, říjnovém výbuchu, je vybaven nočním viděním, takže bude celá oblast stále pod kontrolou. „Je možné ho používat téměř 24 hodin denně,“ řekl ministr vnitra.

Vláda se rozhodla, že bude přesně respektovat doporučení Bezpečnostní rady státu o posílení ostrahy oblasti o dalších 350 vojáků plus dalších padesát vojáků, což souvisí s mobilním velitelstvím v oblasti. „Nově budou hlídky na dohled. Vojáci a policisté budou zhruba 90 metrů od sebe a budou střežit areál tak, aby se opravdu eliminovala možnost kohokoli tam vstoupit,“ prohlásil Chovanec.

„Zdědili jsme ten problém, který vznikl v roce 2011. My ho chceme řešit a primární řešení spočívá v tom, že chceme odvézt munici z toho areálu. My si myslíme, že to bude možné ještě do konce roku. Rozhodující bude stanovisko pyrotechniků,“ řekl k situaci ve Vrběticích ve Zlínském kraji Chovanec.

„Oni musí ten areál vyklidit po stránce přístupových cest, aby bylo možné ten materiál začít odvážet. Pokud nenapadne sníh, který by to velmi zkomplikoval, je reálné, aby někdy po Vánocích, začátkem roku se mohly ty sklady začít vyprazdňovat,“ uvedl Chovanec. V areálu vybuchly dva sklady, číslo 12 a 16, které měla pronajaté ostravská firma Imex Group.

„Byla tam dělostřelecká munice různé ráže a různých typů. Většinou šlo o dělostřelecké granáty. Byly tam i minometné střely a ve skladě 16 také letecké pumy. Ze zbraní tam byly samopaly, dále pak letecké motory, náhradní díly, pneumatiky,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz právník firmy Radek Ondruš (rozhovor s ním najdete zde).

Kontroverzní firma? Nechci zhoršovat právní pozici, řekl Chovanec

Ministr vnitra Chovanec nechtěl v pondělí hodnotit výroky svého kolegy z vlády, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, podle kterého je firma, která měla pronajaté sklady s municí, které vybuchly, velmi „kontroverzní“. „Nezlobte se, já nechci zhoršovat pozici České republiky v případných právních sporech, takže k této věci se nechci vyjadřovat,“ řekl Chovanec.

„Ta firma tam neměla munici nikdy skladovat. Podle mých informací má velmi kontroverzní pověst,“ řekl totiž Babiš v neděli Otázkách Václava Moravce. Dodal, že informace čerpá z Ministerstva obrany, které vede ministr z jeho hnutí ANO Martin Stropnický.

„Problém začíná u vydání licence. To je absurdita tohoto, jak tento stát funguje. Firma, které vybuchly dva sklady, je velice kontroverzní. Vyvezla munici do Bulharska, kde to také bouchlo. Má za sebou různé podivné firmy,“ tvrdí Babiš. Podle něj Imex také vyvezl zbraně do Konga, i když to bylo zakázané. Podle Babiše této firmě Ministerstvo obrany nemělo v roce 2011 vůbec skladovací prostory pronajmout (více o slovech Babiše čtěte zde).

Ministerstvo obrany začne nabírat žádosti o odškodnění

Ministr vnitra už v průběhu jednání vlády uvedl, že Bezpečnostní rada státu rozhodla o tom vyčlenění jednoho pracovníka Ministerstva obrany pro nabírání žádostí občanů, z nichž mnozí museli být evakuováni ze svých domovů, o odškodnění.

„Tady se musí najít primárně původce výbuchu, tedy škody, který bude zodpovědný za to, že uhradí veškeré náklady,“ zdůraznil ministr.

„Samozřejmě i stát se cítí poškozen. I my budeme hledat původce škody a pokud jím bude soukromá firma, budeme chtít, aby platila i státu, nejen občanům, nejen obcím,“ řekl Chovanec. K vyšetřování nic říci nechtěl s tím, že probíhá ve vyhrazeném režimu.

Vrběticemi minulý týden opět otřásly exploze:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz