Vražda Horákové je promlčena, řekl vrchní soud

  17:43aktualizováno  19:11
Vražda čtyř lidí v procesu s Miladou Horákovou je promlčena. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnál to řekl obhájce bývalé prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové Vladimír Kovář.
Milada Horáková a její prokurátorka Ludmila Polednová

Milada Horáková a její prokurátorka Ludmila Polednová | foto: ČTK / LN

Brožová-Polednová byla loni v listopadu za účast na procesu odsouzena na osm let do vězení, přestože si soudce Petr Braun uvědomoval, že si zřejmě kvůli vysokému věku neodsedí ani jeden den.

Soudce ale považoval za důležité bývalou prokurátorku odsoudit nepodmínečně. Její advokát se proti tomu odvolal. Odvolací soud o promlčení rozhodl už minulé pondělí, ale výsledek tajil. Všeobecně se čekalo, že případ vrátí k dalšímu projednávání. - více zde

Radiožurnál, který o výsledku odvolání informoval jako první, získal vyjádření jejích obhájců. Ti poukázali na to, že všechny činy tehdejších pachatelů jsou už promlčeny. Rozhodnutí překvapilo mluvčího Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jana Srba. "Soudce musel překlasifikovat vraždu, protože ta většinou za promlčenou není prohlášena," řekl iDNES.cz.

Mluvčí soudu Jan Fořt nechtěl prohlášení advokáta Brožové-Polednové potvrdit. "Ještě nám nepřišlo vyrozumění," oznámil iDNES.cz.

Proti rozsudku bude těžké se odvolat. Česká televize uvedla, že jedinou cestou je mimořádný opravný prostředek.

Ludmila Brožová-Polednová se činu spolupachatelství dopustila v roce 1950, kdy kromě Milady Horákové v politicky vykonstruovaném procesu proti odpůrcům komunistického režimu k trestu smrti odsoudila další tři lidi. Horáková mezi nimi byla jediná popravená žena.

Nic jsem nevěděla, byla jsem mladá
Brožové-Polednové původně hrozilo patnáct let, sám žalobce ale navrhl pouze pět let vězení s ohledem na její vysoký věk. V současnosti jí je osmdesát šest let.

Bývalá prokurátorka prostřednictvím své obhajoby tvrdila, že o zmanipulování procesu nevěděla a věřila ve vinu odsouzených. V době soudu jí bylo 29 let. Za sebou měla rok právnické školy pro pracující a studovala právnickou fakultu.

Soudce ale v rozsudku konstatoval, že nebyla jen pasivním svědkem událostí, ale jedním z článků řetězu, který umožnil fyzickou likvidaci odpůrců režimu prostřednictvím justičního aparátu. I podle tehdejšího zákona měla jako zástupce státu využít všech prostředků ke zjištění pravdy a snažit se odstranit případné nesrovnalosti.

Právě to ale podle soudu neudělala. Podle Brauna si byla vědoma toho, že o vině Horákové již předtím rozhodly mimosoudní orgány a že celý proces má jen vyvolat dojem zákonnosti. Z historických dokumentů například vyplynulo, že obžalovací spis konzultovali prokurátoři s ministerstvem vnitra a poté byl předložen k politickému schválení.

Právnička a politička Horáková byla za druhé světové války pět let vězněna, protože se zapojila do odboje proti nacistům. Po válce byla zvolena poslankyní parlamentu za národní socialisty. Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Již v následujícím roce ale byla zatčena a ve vykonstruovaném procesu pak v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti.

Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími zrádci režimu a agentům imperialistických mocností předávala důležité informace.

Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí: Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl stejně jako Horáková k trestu smrti, další čtyři na doživotí a pět dostalo různě dlouhé tresty vězení. Horáková, Buchal, Kalandra a Pecl byli popraveni 27. června 1950.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Soukup může moderovat dál. Zákon zatím neporušuje, tvrdí šéf vysílací Rady

Jaromír Soukup v pořadu Moje zprávy na TV Barrandov

Když Jaromír Soukup ve zpravodajském pořadu Moje zprávy na TV Barrandov propagoval své nové hnutí List Jaromíra...

Z Brna do vlády? Vokřál by mohl být novým ministrem školství

Končící brněnský primátor Petr Vokřál na ustavujícím zasedání nového...

Bývalý primátor Brna Petr Vokřál se už zřejmě oklepal z toho, jak jej i přes vítězství v posledních volbách vyšachovali...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Najdete na iDNES.cz