Vrátí se do kosmetických laboratoří zvířata?

  1:00aktualizováno  1:00
Loni na podzim prosadila lidovecká poslankyně Parkanová striktní zákaz jakýchkoliv pokusů na zvířatech pro kosmetické účely. Ale to se brzy může změnit a Česká republika se možná opět zařadí mezi země, které dovolují testovat na zvířatech přísady do kosmetických přípravků.
myš - (c) profimedia.cz/corbis

myš - (c) profimedia.cz/corbis - Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová poslala do parlamentu návrh zákona, který umožňuje kosmetickým firmám pokusy na zvířatech. Ty byly dosud v Česku přísně zakázány. | foto: Profimedia.cz

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) totiž v minulých dnech předložila sněmovně novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která striktní zákaz testů na zvířatech zmírňuje. To se nelíbí Parkanové ani ochráncům zvířat.

"Všimla jsem si toho náhodou a hned při prvním čtení návrhu zákona jsem na to upozornila. Ale ministryně jen poděkovala a řekla, že se připomínkou bude zabývat. Podle mě nevěděla, oč jde," míní Parkanová.

Nevěděli to ani ostatní poslanci. "Nevšiml jsem si toho," přiznal například Jozef Kubinyi (ČSSD). Ředitelka Nadace na ochranu zvířat Romana Šonková nechce věřit, že by se změna dostala do návrhu zákona bez vědomí ministryně.

"Určitě zafungovala kosmetická lobby, která hledá prostor k podnikání. Stejně striktní zákazy jako u nás už totiž platí v Británii, Německu a Nizozemsku. Do šesti let by měly platit v celé Evropské unii. Tak proč se my máme vracet zpátky?" ptá se.

Se zrušením striktního zákazu testů na zvířatech nesouhlasí ani mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben a předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat ministerstva zemědělství Richard Sovják.

"Naše komise se má k podobným změnám zákonů vyjadřovat. Ale tento návrh s námi nikdo neprojednal a my s ním nesouhlasíme," řekl Sovják. Ministryni Miladu Emmerovou reakce překvapily. Materiál sice ve sněmovně předkládala ona, ale připravoval ho hlavní hygienik Michael Vít.

"Dosud jsem s jeho materiály nikdy nenarazila," říká Emmerová. "Jsem ráda, že se ozvala poslankyně Vlasta Parkanová i další lidé. Jejich názory budu tlumočit. Nemám zájem znovu u nás zavádět pokusy na zvířatech. Není možné, aby nový zákon byl benevolentnější než původní. Musíme ho upravit," dodala.

Jednoduché to asi nebude. Hlavní hygienik Michael Vít totiž trvá na mírnější podobě zákona. "Musíme přijmout stejnou legislativu, která platí v Evropské unii," tvrdí Vít. S tím však nesouhlasí ochránci zvířat ani Vlasta Parkanová. "Udělám všechno pro to, aby takový návrh sněmovnou neprošel," slibuje poslankyně.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Mynář se podle exministra spravedlnosti mohl dopustit trestného činu

Krajskému lídrovi Zemanovců Vratislavu Mynářovi nepomohla do Sněmovny...

Jednáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se scházel s některými soudci, by se podle exministra spravedlnosti...

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Stanislav Hamr v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (18. ledna 2019)

Jaký byl ve skutečnosti Jan Palach? Historik Petr Blažek dostal od jeho spolužáka z dětství Stanislava Hamra pozvánku...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Najdete na iDNES.cz