Autoři Lukáš Gavlovský (vpravo) a Roman Švejda instalují na nádvoří bývalého pivovaru na zámku v Litomyšli voskové srdce pro Václava Havla (11. června 2012) | foto: Josef Vostárek, ČTK

Srdce pro Havla muselo před výstavou v Litomyšli na test, vydrží 30 °C

  • 22
Vydrží srdce ze svíček pro zesnulého Václava Havla dlouhodobou venkovní výstavu od půlky června do začátku července? Tuto otázku museli kladně zodpovědět organizátoři festivalu Smetanova Litomyšl, kteří o artefakt stojí. Dozvěděli se, že to půjde.

Autoři radí vystavovat srdce do teploty 18 stupňů. "Posílali jsme vzorek do zkušebny a podle ní to bude v pořádku až do 30 stupňů. V případě ostrého slunce srdce zastíníme," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Fotogalerie

Velké voskové srdce vzniklo ze svíček svezených z pietních míst po loňském pohřbu prvního českého prezidenta Václava Havla. Plastika je dutá a lidé do ní mohou vstupovat. Zhotovili ji dva mladí umělci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda.

"Bylo to spontánní, stejně jako je i dosavadní průběh. Napadlo mě to po Vánocích, když jsem se byl podívat na pietní místo u svatého Václava. Okamžitě mi bylo jasné, že nějak musím využít materiál, ve kterém je nainvestována ta ohromná lidská energie," popsal dříve projekt Gavlovský.

Srdce bude poprvé mimo Prahu

V Litomyšli, kde Václav Havel zorganizoval setkání sedmi prezidentů a přivedl do města španělského krále, si výstavy srdce považují. Plastika ve tvaru otevřeného srdce se tam představí poprvé mimo Prahu. A pak vyrazí na další pouť po českých a moravských městech.

Smetanova výtvarná Litomyšl ovšem bude vzpomínat na někdejšího prezidenta i jinak. V zámeckém pivovaru bude otevřena výstava fotografií Oldřicha Škáchy - Havel navždy!

"Oldřich Škácha čtyřicet let stál po boku Václava Havla a fotil. Byl to takový neviditelný fotograf, až na jeden rok nikdy nebyl oficiálním hradním fotografem, tomu se bránil, oficiální fotografové musejí fotit barevně, fotit prezidenta, jen když je upraven, má kravatu a tak, to by ho nebavilo," uvedl organizační ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle Pavel Chalupa.

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.