Vondrovi páteř operovat nebudou, Paroubek by ho léčil klystýrem

  10:41aktualizováno  12:47
Ministr obrany Alexandr Vondra opouští nemocnici. Původně mu hrozila operace krční páteře, Sněmovna kvůli tomu odložila projednávání aféry ProMoPro. Vondra se od pondělí vrací do práce a do nemocnice bude docházet na ambulantní ošetření. Podle Paroubka Vondra jen simuloval.

Podle ministerstva obrany byly Vondrovy zdravotní problémy dlouhodobé a ambulantně do nemocnice docházel již řadu týdnů před nástupem do nemocnice. | foto: Krumphanzl MichalČTK

"Čeká mne mnoho práce na ministerstvu obrany a jako známý workoholik se těším," poznamenal ráno Alexandr Vondra, který se na neurochirurgické klinice ÚVN léčil od konce dubna.

Kvůli pobytu v nemocnici se nemohl 5. května zúčastnit původně plánované sněmovní schůze k zakázce pro firmu ProMoPro za českého předsednictví v EU, které měl jako vicepremiér pro evropské záležitosti na starosti. Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová proto schůzi odročila na 7. června.

Aféra ProMoPro

Udělejte si přehled, oč v případu běží

Podle ministerstva obrany byly Vondrovy zdravotní problémy dlouhodobé a ambulantně do nemocnice docházel již řadu týdnů před nástupem do nemocnice.

Vysvětlení kauzy ProMoPro žádá zejména opoziční ČSSD, ministr financí Miroslav Kalousek by měl na schůzi hovořit o zjištěních jeho finančního analytického útvaru. Podle "cifršpionů" totiž není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb společnosti ProMoPro z celkových zhruba 550 milionů korun.

Část peněz ze zakázky skončila na účtech v Rakousku a je zablokována - proč tam šly, není zřejmé. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie. ČSSD a Věci veřejné žádají Vondrovu rezignaci, ministr ji kvůli kauze skutečně nabídl, ale premiér Petr Nečas dosud neřekl, jak s ní naloží.

Simulant, zasloužil by klystýr, rozčílil se Paroubek

Zlepšení zdravotního stavu Alexandra Vondry nenechalo klidným expředsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

Poslanec uznal, že lidé mají právo na neodkladné lékařské zákroky. Jenže pak podle jeho informací Vondra na Bezpečnostní radě státu pil alkohol a mohutně kouřil, načež se "vesele procházel po nemocnici ve dnech, kdy se měla konat schůze". Paroubek proto odhadl diagnózu - Vondra podle něj měl politickou chřipku.

Následně ho doslova "rozčililo", že Vondra nikdy neuvažoval o zrušení cesty do Iráku, kde má s premiérem Petrem Nečasem jednat o prodeji lehkých bitevních letounů L-159.

Paroubek proto věští Vondrově zdraví chmurnou budoucnost - obává se, že se s blížícím termínem sněmovní schůze ke kauze ProMoPro bude opět horšit. Možné řešení by podle něj bylo netolerovat Vondrovy zdravotní problémy a dopravit ministra na invalidním vozíku do Sněmovny i proti jeho vůli.

"Vondra má bohužel to štěstí, že v Ústřední vojenské nemocnici asi jako nenarazí na obdobu doktora Grünsteina, který by mu na úvod naordinoval dvojitý klystýr a chinin. Možná by si příště takové divadlo rozmyslel," našel Paroubek inspiraci ve Švejkovi.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz