Blaničtí rytíři z Volyně. Hrdinové z fronty, na které se v učebnicích téměř zapomnělo

Autor:
  18:45
Přežili válku, Stalinovy čistky i útoky Němců. Volyňští Češi tvořili páteř 1. československého armádního sboru v SSSR za druhé světové války. Po ní se vydali do vlasti svých předků, často bez majetku, ale s nadějí, že v Československu znovu zapustí kořeny. Kapitolu dějin, která se postupně vytratila z kolektivní paměti, otevírá text, jenž vznikl ve spolupráci s Pamětí národa.
Přehlídka československých vojáků na Staroměstském náměstí 17. května 1945.

Přehlídka československých vojáků na Staroměstském náměstí 17. května 1945. | foto: Paměť národa

Byl 17. květen 1945, devět dní po konci války. Prahou pochodovali vojáci a vojačky 1. československého armádního sboru v SSSR. Na Staroměstském náměstí je vítal prezident Edvard Beneš. Z trosek ještě doutnajících budov zněla slova o Stalinovi a národních výborech, signály budoucího směřování země.

Paměť národa

Text vznikl ve spolupráci s Pamětí národa, pro kterou jej zpracovaly Markéta Bernatt-Reszczyńská a Kristýna Himmerová

Organizace sdružuje lidi se zájmem nejen o historii prostřednictvím Klubu přátel Paměti národa. Díky pravidelným příspěvkům více než 5 tisíců členů může spolek dál uchovávat vzpomínky lidí, kteří prožili klíčové okamžiky dějin. Členství mimo jiné nabízí možnost setkávat se s pamětníky, účastnit se vycházek, výletů, debat či hlasovat pro laureáty Cen Paměti národa.

„Krásný květen byl. Líbali nás, objímali, děkovali. Praha byla jak nevěsta. Byla jsem šťastná, že jsem konečně doma“ vzpomínala Věra Biněvská, která do zahraniční armády narukovala už ve čtrnácti letech a byla jedním z nejmladších účastníků bojů na Dukle. Pracovala tehdy jako radiotelegrafistka.

První československý armádní sbor bojoval na východní frontě po boku Rudé armády a komunistický režim tohoto faktu propagandisticky využíval jako důkaz československo-sovětského přátelství. Komunisté ovšem zamlčovali fakt, že základ sboru představoval tzv. Československý legion, jehož příslušníci byli na základě paktu o spolupráci mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem na podzim 1939 internováni v sovětských táborech. Stalin je propustil, až když Hitler napadl i Sovětský svaz, a Čechoslováci se tak pro boj hodili.

Stalin tedy povolil vznik československé jednotky na sovětském území a tu začal na Urale v Buzuluku formovat legionář a prvorepublikový plukovník Heliodor Píka spolu s podplukovníkem Ludvíkem Svobodou.

Po únoru 1948 se smělo v souvislosti s východní frontou hovořit jen o Svobodovi, generála Píku nechali komunisté popravit jako první oběť vykonstruovaných procesů v červnu 1949 a okamžitě po únoru 1948 se zbavili všech prvorepublikových důstojníků. Z historie se také poněkud vytratil příběh volyňských Čechů, kteří v bojích na Dukle tvořili největší část z šestnáctitisícového sboru a statečnost prokazovali po celou dobu války.

Deník Ukrajinky: Kdysi jsem měla obyčejné sny, teď si přeji jen jednu věc

Do Prahy jich v květnu 1945 dorazilo necelé čtyři tisíce a drtivá většina z nich si přála v zemi svých předků zůstat. Vyjednávání jejich repatriace se Sovětským svazem trvalo přes rok. V nových domovech začali hospodařit na statcích po sudetských Němcích a po únoru 1948 je dostihl stalinismus, před kterým prchali. Navíc se jako nepohodlní svědci stalinských praktik a kolektivizace ocitli v hledáčku StB.

Připraveni na boj díky Blaníku

Hned na začátku německé okupace Volyně založili v červenci 1941 volyňští Češi ilegální odbojovou skupinu Blaník, která se připravovala zejména na vstup do československé zahraniční armády. Za rok a půl se jejím zakladatelům – učitelům Vladimíru Knopovi z Mirohoště a Josefu V. Rejzkovi z Moskovštiny a uprchlíkovi z protektorátu Jiřímu Lízálkovi – podařilo vybudovat síť podporovatelů po celé Volyni.

Počátkem roku 1943 měl Blaník své spojky ve 37 českých vesnicích díky vydávání ilegálního časopisu a letáků, které burcovaly k vlastenectví. Členové skupiny měli důležitý a nebezpečný úkol – shromažďovat zbraně a střelivo, o které měli zájem stoupenci Ukrajinské osvobozenecké armády, tzv. banderovci, kteří do českých vesnic chodili v noci pro jídlo.

Bedřich Opočenský v tankistické helmě.

„Ve dne vládli Němci a v noci banderovci,“ popsal vyhrocenou situaci na Volyni v době nacistické okupace Bedřich Opočenský z Boratína u Lucku, který se do aktivit Blaníku zapojil jako devatenáctiletý. V rámci příprav na vstup do československé armády členové Blaníky absolvovali také výcvik ve zbrani a řízení motorových vozidel.

Bedřich se učil řídit na dvoře Václava Vlka, taxikáře v nedalekém Lucku. „Měl auto, ale nemohl jezdit, nebyl benzín. Nás bylo asi sedm hochů a on nás učil řídit u sebe na dvoře v autě na špalcích. Velel nám: nastartovat, přidat plyn, ubrat,“ popsal Opočenský válečný „trenažér“.

Volyňští Češi představovali pro Svobodovu armádu ohromnou posilu, bez jejich odhodlání bojovat za svobodu vlasti svých předků by na území SSSR nemohl vzniknout tak velký československý vojenský útvar. Jeho zřízení oficiálně schválil generální štáb Rudé armády 10. dubna 1944.

Na jaře roku 1944 se k odvodu dostavilo 11 451 volyňských mužů a žen, z nichž drtivá většina byla uznána za schopné vojenské služby. Bedřich byl u odvodu díky zkušenostem z „trenažéru“ zařazen do výcviku pro řidiče tanku. „Byl to intenzivní výcvik, až šestnáct hodin denně. Soboty, neděle, svátky – neexistovalo. Dennodenně. I v noci bývaly výcviky. My jsme jako armáda vycvičení byli,“ vyprávěl i po letech s hrdostí.

Volyňští Češi jsou v pasti. Nedostanou se na hranice, vesnice ostřelují

Výcvik trval od března do srpna, kdy dostal 1. československý sbor rozkaz přesunout se k Dukle na dnešní polsko-slovenské hranici. Sbor složený ze dvou třetin z nováčků z řad volyňských Čechů měl přes Karpaty rychle proniknout na slovenské území, kde tehdy vypuklo povstání. Tento plán ale ztroskotal. Němci odzbrojili dvě slovenské divize, které měly přejít na stranu povstalců.

„Generál Svoboda nám v předvečer řekl, že nás na druhé straně očekávají slovenské divize. My jsme počítali s tím, že to bude defilový pochod, a ne válka a útok. Proto to taky tak dopadlo. Kdyby nám bývali řekli hned naostro, jak to tam vypadá, že je oblast obsazena Němci, kteří mají výhodné pozice,“ vyprávěl Opočenský.

Hned v prvních dnech sbor utrpěl obrovské ztráty a sovětské velení tehdy neoprávněně odvolalo velitele sboru Jana Kratochvíla jmenovaného exilovou vládou a pověřil velením generála Ludvíka Svobodu, který vedl 1. brigádu sboru. Vojáci nakonec na Slovensko vstoupili až 6. října 1944.

Hrdina osvobození Ostravy

Za Duklou dostal Bedřich svůj první tank T-34, s nímž se jako jeho velitel účastnil v půli ledna 1945 úspěšné tankové bitvy u polského Jasla. V Ostravě se stal hrdinou osvobození, když 30. dubna 1945 zachránil posádku československého tanku, který vjel jako první přes Říšský most přes Ostravici. Tank č. 051 zasáhly tři pancéřové pěsti vypálené nacisty z protějšího domu, na jehož místě dnes stojí památník.

„Tank začal hořet, velitele to zabilo a ti ostatní vyskákali a utíkali po tom mostě zpátky. Když jsem viděl, co se děje, tak jsem do těch baráků naproti pálil jednu za druhou. Tím jsem snad pomohl natolik, že přeběhli až k nám. Hned se jich ujali místní a večer přijely sovětské tanky,“ vyprávěl.

Opočenský také vzpomínal na pohostinnost Ostravanů, kteří nosili vojákům cigarety, salámy, pití. Užili si jí ale jen krátce, hned další den pokračovali se Sověty na Fulnek. Tam vyměnil tank za slavnou Tatru 87, protože si ho velitel Vladimír Janko vybral jako čestnou stráž.

Sověty vítali, pak před nimi ukrývali ženy. Matku Evy Pilarové zachránila náhoda

„Janko už si oblíkl uniformu, navěsil si metály,“ popsal následnou jízdu do Prahy, kterou 8. května přerušila u Golčova Jeníkova německá kolona. „Němců bylo padesát a nás pár. Janko vystoupil z auta a říká německy tomu majorovi, že už nemá cenu bojovat, že už Německo kapitulovalo. Ten Němec, že ne, že má svoje rozkazy.“

Československé vojáky duchapřítomně zachránili místní lidé, kteří dali do okna hostince rádio s německým vysíláním. „Když uslyšel ‚kapitulieren‘, tak vykulil oči, sundal čepici, odepnul pásek a že přijímá. Dal povel a jeho vojáci naházeli na hromadu zbraně,“ popsal Opočenský konec války.

Místo euforie náraz. A pak zpátky na frontu

Do Prahy dorazili 9. května. Bedřich se ještě vydal bojovat na nákladové nádraží na Žižkově. Cestou se ale jeho automobil střetl se sovětským náklaďákem. „Probudil jsem se na nosítkách a říkám si: ‚To přeci ne! Já jsem bojoval celou válku, a najednou skončím na nosítkách!‘ Z těch nosítek jsem vyskočil, sestřičky okolo se chytaly za hlavu,“ vyprávěl.

Válka ale pro jeho jednotku neskončila, po slavnostní přehlídce na Staroměstském náměstí 17. května museli odjet zpět na Ostravsko. Tam bránili do konce roku české Slezsko, kde v neklidné poválečné době stále doutnaly staré česko-polské spory o Těšínsko.

Do Prahy v květnu 1945 dorazilo v řadách příslušníků 1. československého armádního sboru v SSSR na 3 900 volyňských Čechů, asi 2 300 volyňských vojáků zůstalo v nemocnicích na území SSSR a v Československu, čtyři tisíce volyňských Čechů padly. Většina vojáků se rozhodla v Československu zůstat a čekat na příjezd svých rodinných příslušníků po vyjednání repatriační dohody se Sovětským svazem.

Československá vláda zahájila jednání hned v červnu, podepsání dohody ale oddalovala neochota sovětské vlády proplatit volyňským Čechům jejich polnosti. Na Volyni patřili mezi významné hospodáře, chovali dobytek, pěstovali chmel a další plodiny. Svých hospodářství se vzdalo 10 502 rodin, které se rozhodly odjet do Československa, aniž by měli záruku finančního vyrovnání.

Dohodu o právu opce a přesídlení občanů české a slovenské národnosti žijících na území Volyně v SSSR do Československa podepsali 10. července 1946 československý velvyslanec Jiří Horák a zástupce sovětské vlády Solomon Abramovič Lozovskij v Moskvě.

„Volyňští Češi se pokryli nesmrtelnou slávou a svým statečným postojem v těžkých dobách se ukázali býti důstojnými syny své staré vlasti a obnovili svými hrdinskými činy starou slávu českých dějin. Tito stateční synové českého národa projevili ještě během bojových akcí přání vrátiti se se svými rodinnými příslušníky do staré vlasti,“ stojí v úvodu reemigrační dohody z 10. července 1946.

Ještě 70 let po masakru volyňských Čechů panují dohady, kdo zabíjel

Jako první odjížděly rodiny vojáků, druhou skupinu tvořili zemědělci a třetí živnostníci, dělníci a ostatní. První transport vyjel z Dubna 30. ledna 1947 a poslední 10. května 1947. Po vstupu na československé území pozbyli Češi z Volyně sovětské státní občanství a stali se občany Československa.

Na statky po Němcích. A pod dohled StB

Většina volyňských Čechů našla nový domov v oblasti Sudet v domech po vyhnaných Němcích. Bedřich Opočenský se usadil na statku v Sedlci u Litoměřic. „Byla tam zámečnická dílna, tak jsem pokračoval v řemesle, než mě přišli znárodnit. Měl jsem dva zaměstnance a jednoho učedníka,“ vyprávěl.

Volyňští Češi drželi při sobě i v nových domovech. Starousedlí Češi se na ně dívali s nedůvěrou a považovali je za sympatizanty Sovětského svazu. Proti tomu se Opočenský rázně ohrazoval: „ My jsme z východu do republiky nepřitáhli komunismus. Byli jsme československá armáda a cvičili jsme podle prvorepublikových řádů A1-1. Do republiky jsme se po Dukle a ostatních bojích vrátili společně s panem prezidentem Benešem a s Janem Masarykem. Až po únorovém puči z toho udělali „Lidovou armádu“. Ať to nepřičítají nám.“

Státní orgány je naopak považovaly za možné nepřátele SSSR, protože měli zkušenost s drsnými stalinskými praktikami při kolektivizaci. Volyňští Češi se proto ocitli okamžitě po příjezdu pod dohledem Státní bezpečnosti, která se je snažila izolovat a sledovala, s kým se stýkají a co komu vyprávějí.

Volyňští Češi z Boratina po válce na Litoměřicku.

„Komunisté neměli zájem o volyňské Čechy, a zvláště ne o ty, kteří přicházeli ze sovětské části. Správně předpokládali, že nebudou chtít kolektivizaci zemědělství, protože tu už zažili v Sovětském svazu, s nímž měli obecně špatné zkušenosti,“ potvrdila etnografka Helena Nosková. Podle ní se komunisté alespoň část z nich snažili vrátit do Sovětského svazu. „To se jim ale naštěstí nepovedlo, protože by je de facto poslali rovnou do sovětských gulagů,“ dodala.

Řada volyňských Čechů ale skončila ve vězení i v Československu – za skutečnou protikomunistickou odbojovou činnost nebo na základě falešných udání.

Příběh volyňských Čechů se v letech komunistické diktatury příliš nepřipomínal. Soudruzi nechtěli přitahovat zbytečnou pozornost k těm, kdo na vlastní kůži zažili důsledky předválečného spojeneckého paktu Sovětského svazu s nacistickým Německem. Kromě toho byli také nepohodlnými svědky stalinského teroru – nejdřív na východní Volyni a za války i na západní.

Politickým tlakům by teď jako ředitel ČT nejlépe odolal Dvořák, míní analytička

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel Prouza. Redakci iDNES.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich se zastřelil v autě...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá komtesa Maria Gloria Czernin z Chudenic na Klatovsku ze známého šlechtického rodu a Laszlo markýz de...

Bomba, před kterou se třese celý Írán. Američané mají v ruce explozivní trumf

Donald Trump stále mlží ohledně plnohodnotného zapojení americké armády do konfliktu mezi Íránem a Izraelem. Tel Aviv však bez podpory Washingtonu nemůže svou operaci dotáhnout do konce. Klíčové je...

19. června 2025  12:06

GLOSA: Plešky nejen ze silonek. Pitbull v O2 areně rozjel nezapomenutelnou párty

Pakliže zažíváte obtížné časy, nejste v tom zdaleka sami. Na chmury existuje lék a jeden takový se podával 18. července v pražské O2 areně. Hektolitry pozitivní energie do publika pumpoval americký...

19. června 2025  11:57

Izrael zasáhl těžkovodní reaktor v Aráku a výrobny zbraní, Írán nemocnici

Sledujeme online

Izraelská armáda ve čtvrtek ráno oznámila, že zasáhla těžkovodní reaktor v íránském Aráku a desítky cílů spojených s výrobou zbraní. Útočilo celkem 40 stíhaček. Írán naopak na Izrael vyslal salvu...

19. června 2025  8:32,  aktualizováno  11:50

Mrzena se pustil do Fridricha. Falešné hry, neúcta a podraz, kritizuje po volbě šéfa ČT

Šéf zpravodajství České televize Petr Mrzena připustil, že před středeční volbou nového ředitele ČT psal radním. Pro iDNES.cz Mrzena řekl, že jeden z finalistů Milan Fridrich hraje falešné hry a...

19. června 2025  11:11,  aktualizováno  11:42

Česká pošta rozšíří službu Czech POINT. Bude na většině poboček v zemi

Česká pošta chce rozšířit Czech POINT z 750 na 2 400 poboček. Služba tak má být dostupná na všech poštách a partnerských pobočkách provozovaných obcemi. „Cílem je zpřístupnit občanům úřední služby co...

19. června 2025  11:20

Šéf Pentagonu nezná Kaliningrad ani sílu čínské flotily, ukázalo slyšení v Kongresu

Americký ministr obrany Pete Hegseth během nedávného slyšení v Kongresu nezvládl zodpovědět základní otázky týkající se bezpečnosti NATO a USA. Ukázalo se, že nezná Suvalský koridor ani ruskou...

19. června 2025  11:10

Aféru s bitcoiny bude řešit bývalý ústavní soudce. Chce prošetřit celou státní správu

Bývalý soudce Ústavního soudu a advokát David Uhlíř se stal koordinátorem na objasňování bitcoinové aféry. Ve funkci chce z hlediska práva zkoumat postupy celé státní správy, nejen ty uvnitř...

19. června 2025  10:20,  aktualizováno  11:02

Cena litru nafty vzroste kvůli emisním povolenkám o 11 korun, varuje Havlíček

Před razantním navýšením cen pohonných hmot kvůli novým emisním povolenkám varuje místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček. „Cena litru nafty vzroste kvůli emisním povolenkám o 11 korun,“ řekl...

19. června 2025,  aktualizováno  10:40

„Všechna data upravím“. Decroix odstraňuje titul, na který nemá nárok

Z webových stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix. Podle ministerstva školství na něj totiž nemá nárok, a to i navzdory tomu, že jí...

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  10:32

Pobodání šedesátiletého muže v Sušici, zadržený je podezřelý z pokusu o vraždu

Kriminalisté od středečního podvečera vyšetřují v Sušici na Klatovsku násilný trestný čin. Poškozeným je šedesátiletý muž, kterého útočník pobodal. Zraněného ve velmi vážném stavu záchranáři letecky...

18. června 2025  22:01,  aktualizováno  19.6 10:29

Muž bezdůvodně napadl ženu, když se míjeli v lese. Skončila v nemocnici

Kriminalisté v krátké době dopadli muže, který podle dostupných informací bezdůvodně napadl ženu v lese na okraji Českého Krumlova. Útočníka obvinili z těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a...

19. června 2025  10:18

Íránská raketa zabila ukrajinskou holčičku, která se v Izraeli léčila s leukemií

Jednou z obětí nedělního íránského raketového útoku na izraelské město Bat Jam byla ukrajinská holčička, která v Izraeli přebývala se svými příbuznými a léčila se tam s leukemií. Otec sedmileté...

19. června 2025  10:15
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.