Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

  10:52aktualizováno  10:52
Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný veřejně uvedl, že se chce ucházet o post v čele SPD. Dosud vedl organizaci SPD v Moravskoslezském kraji. Tu vedení hnutí nyní zrušilo, protože údajně porušovalo stanovy a krátilo demokratická práva svých členů. Volný iDNES.cz řekl, že za zrušením nevidí souvislost se svou kandidaturou.

Poslanec SPD Lubomír Volný byl lídrem hnutí v Moravskoslezském kraji. | foto: Adolf Horsinka

Bývalého prezidenta Václava Havla nazval v den výročí jeho smrti největším vlastizrádcem národa, na poslance z ČSSD údajně volal „Pojď ven!“ při hádce ve Sněmovně k tomu. Už při nástupu do Poslanecké sněmovny po volbách v roce 2017 na sebe Lubomír Volný upozornil tím, že ve svých zchátralých domech v ostravském ghettu inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení, přestože SPD označuje příjemce dávek za parazity.

Nyní hodlá Volný usilovat o post v čele hnutí Svoboda a přímá demokracie. „Přijímám osobní výzvu Tomia Okamury, abych proti němu kandidoval na post předsedy SPD. Výzvy lídrů se neodmítají,“ uvedl poslanec ke svému rozhodnutí na svém facebookovém profilu.

Vedení hnutí nechce ambici svého člena příliš komentovat. „Volba předsedy hnutí SPD bude probíhat až za 2,5 roku, jelikož mandát je tříletý. Takže tato otázka není v tuto chvíli aktuální. Kandidovat může samozřejmě každý jeho člen a je to ukázka toho, že je SPD demokratickou stranou,“ sdělila iDNES.cz stanovisko SPD jeho mluvčí Barbora Zeťová.

Porušovali stanovy, hájí zrušení krajské organizace vedení SPD

Zatímco si Volný dělá ambici na post lídra hnutí, vedení SPD zrušilo svou organizaci v Moravskoslezském kraji, jejíž předsedou byl právě Volný. „Stalo se tak plně v souladu se stanovami hnutí, na základě zjištění, že v regionálním klubu docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov, včetně krácení demokratických práv členů,“ popsala Zeťová důvody.

Oč přesně šlo, nechce hnutí prozradit. „To je oficiální stanovisko, více záležitost komentovat nebudeme. Třeba bude nějaký vývoj, ale teď k tomu více neřekneme,“ řekla mluvčí. Zároveň upozornila, že členství všech členů a čekatelů ze zrušené organizace zůstává zachováno a v souladu se stanovami budou mít příležitost pracovat v novém regionálním klubu.

Volný jakékoliv nedemokratické postupy odmítá. „S důvody odvolání zásadně nesouhlasíme. Za nás hovoří výsledky, Vždyť právě naše krajská organizace byla třikrát po sobě ve volbách nejúspěšnějším krajem,“ řekl iDNES.cz Volný s tím, že jak v poslaneckých, tak i v krajských a komunálních volbách získala SPD na severovýchodě země nejvíce mandátů.

„Například v komunálních volbách získal náš kraj třicet procent ze všech mandátů SPD v republice. To přeci nemohlo dokázat nedemokraticky pracující vedení,“ upozornil

O našem rozpuštění rozhodli bez nás, stěžuje si Volný

Odebrání licence krajské organizaci ho překvapilo. Na dotaz iDNES.cz, zda své odvolání dává do souvislosti s oznámením protikandidatury na předsednické místo proti Tomio Okamurovi, Volný řekl, že kandidaturu oznámil už před měsícem. „A včera jsem ji na další předsedovu výzvu jen zopakoval a zveřejnil. Takže si nemyslím, že to má souvislost. Nebo v to tedy doufám.“

Volnému nejvíce vadí, že o zrušení organizace bylo rozhodnuto ve stylu o nás bez nás. „K jednání celorepublikového předsednictva jsme nebyli přizváni. A rozpuštění nejúspěšnějšího kraje v historii SPD na základě pochybných informací od nějakých lidí považujeme za manažerskou chybu,“ komentoval Volný.

Dál zůstává řadovým členem SPD, poslancem i krajským zastupitelem. „Program SPD dále samozřejmě podporuji. Pošleme orgánům strany odvolání a uvidíme, jaká bude reakce,“ zakončil Volný.

Předloni na podzim MF DNES zjistila, že z SPD v Moravskoslezském kraji odcházejí členové, protože Volný se podle nich chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Volného plánovali prostřednictvím petice zbavit mandátu. Okamura následně uvedl, že na krajské členské konferenci nikdo odvolání Volného nenavrhl. Na Facebooku také napsal, že poslance podle nynějších zákonů odvolat nelze.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Příbuzní Věry Bílé chtějí romské zpěvačce postavit bronzovou sochu

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Příbuzní Věry Bílé, která minulé úterý zemřela, chtějí na její počest vytvořit pietní místo. Romskou zpěvačku by...

Přirovnání bylo asi přepjaté, uznal Klaus. Zvažuje založení nové strany

Václav Klaus ml. v Poslanecké sněmovně PČR (14. března 2019)

Na sobotní ideové konferenci měla ODS představit své další plány. Vše ale přebilo vyloučení Václava Klause mladšího ze...

Jarní prázdniny 2020

Sníh - děti - sáňky - volný čas - zábava

Týdenní jarní prázdniny jsou na základních a středních školách v roce 2020 rozloženy v termínech od 3. února do 15....

Najdete na iDNES.cz