Volit předsedu strany bude jen třetina véčkařů, jsou prověřeni víc než ostatní

  7:13aktualizováno  7:13
Ani ne třetina registrovaných příznivců Věcí veřejných zasáhne do boje o křeslo předsedy této politické strany. Ukázalo to prověřování identity véčkařů. Z 18 500 lidí jich na výzvu strany reagovalo 5 431.

Referendum na internetových stránkách Věcí veřejných.

Necelý pět a půl tisíce véčkařů (registrovaných příznivců strany) nyní patří mezi takzvané obálkáře. Tedy ty, kteří mají u Věcí veřejných ověřené telefonní číslo, e-mail a zároveň i poštovní adresu. Právě tento nejvyšší stupeň autorizace je podmínkou, aby lidé mohli v květnu hlasovat prostřednictvím internetu nebo telefonu v přímé volbě předsedy strany. O křeslo se uchází pět politiků včetně stávajícího předsedy Radka Johna.

Volba předsedy VV

O post předsedy Věcí veřejných budou na konci května usilovat stávající šéf Radek John, bývalý ministr dopravy Vít Bárta, poslankyně Dagmar Navrátilová, místopředsedkyně strany Karolína Peake a poslanec Michal Babák. Všichni osloví příznivce strany na internetu přes videomedailony nebo dotazníky. Vyjet mohou také do jednotlivých regionů.

Volební konference bude o víkendu 28. a 29. května. Pokud delegáti kandidáta vybraného véčkaři nepotvrdí nadpoloviční většinou hlasů, bude se volba opakovat. V ní musí kandidát získat od členů a příznivců strany více než 75 procent hlasů. Pokud je nikdo nezíská, celý proces se vrátí na začátek k novým nominacím.

Údaje si véčkaři ověřují od konce ledna, kdy je strana informovala o inventarizaci registrovaných příznivců.

"Prosíme ty, kteří chtějí být nadále sympatizanty strany a dostávat informativní e-maily, SMSky, chtějí se účastnit referend a přímé volby, aby obratem odpověděli na tento e-mail. Na základě doplnění níže požadovaných údajů Vás budeme moci zařadit mezi aktivní příznivce strany," vyzvala tehdy strana lidi k ověření dat e-mailem. Kdo na zprávu odpověděl, dostal poštou a v SMS unikátní kódy, které poté zadal do internetového formuláře.

"Ne každý je ochoten vložit do systému všechna data nebo čekat na unikátní autorizační kódy. Mohou tam být i lidé, kteří ztratili o podporu strany zájem," vysvětluje si Pavel Dobeš, který je ve VV za hlasování na internetu odpovědný, proč na výzvu reagovala jen necelá třetina véčkařů z celkového počtu 18 500.

Přímá volba a notáři mají zabránit pochybnostem

Strana si od prověřování databáze údajů slibuje vyšší transparentnost hlasování a to, že se vyhne nařčení z náboru "černých duší", tedy umělému navyšování voličské základny.

Podle Pavla Dobeše aktualizace databáze véčkařů není ještě uzavřená. Příznivci budou moci straně svoji aktivitu a kontakty stvrzovat i během přímé volby předsedy. Autorizovat se budou moci i po ní, protože strana zvažuje, že se ve vnitrostranických referendech budou vyjadřovat jen obálkáři.

Na to, že by se ještě při přímé volbě předsedy autorizovaly zbývající dvě třetiny véčkařů, jsou prý IT oddělení strany i call centrum, které bude v době přímé volby posíleno, připraveny.

Strana zatím tají konkrétní termín, kdy hlasování véčkařů odstartuje. Musí ho schválit její rada. Nebude to ale dřív než v neděli 15. května. Hlasování musí být uzavřeno nejpozději v pondělí 23. května. Strana přitom chce, aby véčkaři kandidátům mohli dávat hlas nejméně čtyř dny. Do lhůty musí přitom spadat kromě všedních dnů také alespoň jeden víkendový den.

Véčkaře ale při hlasování čeká změna. Systém se totiž neotevře o půlnoci, jak jsou zvyklí u referend, ale v deset hodin večer. O pár dnů později se v deset večer zase uzavře.

Aby Věci veřejné předešly pochybám, chtějí si dozor nad hlasováním a výsledky pojistit notáři. "Budou nejméně dva a jedině oni, jako nezávislý subjekt, budou moci do hlasování nahlížet v jeho průběhu," dodal Dobeš.

Aby byla přímá volba předsedy platná, bude muset kliknutím hlasovat nejméně deset procent registrovaných příznivců. Jméno, které od nich dostane nejvíc hlasů, poté musí nadpoloviční většinou posvětit delegáti volební konference. Tam už ale budou jen členové strany - od poslanců až po zástupce regionálních buněk.

Anabáze spojená s přímým hlasováním véčkařů může podle Dobešova odhadu přijít na sto až dvě stě tisíc korun. Další peníze spolkne volební sjezd, který se bude konat 28. až 29. května a bude hostit 230 až 250 delegátů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz