Nepřišel vám voličský průkaz? Ptejte se na poště, dost možná leží tam

  14:05aktualizováno  14:05
Politické strany nabádají k tomu, aby lidé přišli volit. Někteří by možná chtěli, ale nebudou moci. Zatím jim totiž nepřišly voličské průkazy, o které si zažádali. Úřady tvrdí, že je chyba na straně pošty. Právě tam totiž často průkazy leží, aniž by o tom adresáti věděli.

Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017 | foto: Jakub Heller

Stejná situace se stala autorce tohoto textu. Na městském úřadu v Jilemnici si zažádala o voličský průkaz koncem září, přijít měl na adresu redakce v Praze 5. Jenže dosud nepřišel ani průkaz, ani upozornění, že se nachází na poště v případě, že adresát nebyl k zastihnutí.

Městský úřad v Jilemnici tvrdí, že voličské průkazy posílal hned v prvním dnu, kdy to bylo možné, tedy 5. října. „Všechny voličské průkazy byly vypraveny z podatelny na poštu,“ říká městská úřednice z Jilemnice Lenka Nováková.

Manuál pro voliče: nezapomeňte na průkaz a zkontrolujte jeho platnost

Zavolala proto na pobočku pošty v Jilemnici, kde pracovníci zjistili, že průkaz leží na poště v Praze 5. Jenže Praha 5 má hned dvacet poboček České pošty. Je proto nejprve potřeba zjistit, na které pobočce podle spádovosti se průkaz nachází.

Podobný problém řešila i kolegyně Zuzana Fojčíková z Karviné, která si o průkaz zažádala koncem září a měl přijít na adresu bydliště v Praze 10. Ani jí dosud nepřišla výzva k vyzvednutí. 

„Na úřadě mi řekli, že všechno odešlo a zatím se nevrátila žádná zásilka se špatnou adresou. Jsem prý už druhá, která takový problém řeší. Já i další paní jsme nakonec průkaz vypátraly na poště,“ říká. Nicméně podle razítka zjistila, že průkaz z karvinské pošty odešel 9. října, na poště v Praze proto mohl ležet alespoň týden, aniž by o tom redaktorka byla zpravena. 

Voliči, kteří průkaz nestihnou dohledat, mají smůlu. Ve chvíli, kdy o něj zažádali v místě svého trvalého bydliště, je totiž městský úřad vyškrtl ze seznamu voličů, aby se nemohlo stát, že budou volit dvakrát. Ze stejného důvodu nemůže úřad ani vystavit duplikát průkazu. Nemůže si být totiž jist, že originál nebyl doručen.

To vše vede k tomu, že se takoví voliči nemohou voleb zúčastnit, ani kdyby kvůli ztracenému průkazu nakonec přijeli volit do místa trvalého bydliště.

Volby 2017

Pošta však odmítá, že by bylo pochybení na její straně. „Česká pošta v současné chvíli neeviduje žádnou stížnost na nedoručení voličského průkazu,“ uvedl mluvčí České pošty Ivo Vysoudil. Zřejmě jde ale o nedostatek interní komunikace, protože minimálně redaktorky iDNES.cz si na pobočkách České pošty ve středu telefonicky stěžovaly. 

Podle Vysoudila je také na úřadech, jaký způsob doručení voličského průkazu zvolí. Tedy zda prostřednictvím České pošty, či jinak. „Neexistuje ani žádná jednotná metodika, která by například určovala, že má být zásilka odeslána doporučeně nebo do vlastních rukou,“ reagoval mluvčí.

Úřadům se už ztratily tisíce průkazů, volit s nimi ale nejde

Někteří voliči, ač jich zřejmě bude jen málo, navíc mohou zjistit, že skutečnost, že nedostali výzvu o uložení průkazu na poště, neznačí jen pochybení pošty, ale skutečně to, že byly průkazy zničeny či ukradeny.

Ministerstvo vnitra eviduje statistiku takto ztracených voličských průkazů na svých webových stránkách. K 13. říjnu 2017 už ztrátu nahlásilo několik desítek úřadů, kterým celkem chybělo 5 103 voličských průkazů. Například úředníci z Jablonce nad Nisou oznámili ministerstvu celkem 860 takových průkazů.

Jde ale o údaje za poslední tři roky a tudíž se netýkají jen nadcházejících voleb. „Mezi těmito tiskopisy voličských průkazů jsou navíc v celé řadě případů zahrnuty ty, které byly omylem na obci skartovány,“ vysvětluje Lucie Nováková, mluvčí ministerstva vnitra.

Z kandidátek do sněmovních voleb bylo vyřazeno nejméně deset jmen

Dodává, že ztracené tiskopisy, které statistika eviduje, nebyly vyplněné a opatřené úředním razítkem. Jsou tedy neplatné a nelze je použít jako voličský průkaz. Pokud by se k nim přeci jen někdo dostal a pokusil se razítko se státním znakem padělat, šlo by o trestný čin.

„Zdůrazňujeme, že v žádném případě nedochází k hromadným ztrátám hotových voličských průkazů, na základě kterých by voliči mohli hlasovat," dodává Nováková v reakci na zprávy, které publikovala některé média.  

Voličské průkazy si bylo možné na úřadech osobně vyřídit nejpozději do středy 18. října, kdy se seznamy voličů v 16 hodin uzavřely. Tomu, kdo si do té doby o průkaz nezažádal, nezbývá nic jiného než v pátek nebo sobotu volit přímo v místě svého trvalého bydliště. 

Volby českých poslanců začnou kvůli časovému posunu už ve čtvrtek na americkém kontinentu. Jako první mohou volit Češi od 19 hodin SELČ na zastupitelských úřadech v Brazílii a Argentině, o hodinu později se začne volit na Kubě a na východním pobřeží USA a Kanady.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Nemocná demokracie. Havlův Golf vyslechl vzkazy od Svěráka i Polívky

„Kdybyste to tady viděl, zatočí se vám hlava. Naše demokracie je nemocná,“ vzkazuje herec Zdeněk Svěrák v autě, kterým...

Babiš je s byznysmeny na Ukrajině. Podpořil její integritu, včetně Krymu

Na Ukrajinu v pondělí večer přiletěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „My určitě chceme naše ukrajinské partnery...

Premium

Nejznámější policista v Česku odchází. Já už tady nejsem rád, říká Šlachta

Bývalý šéf protimafiánského útvaru zvažuje svou budoucnost. Začal psát knihu s Josefem Klímou. A ve službě končí. „Jak...

Když udělá chybu řidič autobusu, má na krku pět paragrafů, říká instruktor

Minulý týden v krátké době havarovalo několik autobusů, při nehodě nedaleko slovenské Nitry přišlo o život dvanáct...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz