Nepřišel vám voličský průkaz? Ptejte se na poště, dost možná leží tam

  14:05aktualizováno  14:05
Politické strany nabádají k tomu, aby lidé přišli volit. Někteří by možná chtěli, ale nebudou moci. Zatím jim totiž nepřišly voličské průkazy, o které si zažádali. Úřady tvrdí, že je chyba na straně pošty. Právě tam totiž často průkazy leží, aniž by o tom adresáti věděli.

Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017 | foto: Jakub Heller

Stejná situace se stala autorce tohoto textu. Na městském úřadu v Jilemnici si zažádala o voličský průkaz koncem září, přijít měl na adresu redakce v Praze 5. Jenže dosud nepřišel ani průkaz, ani upozornění, že se nachází na poště v případě, že adresát nebyl k zastihnutí.

Městský úřad v Jilemnici tvrdí, že voličské průkazy posílal hned v prvním dnu, kdy to bylo možné, tedy 5. října. „Všechny voličské průkazy byly vypraveny z podatelny na poštu,“ říká městská úřednice z Jilemnice Lenka Nováková.

Manuál pro voliče: nezapomeňte na průkaz a zkontrolujte jeho platnost

Zavolala proto na pobočku pošty v Jilemnici, kde pracovníci zjistili, že průkaz leží na poště v Praze 5. Jenže Praha 5 má hned dvacet poboček České pošty. Je proto nejprve potřeba zjistit, na které pobočce podle spádovosti se průkaz nachází.

Podobný problém řešila i kolegyně Zuzana Fojčíková z Karviné, která si o průkaz zažádala koncem září a měl přijít na adresu bydliště v Praze 10. Ani jí dosud nepřišla výzva k vyzvednutí. 

„Na úřadě mi řekli, že všechno odešlo a zatím se nevrátila žádná zásilka se špatnou adresou. Jsem prý už druhá, která takový problém řeší. Já i další paní jsme nakonec průkaz vypátraly na poště,“ říká. Nicméně podle razítka zjistila, že průkaz z karvinské pošty odešel 9. října, na poště v Praze proto mohl ležet alespoň týden, aniž by o tom redaktorka byla zpravena. 

Voliči, kteří průkaz nestihnou dohledat, mají smůlu. Ve chvíli, kdy o něj zažádali v místě svého trvalého bydliště, je totiž městský úřad vyškrtl ze seznamu voličů, aby se nemohlo stát, že budou volit dvakrát. Ze stejného důvodu nemůže úřad ani vystavit duplikát průkazu. Nemůže si být totiž jist, že originál nebyl doručen.

To vše vede k tomu, že se takoví voliči nemohou voleb zúčastnit, ani kdyby kvůli ztracenému průkazu nakonec přijeli volit do místa trvalého bydliště.

Volby 2017

Pošta však odmítá, že by bylo pochybení na její straně. „Česká pošta v současné chvíli neeviduje žádnou stížnost na nedoručení voličského průkazu,“ uvedl mluvčí České pošty Ivo Vysoudil. Zřejmě jde ale o nedostatek interní komunikace, protože minimálně redaktorky iDNES.cz si na pobočkách České pošty ve středu telefonicky stěžovaly. 

Podle Vysoudila je také na úřadech, jaký způsob doručení voličského průkazu zvolí. Tedy zda prostřednictvím České pošty, či jinak. „Neexistuje ani žádná jednotná metodika, která by například určovala, že má být zásilka odeslána doporučeně nebo do vlastních rukou,“ reagoval mluvčí.

Úřadům se už ztratily tisíce průkazů, volit s nimi ale nejde

Někteří voliči, ač jich zřejmě bude jen málo, navíc mohou zjistit, že skutečnost, že nedostali výzvu o uložení průkazu na poště, neznačí jen pochybení pošty, ale skutečně to, že byly průkazy zničeny či ukradeny.

Ministerstvo vnitra eviduje statistiku takto ztracených voličských průkazů na svých webových stránkách. K 13. říjnu 2017 už ztrátu nahlásilo několik desítek úřadů, kterým celkem chybělo 5 103 voličských průkazů. Například úředníci z Jablonce nad Nisou oznámili ministerstvu celkem 860 takových průkazů.

Jde ale o údaje za poslední tři roky a tudíž se netýkají jen nadcházejících voleb. „Mezi těmito tiskopisy voličských průkazů jsou navíc v celé řadě případů zahrnuty ty, které byly omylem na obci skartovány,“ vysvětluje Lucie Nováková, mluvčí ministerstva vnitra.

Z kandidátek do sněmovních voleb bylo vyřazeno nejméně deset jmen

Dodává, že ztracené tiskopisy, které statistika eviduje, nebyly vyplněné a opatřené úředním razítkem. Jsou tedy neplatné a nelze je použít jako voličský průkaz. Pokud by se k nim přeci jen někdo dostal a pokusil se razítko se státním znakem padělat, šlo by o trestný čin.

„Zdůrazňujeme, že v žádném případě nedochází k hromadným ztrátám hotových voličských průkazů, na základě kterých by voliči mohli hlasovat," dodává Nováková v reakci na zprávy, které publikovala některé média.  

Voličské průkazy si bylo možné na úřadech osobně vyřídit nejpozději do středy 18. října, kdy se seznamy voličů v 16 hodin uzavřely. Tomu, kdo si do té doby o průkaz nezažádal, nezbývá nic jiného než v pátek nebo sobotu volit přímo v místě svého trvalého bydliště. 

Volby českých poslanců začnou kvůli časovému posunu už ve čtvrtek na americkém kontinentu. Jako první mohou volit Češi od 19 hodin SELČ na zastupitelských úřadech v Brazílii a Argentině, o hodinu později se začne volit na Kubě a na východním pobřeží USA a Kanady.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Díky dárkyni přežil leukémii, teď sám motivuje lidi k zapsání do registru

Ivan Kocmánek onemocněl leukémií, boj s vážnou nemocí ale nakonec díky dárci a...

Když se Ivan Kocmánek před pěti lety dozvěděl, že trpí leukemií, ze dne na den poznal pocit bytí na hraně mezi životem...

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

V hlavní roli stroje - začala stavba linky D pražského metra

Pražský dopravní podnik začal na Pankráci s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice....

Co hrozí kardiakům během léta? V Rozstřelu odpoví primář Petr Neužil

Petr Neužil

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

Najdete na iDNES.cz