Vyplývá to z výzkumu, který společnost STEM provedla v týdnu po volbách a nyní jej zveřejnila. Oproti sněmovním volbám v roce 2010 stoupl počet těch, kteří rozhodnutí nechali na poslední chvíli, o osm procentních bodů.
Výzkum potvrdil, že politické strany s tradičním silným jádrem voličů jsou KSČM a KDU-ČSL, kterým se však nedařilo získat nerozhodnuté voliče. Na pevném jádru skončily také ČSSD i ODS, kterým se nepodařilo přitáhnout na samém konci kampaně přelétavé a váhající voliče.
Zda půjde volit a komu dá hlas, se určitá část voličů rozhoduje na poslední chvíli pravidelně při každých volbách. V letošních předčasných volbách se v posledním týdnu o své účasti rozhodla bezmála čtvrtina voličů, šest procent lidí dokonce až přímo v den voleb. Ostatní věděli dlouhodobě, že půjdou volit.
Třetina voličů si vybrala stranu až v týdnu před volbami
Rozhodování, komu dát svůj hlas, bylo u třetiny voličů napínavé v podstatě až do dne konání voleb. Zhruba desetina lidí si vybrala stranu až v den voleb a další čtvrtina si byla jistá, koho zvolí, až v posledním týdnu před volbami. Téměř čtvrtina voličů si vybrala více než měsíc před volbami a další čtvrtina Čechů volí vždy stejnou stranu.
Velká část těchto "váhajících" voličů se nakonec rozhodla pro nové strany. Získaly si je především hnutí ANO a Úsvit přímé demokracie. Z těch, kteří si vybírali stranu až v posledním týdnu, se rozhodlo 28 procent pro hnutí ANO. Po třinácti procentech váhajících voličů si získaly ČSSD, TOP 09 a Úsvit. Vzhledem k celkovému výsledku těchto stran to lze interpretovat především jako úspěch Úsvitu, který si získal stejný počet nerozhodnut
V porovnání s posledními volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010 výrazně ubylo pravidelných voličů, tedy těch, kteří deklarovali, že chodí volit vždy. To částečně souvisí s faktem, že letos byla celkově nižší volební účast než před třemi lety.
Výzkum rozhodování voličů dělala agentura STEM ve dnech 29. 10. až 5. 11. na vzorku 1063 respondentů.
ČSSD vyhrála, ale vítězem voleb je Babiš
18. září 2013 |