Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Volfová: Udělám, co mi Zeman poradí

  9:01aktualizováno  9:01
Michaela Jílková zpovídala předsedkyni Strany důstojného života Janu Volfovou. Získala už poslance Melčáka a Pohanku, jak avizovala? Přetáhne k sobě i vlivné sociální demokraty? A je to nová strana Miloše Zemana?

Jana Volfová | foto: David NeffMF DNES

Rozhovory Michaely Jílkové

Paní předsedkyně, už se rýsuje, že by poslanci Melčák a Pohanka zakotvili ve Straně důstojného života, nebo to byl od vás jen mazaný reklamní tah?
Já jsem vždycky říkala, že s nimi budu velmi ráda spolupracovat, ale nikdy jsem neříkala, že budou vstupovat k nám do strany.

No, to nemáte pravdu. V únoru jste řekla: "Nepopírám, že bych byla hrozně ráda, kdybych Miloše Melčáka přesvědčila, aby k nám vstoupil."
Budu vždycky ráda, když k nám vstoupí, když s námi bude spolupracovat. Ale to neznamená, že k nám do strany rovnou vstupuje.

Podívejte, já bych třeba také byla ráda, kdyby mi narostla křídla a mohla bych létat. Je to tedy jenom o tom, že byste byla ráda?
Znovu opakuji, je to o tom, že s ním chceme spolupracovat.

Předpokládám, že jste s poslancem Melčákem o jeho vstupu jednala. Jak to dopadlo?
Určitě jsme o tom hovořili. Pokud budeme mít nějaký zákon a bude zajímavý i pro něj, je připraven vnést ho do Poslanecké sněmovny a obhajovat.

Hm. Takže abychom to shrnuli – pan Melčák vaším členem nebude.
Myslím si, že ne. On řekl, že bude doživotním nestraníkem.

Byl by to býval dobrý nápad, kdyby Melčák s Pohankou byli členy vaší strany. Byla byste velmi mocná žena. Premiér Topolánek by s vámi musel projednávat zákony.
Především mně nejde o mocnou ženu. Mně jde o to, aby naše strana chránila normální obyčejné lidi. A kolega Melčák to bude dělat, ať bude či nebude členem nějaké strany.

O poslanci Pohankovi jste v polovině února řekla, že se ho také pokusíte oslovit. Jak to skončilo?
Musím přiznat, že jsem ještě neměla čas s ním mluvit. Ale v každém případě s ním mluvit chci.

A co si slibujete od úlohy Miloše Zemana, který vymyslel název vaší Strany důstojného života?
Slibuji si to, že je to skutečný kamarád. A pokud udělám jakoukoliv chybu, tak mi řekne – hele, holka, pozor, tady jsi udělala chybu.

Spíše tedy takové přátelské rady.
Přátelské rady si moc přeji, protože on vytáhl sociální demokracii z pěti procent na 33 procent a třikrát vyhrál volby. Protože kdyby nevyjel se Zemákem teď v posledních volbách, tak pan Paroubek nebyl zdaleka na takových procentech.

Jiří Paroubek předpovídal, že do vaší strany Miloš Zeman nevstoupí, protože na to je příliš bystrý.
Já jsem nikdy neřekla, že Miloš by byl naším členem. Řekla jsem, že kdyby chtěl vstoupit, budu první, která mu nabídne předsedu strany. A bystrý není pan Paroubek, když dokáže Miloše Zemana zrazovat.

A nabídla jste Zemanovi toho předsedu?
Samozřejmě. On se usmál a řekl, že ne, že chce zůstat nestraníkem. Že mu to tak vyhovuje.

Z toho, co říkáte, vyplývá, že o politickou spolupráci se Zemanem nepůjde. Že nebude mít oficiální vliv.
No samozřejmě, že ten vliv u nás mít bude, protože je velmi chytrý člověk a bude radit předsedkyni strany. Já jsem připravena řadu jeho rad poslechnout, protože jsou tak dobré, že každá rada bude stát za to.

A co vám poradil kromě názvu?
To si zatím nechám pro sebe.

A udělala jste podle něho už něco špatně?
Zatím ne.

Jak často tak osobně hovoříte s Milošem Zemanem?
Jednou za 14 dní, za tři neděle. Jezdím na Vysočinu ráda.

MYSLÍM, ŽE POSLANCI ČSSD K NÁM NEVSTOUPÍ

Dva dny poté, co Miloš Zeman vystoupil z ČSSD, jste prohlásila, že se vám díky tomu přihlásilo do strany třicet sociálních demokratů, mezi nimi i významní sociální demokraté! Můžete je konečně prozradit?
Ještě bych počkala alespoň čtrnáct dní, protože další tři čtyři, se kterými jsme mluvili, chtějí vyřešit svoji situaci v sociální demokracii a pak k nám vstoupit. Počkejte si.

Paní předsedkyně, nějak to působí, že to budou již odepsaní bývalí lídři sociální demokracie.
Kdyby všichni ti, kteří jsou dnes ve funkcích, byli tak dobří jako ti odepsaní, tak by ta sociální demokracie vypadala jinak.

Žádný současný poslanec sociální demokracie to nebude?
Ale já jsem na ně nikdy necílila. To je skutečně věcí každého toho člověka, jak se rozhodne.

Tedy nebude to nikdo z těch současných poslanců?
Myslím, že ne.

Domníváte se, že by se o přízeň voličů měl ucházet obžalovaný politik, který míří k soudu? Což je váš případ.
A víte, v tom je to zajímavé, že jsem byla obžalována dva dny před tím, než byl sjezd...

Táhne se to od roku 2004, takže...
Ano. Dvakrát policie můj případ odložila, protože nic nenašla. Na magistrátu bylo takových odložených případů kolem dvou set. A jenom proti jednomu se magistrát odvolal. Tipněte si, na který.

No tak, asi to bude ten váš. Ale aby čtenáři věděli: byla jste ředitelkou střední školy v Praze a jste obžalována z porušování povinností při správě cizího majetku. Způsobená škoda je kolem jednoho milionu korun. Jak mají voliči věřit, že když jste si neuměla udělat pořádek ve škole jako ředitelka, uděláte si ho jako předsedkyně ve straně?
Jak, neuměla udělat pořádek? To má rozhodnout ten soud, jestli jsem ho uměla, nebo neuměla.

Ano, ale jste předsedkyně, jste hlavní tváří strany.
Vy nerespektujete presumpci neviny?

Takže vám to nevadí?
V této zemi se dá skoro vylosovat, kdo bude z čeho obviněn. Jsou lidé, kteří na to čekají, a kteří už jsou obžalováni. Nicméně já jsem nevinná.

Promiňte, ale nemůžete na někoho působit jako neúspěšná pragmatická kariéristka? Když vám ČSSD neumožnila kandidovat do Senátu, tak jste v den voleb do Evropského parlamentu veřejně prohlásila, že nebudete volit svoji stranu, ale paní Bobošíkovou z Hnutí nezávislých.
Ano.

Pak jste s Vladimírem Železným založila Nezávislé demokraty. Nyní jste ho opustila a stala se předsedkyní Strany důstojného života. Vypadá to, že jdete tam, kde můžete šéfovat.
Prostě jsem v té době byla přesvědčená, že Jana Bobošíková je lepší kandidát do Evropského parlamentu než lidé nominovaní za sociální demokracii.

Ale může to působit jako uražená ješitnost, pomsta za to, že vás ČSSD nedala v té době na kandidátku do Senátu...
Na přímou otázku, koho budu volit, jsem jen přímo odpovídala.

A proč jste se teď nespojila se svou velkou oblíbenkyní Janou Bobošíkovou, se stranou Politika 21?
Já myslela, když jsem do Nezávislých vstupovala, že budou středovou stranou, že budeme bránit ty sociální prvky. Postupně převážila v některých oblastech spíše ta pravicová rétorika, a proto jsme se rozešli s Vladimírem Železným.

Neptala jsem se na Železného. Ptám se, proč jste se nespojila se svou oblíbenkyní Bobošíkovou?
Jana Bobošíková není, myslím si, levicový politik.

Tak to jste do Evropského parlamentu volila špatně, když vy, levicová, jste volila pravicového politika.
Já jsem byla přesvědčena, že když si mohu vybrat z osobností, které chci, aby v Evropě byly, tak ona patřila k osobnostem, které jsem tam chtěla. Ale to neznamená, že budeme jako strany spojeny.

A cože si najednou nerozumíte s Železným? Vždyť jste ho obdivovala, říkala, jaký je to chytrý muž a že strana je velmi demokratická.
Skutečně jsem si myslela, že to bude strana středová, ona šla dost doprava.

Chcete tedy tvrdit, že důvod rozchodu je, že Železný je pravicový?
Tak samozřejmě, že v tom hrála určitou roli ona sedmimilionová půjčka straně od Vladimíra Železného. Dodnes tvrdím, že jsem ji nikde ani neviděla, ani jsem ji neschvalovala. A jestliže za hospodaření strany podle stanov ručí předsednictvo a já byla jeho členkou...

... tak jako důvod vašeho odchodu může být i to, že s tou sedmimilionovou půjčkou už nemáte a nebudete mít nic společného.
To je samozřejmě jeden z důvodů.

Kdybyste mi mohla říci, proč by vás někdo měl volit jako Stranu důstojného života, když vás nevolili jako Nezávislé demokraty, kdy jste získali jen 0,68 procenta hlasů?
Volební kampaň Nezávislých demokratů byla vedena velmi cíleně na jeden jediný obličej, na Vladimíra Železného, kterého už lidé nechtěli volit. A ani ten program neodpovídal tomu, co bych si představovala.

Tak proč jste za ně kandidovala?
No, musím přiznat, že když jsem do toho šla, myslela jsem, že to bude jinak. Program byl schválen, já jsem ho tak respektovala.

Vlastně jste balamutila voliče.
Ne, já jsem se snažila do programu zanést sociální prvky, což se mně v některých věcech povedlo.

Co vlastně má vaše strana nového, kromě toho, že již neobdivujete Vladimíra Železného?
My si třeba myslíme, že česká železnice by měla dovážet lidi až do obcí. Protože je to státní podnik, tak by měla zařídit příželezniční dopravu. Tím se obrovsky zajistí, že lidé budou moci jezdit železnicí a přestanou se vylidňovat obce.

A kdo bude platit ty železniční spoje? Vždyť některé se ruší, protože vozí třeba jenom deset cestujících.
No protože ti lidé jedou autem nebo jinudy. Když bude mít železnice povinnost dopravit ty lidi do místa bydliště, tak si je také bude svážet k té železnici. Pak jich tím vlakem bude jezdit třeba dvě stě.

Ale paní předsedkyně, kdo to bude platit, když budete každého vozit až domů? Třeba z malé obce budou chtít jet dopoledne do města jenom tři lidé?
Když máte mikrobus, který sveze z deseti vesnic tyhle lidi, tak to zdaleka není tak finančně náročné, to je na úrovni normálního auta.

Ale kdo to bude platit?
Já jsem přesvědčena, že ta železnice to zaplatí. Protože v té chvíli bude mít podstatně větší přívoz lidí, kteří budou jezdit vlakem, a dokonce bude mít podstatně větší zisky.

A co budete dělat v době špičky, kdy lidé jdou z práce a najednou se do toho mikrobusu nevejdou? Protože to jsou takové vlny na malých obcích. Víte, nejdřív jede pět a pak máte čtyřicet lidí v autobusu.
To se dá třeba posílit. To jsou už skutečně technické záležitosti a to musí řešit někdo, kdo... Když to fungovalo za první republiky, proč by to nefungovalo teď?

CIZINCŮM NABÍDNU FOLKLOR NA VYSOČINĚ

Též se chcete zaměřit na nezaměstnané ženy nad padesát let. Řešení jejich situace vidíte v turistickém ruchu, který by podle vás mohl být v každé obci. Cituji: "Ženy bez kvalifikace budou mít malou firmičku, která bude pomáhat hotýlku nebo malým farmám." Prosím vás, a proč by turisté do těch malých obcí měli jezdit – jen proto, že tam ženy budou mít firmičky u toho hotýlku?
Na památky. My máme skoro všude památky. A v současné době jezdí lidé do Prahy, do Karlových Varů a na Hlubokou. Velmi málo do Brna. A my chceme, aby zahraniční turista jel i tam, kde máme obrovské množství dalších kulturních památek.

A můžete jmenovat nějaká místa, kde se – jak tvrdíte – uživí na turistice dvě stě tisíc nezaměstnaných?
Dobře. Tak řeknu – na Vysočině máme nádherné oblasti s rybníky, s místy, o kterých nikdo neví. Kolem Ždáru nad Sázavou a podobně. Proč by do těch míst nikdo nejezdil? Sázava je krásná...

A proč by tam ten zahraniční turista jezdil, když třeba bude pršet a bude špatné počasí? Co bude dělat? Prší, koupat se nemůže, co by tam několik dní dělal?
Já mu nabídnu rady, nabídnu mu tu kulturu, která tam je. Je tam obrovské množství folkloru, takže může jít na různý folklor.

Myslíte folklorní soubory?
Samozřejmě, tam jich je spousta. Ale nabídnu mu čistou přírodu. A to, že prší? Když prší, tak bude v té Praze. A když se vytvoří systém, že ten turista přespí pět šest dní pokaždé jinde, projde si ten hrad, podívá se na památku a bude pokračovat dál, tak ho dostaneme do té republiky. Proč má být v Puppu, když tam bude malý penzion? Má se kde vyspat, má se kde najíst a pokračuje dál.

A to o té železnici a turistice, to vám poradili ti dobří ekonomové, o kterých jste prohlásila, že je budete mít k dispozici?
To jsou první nápady ekonomů, a nejen ekonomů, ale i dalších lidí, kteří s námi spolupracují.


  • Nejčtenější

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

Z pátého patra paneláku v Plzni vypadlo dítě, matka se vrhla za ním

Z pátého patra panelového domu v Plzni na Doubravce spadli ráno dva lidé. Podle prvotních informací jde o matku a její...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Romové jsou neaktivní menšina, míní Křeček. V úřadu zváží noc krátkých nožů

Nový ombudsman Stanislav Křeček po nástupu do úřadu řekl, že nechce problematiku diskriminace preferovat na úkor jiných...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Chceme jen polovinu učiva a konec biflování, říká autor reformy školství

V budoucnu by měly děti znalosti a dovednosti více procvičovat a méně se je biflovat, tvrdí Arnošt Veselý. Je vedoucím...

OBRAZEM: Začala Matějská pouť, novinkou je padesátimetrové kolo

Matějská pouť odstartovala. Návštěvníci výstaviště v pražských Holešovicích mohou od soboty vyzkoušet více než stovku...

VIDEA TÝDNE: Taxikář hulvát, řidič vybržďovač a airbus ve vichřici

S nedělním odpolednem opět přicházíme s nejsledovanějšími videi týdne. Během uplynulých sedmi dní vás nejvíce zaujaly...

Čeští vědci vyvíjí materiál, který po nasvícení dezinfikuje rány

Firma LAM-X, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, začne vyvíjet nanotkaniny, které budou schopné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...