Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Odborář popírá dohodu s Hegerem, memorandum lékařům nevyhovuje

  12:59aktualizováno  16:39
Jeden z odborářských vyjednavačů Miloš Voleman rozeslal po půlnoci lékařům e-mail, ve které popírá dohodu s ministerstvem. Je to jinak, než co ministr po jednání prezentoval, vzkazuje doktorům v den, kdy se mají dohodnout. Hegera prý upozornil na kritické body, kvůli kterým lékaři dohodu nejspíš nepřijmou.

Výzva Děkujeme, odcházíme v Jihlavě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Prosím, nevěřte prezentaci na tiskovce. Ministr mluvil tak, jako by byla shoda. Jednoznačně říkám - shoda nebyla! Dohodli jsme se na formulacích jednotlivých bodů, se sumou navrhovanou v bodě 2 jsme nesouhlasili. Ministrovi jsem řekl, že v této podobě  je spíše nepravděpodobné, že by byla schválena. Trvali jsme na původním požadavku, ale akceptován nebyl," stojí v elektronickém dopise od Volemana, který byl směřován například do IKEM nebo společnosti Medicon.

Zástupce Lékařského odborového klubu prosí, aby lékaři na svých pracovištích získali souhlas nebo nesouhlas s nabízeným memorandem a na zítřejší jednání přišli s jasným mandátem. Voleman potvrdil, že e-mail putoval od něj.

Plné znění memoranda čtěte zde

"Na včerejším brífinku to bohužel vyznělo tak, že jsme se s ministerstvem dohodli. Tak to ale není. Uvedl jsem skutečnost na pravou míru. Nad textem jsme seděli a dohadovali velice dlouho. Dohoda je formálně upravena tak, aby byla v co největší míře přijatelná. Výsledná podoba však neobsahuje faktické věci, se kterými bychom mohli být ve shodě," doplnil.

Dodal, že se to netýká jen sumy peněz pro lékaře, ale i garancí a plánů do budoucna. "Chtěli jsme v dokumentu ještě několik věcí upravit. Ministerstvo memorandum upravovat odmítlo a my jsme na to řekli, že v této podobě je pravděpodobnost, že s tím lékaři budou souhlasit, velmi malá," vzkázal Voleman.

"Rozhodnutí nechávám na doktorech"

Lékaři dostali jeho popis jednání a pokyn k rozhodnutí. "Žádné doporučení o přijetí či nepřijetí mandátu jsem jim nedával, uvedl jsem argumenty pro a proti, nyní je to čistě na nich. Pokud řeknou, že je to nepřijatelné, tak budeme pokračovat, pokud to přijmou, tak přijmou," dodal.

Ministrovi Hegerovi je jasné, že k naprosté spokojenosti lékařů nedošlo. "Je těžké interpretovat za někoho jiného, zda je spokojen. Obě strany se ze svých stanovisek přibližovaly do středu, takže musely ustoupit," míní.

Podle něj se odboráři museli vzdát požadavku na zvýšení tarifů až o 12 tisíc, memorandum hovoří maximálně o osmi tisících korunách měsíčně navíc. "Tato nabídka odboráře úplně neuspokojuje. Na druhou stranu si myslím, že kdybychom jim vůbec neustoupili a vyvolala by se válka, která by se přečkala, tak by neměli už vůbec nic," míní Heger.

Protože stahování výpovědí zatím není jisté, ministerstvo zdravotnictví stále pokračuje v přípravě krizových scénářů. "Domlouvali jsme se, že dokud nebude jasno a většina výpovědí stažena, je potřeba přípravy zachovat," dodal.

Jasné stanovisko k memorandu chce Lékařský odborový klub najít ve středu. Odborářům však vadí, že v memorandu chybí například garance.

"Memorandum obsahuje věci, které přesahují pravomoci ministerstva zdravotnictví, týká se to i ministerstva práce a sociálních věcí nebo vlády. Přijde nám to logické, že u věcí, které se týkají vlády, by vystoupil jako garant pan premiér. To však bylo odmítnuto. U krajské problematiky se pan prezident asociace krajů Hašek svým podpisem zaručil," dodal Voleman.

Mladé lékaře memorandum nejspíš neuspokojí

Chybí prý také přesné formulace o přesčasové práci, preciznější text, který by garantoval opravdové, a ne průměrné platy lékařů, či výše částky, o kterou naroste mzda mladým lékařům.

"Vypadla také celá část o postgraduálním vzdělávání a omezila se na obecné prohlášení o spolupráci na připravovaných změnách a reformách. Mladí lékaři budou nejspíš nespokojení, protože záruky, že se většina jejich požadavků zohlední, tam taky nejsou," poznamenal Voleman s tím, že například nejsou kontrolovány podúvazky, se kterými lékaři pracují plnou dobu.

Lékaři podle něj nebudou akceptovat požadavek vlády, aby nejprve stáhli výpovědi a teprve pak budou podniknuty slíbené kroky. "Přece si někdo nemůže myslet, že po tom všem složíme svou nejsilnější zbraň a budeme očekávat, jak to dopadne," míní.

Většině doktorů z IKEM se memorandum nezamlouvá a zítra jej pravděpodobně odmítnou. "Zatím jsme v procesu a nad stanoviskem přemýšlíme. Většině lékařů se ale nelíbí. Je pro nás nepřijatelné, protože nesplňuje ani zbytek požadavků, které jsme si zanechali. Nedává žádné garance a nesouhlasíme ani se směšnou částkou určenou k navýšení tarifů pro lékaře," jmenoval některé důvody Jan Bafrnec z IKEM a dodal, že s takovým stanoviskem lékaři nejspíš půjdou na zítřejší setkání LOK.

LÉKAŘI A MEMORANDUM? VĚTŠINĚ SE NELÍBÍ

SPÍŠE NE

Řadě středočeských lékařů se pondělní memorandum nelíbí. Podle krajského koordinátora LOK Jiřího Sedláka ministr situaci poněkud otočil, když požaduje, aby ze všeho nejdříve byly staženy výpovědi lékařů.

Ani jihomoravští lékaři nejsou spokojeni s podmínkami, které jim v pondělí za setrvání v nemocnicích nabídl ministr zdravotnictví. "Pokud mám od kolegů odezvy, říkají, že se velmi, ale velmi ustoupilo," řekl Petr Kus z Fakultní nemocnice u svaté Anny. V kraji dalo výpovědi 527 lékařů, tedy 18 procent.

Lékařský odborový klub Pardubické krajské nemocnice odmítl nabídku Pardubického kraje na dorovnání mezd na úroveň požadovanou odbory. S pondělním memorandem ministra zdravotnictví Leoše Hegera a lékařských odborů není zcela spokojen.

SPÍŠE ANO
Lékařský odborový klub ve Fakultní nemocnici v Olomouci,
kde výpověď podalo 132 lékařů z 620, zřejmě přistoupí na memorandum. Vedení nemocnice je připraveno všechny lékaře po stažení výpovědí přijmout zpět.

Jihočeské odbory zřejmě na základě memoranda protesty ukončí. Ministr musí dát ale jednoznačné záruky, že memorandum splní. Vedení nemocnic jsou připravena všechny lékaře po stažení výpovědí přijmout zpět.

UVIDÍ SE

Odboráři z nemocnic v Královéhradeckém kraji si stěžují, že nemají dostatek informací k návrhu na ukončení protestů. Se svým stanoviskem k celé záležitosti vyčkají na středeční schůzku.

ČTK

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Marže zůstávají vyšší, benzin by mohl stát 41,50, říká expert

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pelosiová je na Tchaj-wanu, Čína chystá u ostrova cvičení a palbu ostrými

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory čínským hrozbám, že takový...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stál provoz, na vině byla poškozená lokomotiva

Na koridoru mezi Chocní a Ústím nad Orlicí byl v neděli večer přerušený provoz vlaků. Na vině měl být poškozený sběrač...

Češi už se zásobují na zimu. Kamna a sporáky na dřevo jdou na dračku

Premium Lidé se připravují na drahé energie – skupují vše, čím by mohli ušetřit. Zejména kamna, dřevo a šetrné spotřebiče....

Hasiči vytvořili průsek s Německem, italská letadla odletí v pondělí ráno

Sledujeme online Italská letadla odletí v pondělí ráno domů, řekl v neděli večer mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči nyní likvidují jen...

VIDEA TÝDNE: Janoušek u soudu, požár jaderné elektrárny a vytočený policista

Podnikatel Roman Janoušek neuspěl tento týden u soudu s žádostí o podmíněné propuštění. Rožnovem pod Radhoštěm otřásla...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...