Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Odborář popírá dohodu s Hegerem, memorandum lékařům nevyhovuje

  12:59aktualizováno  16:39
Jeden z odborářských vyjednavačů Miloš Voleman rozeslal po půlnoci lékařům e-mail, ve které popírá dohodu s ministerstvem. Je to jinak, než co ministr po jednání prezentoval, vzkazuje doktorům v den, kdy se mají dohodnout. Hegera prý upozornil na kritické body, kvůli kterým lékaři dohodu nejspíš nepřijmou.

Výzva Děkujeme, odcházíme v Jihlavě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Prosím, nevěřte prezentaci na tiskovce. Ministr mluvil tak, jako by byla shoda. Jednoznačně říkám - shoda nebyla! Dohodli jsme se na formulacích jednotlivých bodů, se sumou navrhovanou v bodě 2 jsme nesouhlasili. Ministrovi jsem řekl, že v této podobě  je spíše nepravděpodobné, že by byla schválena. Trvali jsme na původním požadavku, ale akceptován nebyl," stojí v elektronickém dopise od Volemana, který byl směřován například do IKEM nebo společnosti Medicon.

Zástupce Lékařského odborového klubu prosí, aby lékaři na svých pracovištích získali souhlas nebo nesouhlas s nabízeným memorandem a na zítřejší jednání přišli s jasným mandátem. Voleman potvrdil, že e-mail putoval od něj.

Plné znění memoranda čtěte zde

"Na včerejším brífinku to bohužel vyznělo tak, že jsme se s ministerstvem dohodli. Tak to ale není. Uvedl jsem skutečnost na pravou míru. Nad textem jsme seděli a dohadovali velice dlouho. Dohoda je formálně upravena tak, aby byla v co největší míře přijatelná. Výsledná podoba však neobsahuje faktické věci, se kterými bychom mohli být ve shodě," doplnil.

Dodal, že se to netýká jen sumy peněz pro lékaře, ale i garancí a plánů do budoucna. "Chtěli jsme v dokumentu ještě několik věcí upravit. Ministerstvo memorandum upravovat odmítlo a my jsme na to řekli, že v této podobě je pravděpodobnost, že s tím lékaři budou souhlasit, velmi malá," vzkázal Voleman.

"Rozhodnutí nechávám na doktorech"

Lékaři dostali jeho popis jednání a pokyn k rozhodnutí. "Žádné doporučení o přijetí či nepřijetí mandátu jsem jim nedával, uvedl jsem argumenty pro a proti, nyní je to čistě na nich. Pokud řeknou, že je to nepřijatelné, tak budeme pokračovat, pokud to přijmou, tak přijmou," dodal.

Ministrovi Hegerovi je jasné, že k naprosté spokojenosti lékařů nedošlo. "Je těžké interpretovat za někoho jiného, zda je spokojen. Obě strany se ze svých stanovisek přibližovaly do středu, takže musely ustoupit," míní.

Podle něj se odboráři museli vzdát požadavku na zvýšení tarifů až o 12 tisíc, memorandum hovoří maximálně o osmi tisících korunách měsíčně navíc. "Tato nabídka odboráře úplně neuspokojuje. Na druhou stranu si myslím, že kdybychom jim vůbec neustoupili a vyvolala by se válka, která by se přečkala, tak by neměli už vůbec nic," míní Heger.

Protože stahování výpovědí zatím není jisté, ministerstvo zdravotnictví stále pokračuje v přípravě krizových scénářů. "Domlouvali jsme se, že dokud nebude jasno a většina výpovědí stažena, je potřeba přípravy zachovat," dodal.

Jasné stanovisko k memorandu chce Lékařský odborový klub najít ve středu. Odborářům však vadí, že v memorandu chybí například garance.

"Memorandum obsahuje věci, které přesahují pravomoci ministerstva zdravotnictví, týká se to i ministerstva práce a sociálních věcí nebo vlády. Přijde nám to logické, že u věcí, které se týkají vlády, by vystoupil jako garant pan premiér. To však bylo odmítnuto. U krajské problematiky se pan prezident asociace krajů Hašek svým podpisem zaručil," dodal Voleman.

Mladé lékaře memorandum nejspíš neuspokojí

Chybí prý také přesné formulace o přesčasové práci, preciznější text, který by garantoval opravdové, a ne průměrné platy lékařů, či výše částky, o kterou naroste mzda mladým lékařům.

"Vypadla také celá část o postgraduálním vzdělávání a omezila se na obecné prohlášení o spolupráci na připravovaných změnách a reformách. Mladí lékaři budou nejspíš nespokojení, protože záruky, že se většina jejich požadavků zohlední, tam taky nejsou," poznamenal Voleman s tím, že například nejsou kontrolovány podúvazky, se kterými lékaři pracují plnou dobu.

Lékaři podle něj nebudou akceptovat požadavek vlády, aby nejprve stáhli výpovědi a teprve pak budou podniknuty slíbené kroky. "Přece si někdo nemůže myslet, že po tom všem složíme svou nejsilnější zbraň a budeme očekávat, jak to dopadne," míní.

Většině doktorů z IKEM se memorandum nezamlouvá a zítra jej pravděpodobně odmítnou. "Zatím jsme v procesu a nad stanoviskem přemýšlíme. Většině lékařů se ale nelíbí. Je pro nás nepřijatelné, protože nesplňuje ani zbytek požadavků, které jsme si zanechali. Nedává žádné garance a nesouhlasíme ani se směšnou částkou určenou k navýšení tarifů pro lékaře," jmenoval některé důvody Jan Bafrnec z IKEM a dodal, že s takovým stanoviskem lékaři nejspíš půjdou na zítřejší setkání LOK.

LÉKAŘI A MEMORANDUM? VĚTŠINĚ SE NELÍBÍ

SPÍŠE NE

Řadě středočeských lékařů se pondělní memorandum nelíbí. Podle krajského koordinátora LOK Jiřího Sedláka ministr situaci poněkud otočil, když požaduje, aby ze všeho nejdříve byly staženy výpovědi lékařů.

Ani jihomoravští lékaři nejsou spokojeni s podmínkami, které jim v pondělí za setrvání v nemocnicích nabídl ministr zdravotnictví. "Pokud mám od kolegů odezvy, říkají, že se velmi, ale velmi ustoupilo," řekl Petr Kus z Fakultní nemocnice u svaté Anny. V kraji dalo výpovědi 527 lékařů, tedy 18 procent.

Lékařský odborový klub Pardubické krajské nemocnice odmítl nabídku Pardubického kraje na dorovnání mezd na úroveň požadovanou odbory. S pondělním memorandem ministra zdravotnictví Leoše Hegera a lékařských odborů není zcela spokojen.

SPÍŠE ANO
Lékařský odborový klub ve Fakultní nemocnici v Olomouci,
kde výpověď podalo 132 lékařů z 620, zřejmě přistoupí na memorandum. Vedení nemocnice je připraveno všechny lékaře po stažení výpovědí přijmout zpět.

Jihočeské odbory zřejmě na základě memoranda protesty ukončí. Ministr musí dát ale jednoznačné záruky, že memorandum splní. Vedení nemocnic jsou připravena všechny lékaře po stažení výpovědí přijmout zpět.

UVIDÍ SE

Odboráři z nemocnic v Královéhradeckém kraji si stěžují, že nemají dostatek informací k návrhu na ukončení protestů. Se svým stanoviskem k celé záležitosti vyčkají na středeční schůzku.

ČTK

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní mapa iDNES.cz. Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci i okolí

Čeští občané si po čtyřech letech opět zvolili nové zastupitele ve svých obcích. Průběžné i finální výsledky voleb lze...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vláda kývla na růst penzí, navrhla „válečný“ rozpočet se schodkem 295 miliard

Vláda schválila zvýšení penzí od ledna příštího roku v průměru o 825 korun a posílá do Sněmovny návrh rozpočtu na...

Česko obnoví kontroly na slovenské hranici. Řešme to v EU, žádá Bratislava

Vláda se rozhodla, že od půlnoci ze středy na čtvrtek dočasně obnoví kontrolu na státní hranici České republiky a...

Akcionáře jsme neznali, řekl auditor k Čapímu hnízdu. Advokáti mají mlčenlivost

Městský soud v Praze v úterý pokračuje v soudním jednání v kauze dotace na Čapí hnízdo. Z jednání se omluvil šéf hnutí...

Ostrava si dohodla koalici, město dále povedou ANO, SPOLU a Piráti

Ostravu povede další čtyři roky stejná koalice, jaká ve třetím největším městě Česka vládla i uplynulé volební období....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...