Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Odborář popírá dohodu s Hegerem, memorandum lékařům nevyhovuje

  12:59aktualizováno  16:39
Jeden z odborářských vyjednavačů Miloš Voleman rozeslal po půlnoci lékařům e-mail, ve které popírá dohodu s ministerstvem. Je to jinak, než co ministr po jednání prezentoval, vzkazuje doktorům v den, kdy se mají dohodnout. Hegera prý upozornil na kritické body, kvůli kterým lékaři dohodu nejspíš nepřijmou.

Výzva Děkujeme, odcházíme v Jihlavě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Prosím, nevěřte prezentaci na tiskovce. Ministr mluvil tak, jako by byla shoda. Jednoznačně říkám - shoda nebyla! Dohodli jsme se na formulacích jednotlivých bodů, se sumou navrhovanou v bodě 2 jsme nesouhlasili. Ministrovi jsem řekl, že v této podobě  je spíše nepravděpodobné, že by byla schválena. Trvali jsme na původním požadavku, ale akceptován nebyl," stojí v elektronickém dopise od Volemana, který byl směřován například do IKEM nebo společnosti Medicon.

Zástupce Lékařského odborového klubu prosí, aby lékaři na svých pracovištích získali souhlas nebo nesouhlas s nabízeným memorandem a na zítřejší jednání přišli s jasným mandátem. Voleman potvrdil, že e-mail putoval od něj.

Plné znění memoranda čtěte zde

"Na včerejším brífinku to bohužel vyznělo tak, že jsme se s ministerstvem dohodli. Tak to ale není. Uvedl jsem skutečnost na pravou míru. Nad textem jsme seděli a dohadovali velice dlouho. Dohoda je formálně upravena tak, aby byla v co největší míře přijatelná. Výsledná podoba však neobsahuje faktické věci, se kterými bychom mohli být ve shodě," doplnil.

Dodal, že se to netýká jen sumy peněz pro lékaře, ale i garancí a plánů do budoucna. "Chtěli jsme v dokumentu ještě několik věcí upravit. Ministerstvo memorandum upravovat odmítlo a my jsme na to řekli, že v této podobě je pravděpodobnost, že s tím lékaři budou souhlasit, velmi malá," vzkázal Voleman.

"Rozhodnutí nechávám na doktorech"

Lékaři dostali jeho popis jednání a pokyn k rozhodnutí. "Žádné doporučení o přijetí či nepřijetí mandátu jsem jim nedával, uvedl jsem argumenty pro a proti, nyní je to čistě na nich. Pokud řeknou, že je to nepřijatelné, tak budeme pokračovat, pokud to přijmou, tak přijmou," dodal.

Ministrovi Hegerovi je jasné, že k naprosté spokojenosti lékařů nedošlo. "Je těžké interpretovat za někoho jiného, zda je spokojen. Obě strany se ze svých stanovisek přibližovaly do středu, takže musely ustoupit," míní.

Podle něj se odboráři museli vzdát požadavku na zvýšení tarifů až o 12 tisíc, memorandum hovoří maximálně o osmi tisících korunách měsíčně navíc. "Tato nabídka odboráře úplně neuspokojuje. Na druhou stranu si myslím, že kdybychom jim vůbec neustoupili a vyvolala by se válka, která by se přečkala, tak by neměli už vůbec nic," míní Heger.

Protože stahování výpovědí zatím není jisté, ministerstvo zdravotnictví stále pokračuje v přípravě krizových scénářů. "Domlouvali jsme se, že dokud nebude jasno a většina výpovědí stažena, je potřeba přípravy zachovat," dodal.

Jasné stanovisko k memorandu chce Lékařský odborový klub najít ve středu. Odborářům však vadí, že v memorandu chybí například garance.

"Memorandum obsahuje věci, které přesahují pravomoci ministerstva zdravotnictví, týká se to i ministerstva práce a sociálních věcí nebo vlády. Přijde nám to logické, že u věcí, které se týkají vlády, by vystoupil jako garant pan premiér. To však bylo odmítnuto. U krajské problematiky se pan prezident asociace krajů Hašek svým podpisem zaručil," dodal Voleman.

Mladé lékaře memorandum nejspíš neuspokojí

Chybí prý také přesné formulace o přesčasové práci, preciznější text, který by garantoval opravdové, a ne průměrné platy lékařů, či výše částky, o kterou naroste mzda mladým lékařům.

"Vypadla také celá část o postgraduálním vzdělávání a omezila se na obecné prohlášení o spolupráci na připravovaných změnách a reformách. Mladí lékaři budou nejspíš nespokojení, protože záruky, že se většina jejich požadavků zohlední, tam taky nejsou," poznamenal Voleman s tím, že například nejsou kontrolovány podúvazky, se kterými lékaři pracují plnou dobu.

Lékaři podle něj nebudou akceptovat požadavek vlády, aby nejprve stáhli výpovědi a teprve pak budou podniknuty slíbené kroky. "Přece si někdo nemůže myslet, že po tom všem složíme svou nejsilnější zbraň a budeme očekávat, jak to dopadne," míní.

Většině doktorů z IKEM se memorandum nezamlouvá a zítra jej pravděpodobně odmítnou. "Zatím jsme v procesu a nad stanoviskem přemýšlíme. Většině lékařů se ale nelíbí. Je pro nás nepřijatelné, protože nesplňuje ani zbytek požadavků, které jsme si zanechali. Nedává žádné garance a nesouhlasíme ani se směšnou částkou určenou k navýšení tarifů pro lékaře," jmenoval některé důvody Jan Bafrnec z IKEM a dodal, že s takovým stanoviskem lékaři nejspíš půjdou na zítřejší setkání LOK.

LÉKAŘI A MEMORANDUM? VĚTŠINĚ SE NELÍBÍ

SPÍŠE NE

Řadě středočeských lékařů se pondělní memorandum nelíbí. Podle krajského koordinátora LOK Jiřího Sedláka ministr situaci poněkud otočil, když požaduje, aby ze všeho nejdříve byly staženy výpovědi lékařů.

Ani jihomoravští lékaři nejsou spokojeni s podmínkami, které jim v pondělí za setrvání v nemocnicích nabídl ministr zdravotnictví. "Pokud mám od kolegů odezvy, říkají, že se velmi, ale velmi ustoupilo," řekl Petr Kus z Fakultní nemocnice u svaté Anny. V kraji dalo výpovědi 527 lékařů, tedy 18 procent.

Lékařský odborový klub Pardubické krajské nemocnice odmítl nabídku Pardubického kraje na dorovnání mezd na úroveň požadovanou odbory. S pondělním memorandem ministra zdravotnictví Leoše Hegera a lékařských odborů není zcela spokojen.

SPÍŠE ANO
Lékařský odborový klub ve Fakultní nemocnici v Olomouci,
kde výpověď podalo 132 lékařů z 620, zřejmě přistoupí na memorandum. Vedení nemocnice je připraveno všechny lékaře po stažení výpovědí přijmout zpět.

Jihočeské odbory zřejmě na základě memoranda protesty ukončí. Ministr musí dát ale jednoznačné záruky, že memorandum splní. Vedení nemocnic jsou připravena všechny lékaře po stažení výpovědí přijmout zpět.

UVIDÍ SE

Odboráři z nemocnic v Královéhradeckém kraji si stěžují, že nemají dostatek informací k návrhu na ukončení protestů. Se svým stanoviskem k celé záležitosti vyčkají na středeční schůzku.

ČTK

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Česko se rozkašlalo. Respirační onemocnění přibývají, objevil se i černý kašel

Společně se zimou do Česka přišla také sezona nemocí dýchacího ústrojí. Hygienici na Vysočině evidují případy černého...

STALO SE DNES: Česko zasypal sníh, konec příměří mezi Izraelem a Hamásem

Českou republiku pokryl sníh, který komplikuje dopravu na silnicích i železnicích. Příměří mezi Izraelem a Hamásem...

Schwarzenbergovu rakev vystaví v kostele na Malé Straně, řeč na pohřbu povede Pavel

Rakev zesnulého knížete Karla Schwarzenberga bude vystavena od středy 6. do pátku 8. prosince od 12:00 do 22:00 v...

Platy, navýšení přesčasů i jednání bez Válka. Co přivedlo lékaře k protestu

Spor mezi lékaři a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem trvá už půl roku. Na nesčetných jednáních se neshodli na...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...