Kdo se může stát členem volební komise
Členem volební komise se může stát každý, kdo se zároveň může voleb účastnit, tedy kdokoli starší 18 let s českým občanstvím. Podmínkou je i trvalý pobyt v České republice. Členové a členky komise nesmí figurovat na kandidátské listině voleb.
Jak se stát členem komise
Skrze nominaci strany či koalice: byť je účast v komisi podmíněna tím, že její členové nebudou figurovat na kandidátských listinách, každá strana či koalice může nominovat do každé okrskové volební komise jednoho člena a jednoho náhradníka v těch krajích, kde strana či koalice kandiduje.
Skrze dobrovolné přihlášení: každá okrsková volební komise musí sestávat minimálně z pěti členů (u výjimečně malých okrsků stačí čtyři), tudíž se dá očekávat, že většina členů volební komise zvolí druhý způsob registrace. Obvykle jsou starostou obce nominováni zaměstnanci obecních úřadů. Zapojit se ale mohou i jiní občané. Stačí se přihlásit jako zájemce. Příslušný úřad zveřejní nejpozději 60 dnů před volbami konkrétní podmínky.
Jaká je odměna
Odměna za účast ve volební komisi činí jednorázově 1 800 korun. V případě, že jsou volby kombinované a volí se jak do Senátu, tak do zastupitelstev, je odměna o 400 korun vyšší. Předseda volební komise má na základní odměnu 2 200 korun a při kombinovaných volbách dostane i dalších 400 korun.
Pokud se senátní či prezidentské volby protáhnou na dvě kola, mají řadoví členové bonus dalších 700 korun, zapisovatel pak rovných tisíc. Účast ve volební komisi je navíc výhodná i pro zaměstnance. Ti mají k odměně za komisi ještě nárok na proplacené volno.