„Do komise chodím už léta. Je pravda, že jsme malá obec, která má jen pár desítek obyvatel, takže sečteno tu máme velmi rychle. Na druhou stranu je pravda, že tam člověk sedí celý den. Já jsem ale v důchodu, tak mi to nevadí. A jestli by měla být vyšší odměna? Možná vzhledem k tomu, že se dlouho nezvyšovala, tak ano,“ popsala pro iDNES.cz sedmdesátiletá důchodkyně Hana z malé obce na Hradecku.
Současně podotkla, že sedět v komisi podle ní nechtějí hlavně mladí lidé. „Problém je na vesnicích, ale i ve městech. Na vesnicích to vidím ze své zkušenosti, okrsky ve městech jen tipuji. Možná je odrazuje jistá zodpovědnost. Pak asi i tedy odměna, která za ty hodiny práce není vzhledem k současným cenám kdo ví jaká,“ pokračovala paní Hana, která poté komentovala i nástup eDokladu.
„Jsem důchodkyně a tomuhle vůbec nerozumím. To u nás dostane na starost asi někdo mladší. Ale zase všichni nadávají, že nic nejde po internetu, když to pak jde, tak všichni nadávají opačně,“ komentovala novinku, která již letos na členy volební komise čeká.
„Takže za mě - přidat na odměně a přilákat mladé. eDoklady neřeším, protože tomu nerozumím. Jsem ráda, že si na mobilu přečtu SMS zprávu,“ myslí si seniorka, která podle svých slov sedí ve volební komisi již dlouhá léta.
Přilepšení o stovky korun
Jenže problémy s hledáním lidí do volební komise mají jak obce, tak malá i velká města. Některá dokonce ze svého rozpočtu členům komise platí vyšší odměnu, než je dáno zákonem. Důvod? Aby měl vůbec kdo u hlasování sedět.
K posledními navyšování odměny došlo v září roku 2018, jak i zmiňuje důvodná zpráva ministerstva vnitra. „Pro srovnání – průměrná mzda od té doby narostla o asi 15 procent, minimální mzda o 55 procent a průměrný důchod o 66 procent,“ uvádí dokument.
Resort tak nyní prosazuje, aby se odměna zvýšila. Například řadový člen volební komise nyní dostane jednorázově 1 800 korun. Nově by si přišel na 2500 korun. Nebo předseda volební komise, který nyní za svou práci dostane 2 200 korun, by si polepšil na 3 500 korun.
Změna by se také týkala odměny za souběh voleb. Místo 400 korun by všichni dostali 800 korun.
Vysoký zájem o schopné lidi
Materiál ministerstva také poukazuje na fakt, že za situace, kdy kandidující volební strany nejsou ani zdaleka svými delegacemi schopny pokrýt personální nároky na obsazení okrskových volebních komisí, musí starostové obcí na neobsazená místa zbývající členy do minimálního stanoveného počtu dojmenovávat.
„Obce však pravidelně před volbami čelí problémům s nedostatečným zájmem o práci v okrskové volební komisi, zejména pak při dvoukolových volbách,“ stojí mimo jiné v důvodné zprávě. Ta také uvádí, že panuje vysoký zájem společnosti, aby místa ve volební komisi byla obsazena schopnými lidmi.
Volební komise: jak se stát členem, jaké jsou odměny a jaké povinnosti![]() |
„Na členy okrskových volebních komisí jsou přitom kladeny stále vyšší nároky i co se týče školení a technických schopností – nejnověji například v souvislosti se zavedením eDokladu, kdy od 1. ledna 2025 budou muset i okrskové volební komise akceptovat prokázání totožnosti digitálním stejnopisem občanského průkazu, a tedy jejich členové budou muset být schopni zacházet s aplikací na čtení digitálního občanského průkazu,“ popisuje další komplikace dokument.
Ministerstvo si slibuje vyšší atraktivitu
Mluvčí vnitra Hana Malá ohledně technických požadavků na členy komise pro iDNES.cz uvedla, že resort ve spolupráci s Digitální informační agenturou připraví metodické materiály různého druhu týkající se ověřování totožnosti pomocí eDokladu ve volbách.
„Naší snahou je, aby členové komisí měli maximální možnou metodickou podporu,“ podotkla Malá s tím, že financování dané agendy řeší ministerstvo financí, kdy aktuálně chystá novelizaci směrnice, které podrobněji rozpracovává uznatelné náklady na zajištění voleb pro obce.
Korespondenční volba: kdo a jak může volit v roce 2025 ze zahraničí?![]() |
Ohledně zvýšené odměny ministerstvo vnitra předpokládá, že navýšení odměn v případě jednokolových celostátních voleb bude znamenat zvýšené náklady o asi 105 milionů korun oproti stávajícímu stavu.
„Při zpracování návrhu jsme zohlednili i aspekt vyšší atraktivity členství v okrskové volební komisi v souvislosti s navýšením odměn,“ dodala Malá.
Nárůst inflace i stoupající důchody
Důvodná zpráva ohledně odměn také dodává, že situace si žádá, aby nárůst výše odměn členů okrskových volebních komisí reflektoval nárůst inflace a stoupající mzdy i důchody.
„Obdobné se týká i navýšení paušálních náhrad pro osoby samostatně výdělečně činné, které zastávají funkci člena volební komise. Bez navýšení není odměna dostatečně atraktivní, aby do okrskových volebních komisí přilákala i schopné členy,“ píše se v materiálu.
Novinka by měla platit od 1. ledna 2026.