ČSSD chce podle Hamáčka otevřít debatu o zkrácení pracovní doby

  13:49aktualizováno  15:22
Při startu volební kampaně ČSSD stála za zády lídrů strany bílooranžová dodávka s nápisem S námi přijíždí kratší pracovní doba. „Chceme otevřít debatu o zkrácení pracovní doby,“ vysvětlil předseda ČSSD a ministr vnitra i zahraničí Jan Hamáček. K zahájení kampaně před komunálními a senátními volbami si vládní sociální demokracie zvolila středočeský Stochov.

„My jsme se rozhodli, že tu podzimní kampaň nebudeme zahajovat v nějaké luxusní kavárně nebo v nějaké konferenční místnosti v Praze, ale dorazíme do jednoho z měst, které je dobře vedeno,“ řekl Hamáček. Ve Stochově mají nyní sociální demokraté starostku Miloslavu Becherovou a nejen její pozici se ČSSD pokusí udržet.

Hamáček připomněl, že kromě toho, že Česká republika letos slaví sto let, stejná doba uběhla i od zavedení osmihodinové pracovní doby. „Pokud se podíváte do Německa, tak český pracovník odpracuje za rok o čtyři sta hodin více než pracovník v Německu,“ řekl šéf ČSSD. Zkrácení pracovní doby nemá mít přitom žádný dopad na výši platu. 

Samozřejmostí pro všechny zaměstnance bez rozdílu má být do budoucna podle Jany Maláčové, ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, pětitýdenní dovolená. Zatím tomu tak není, pět týdnů dovolené poskytují jen některé firmy.

ČSSD udělá podle Maláčové všechno pro znovuobnovení vyplácení nemocenské v prvních třech dnech, proti čemuž se ve středu postavil hospodářský výbor Sněmovny.

Fotogalerie

„Je to nespravedlnost, kterou tady v minulých letech prosadily pravicové vlády,“ řekla Maláčová k tomu, že se nyní první tři dny nemoci zaměstnancům neproplácejí. „Uděláme vše pro to, aby od července příštího roku bylo znovuzavedeno proplácení nemocenské již od prvního dne, aby lidé nemuseli přecházet své nemoci a nemuseli se strachovat, zda na konci měsíce budou schopni zaplatit nájem nebo hypotéku, protože onemocněli,“ řekla Maláčová.

Bude prosazovat také schválení zálohovaného výživného, které pomůže samoživitelům, jimž bývalý partner nepřispívá na dítě, a také zvýšení rodičovského příspěvku o 40 tisíc korun.

Začátek kampaně u dubu, pod nímž se narodil sv. Václav

„Za mě je tématem kampaně bezpečná hranice a bezpečná země,“ řekl také na úvod horké části volební kampaně Hamáček. Připomněl, že Česká republika je sedmá nejbezpečnější země na světě a řekl, že proto jeho strana bojuje za vyšší platy pro policisty, aby to tak zůstalo.

Cestu za voliči začala strana u Svatováclavského dubu, který ve Stochově podle legendy zasadila kněžna Ludmila na počest svého vnuka, knížete Václava, který se tu narodil. 

Ze středních Čech je ostatně i šéf ČSSD Hamáček, i když z jiné jeho části, z Mladé Boleslavi. Stochov je také obec nedaleko Lán, kde je na tamním zámku jedno ze sídel českého prezidenta.

Komunální volby budou pro vládní stranu zkouškou, jestli se jí podařilo zastavit strmý pád z pozice ještě nedávno nejsilnější strany v zemi až na sedm procent. Místo ve vládě sice strana uhájila jako menší partner dominantního ANO, ale jinak vyklízí pozice.

Ve své kampani v Praze, kterou už dříve zahájila, ČSSD slibuje například i to, že lidé, kteří mají bydliště v hlavním městě, budou moci hromadnou dopravou jezdit úplně zadarmo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz