Volby by i přes pokles vyhrálo ANO. Místa neobhájily TOP 09 a STAN

  15:55aktualizováno  15:55
Výzkum agentury STEM z přelomu ledna a února ukázal, že by se do parlamentu stejně jako v listopadu dostalo sedm stran. ANO zůstává suverénem domácí scény, druzí ve volbách by skončili Piráti. Těsně pod pětiprocentní hranicí ve výzkumu zůstaly TOP 09 a STAN.

Volební model agentury STEM (leden 2019) | foto: iDNES.cz

Zvýšení ochoty sympatizantů stran nad pětiprocetním prahem zúčastnit se voleb vedlo u většiny k jejich lepšímu výsledku ve volebním modelu. Volební účast u sympatizantů ANO zůstala beze změny, přesto by hnutí nyní volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo s 31,9 procenty.

Pirátům a ODS mírně spadly preference. Sněmovní volby by vyhrálo ANO

Piráti ve volebním modelu agentury STEM skončili druzí s 15,7 procenty, v preferencích i volebním modelu dosáhli svého nejlepšího dosavadního výsledku. Třetí skončila ODS s 11 procenty, která od poloviny loňského roku na třetím místě mírně ztrácí.

Ve volebním modelu mírně posílila jak ČSSD, tak KSČM. Komunisté ve volebním modelu získali 8,5 procent, sociální demokraté se umístili těsně za nimi s 8,3 procenty.

Z hlediska vývoje stranických preferencí je ČSSD již ve druhém šetření mírně nad preferencemi KSČM. Pokles preferencí od voleb 2017 je u KSČM pozvolný, ale systematický.

Počátek roku přinesl SPD mírné zlepšení jak z hlediska preferencí, tak volebního modelu, v obou ukazatelích také mírně posílila KDU-ČSL. 

Pod pětiprocentní hranicí by se podle průzkumu umístili TOP 09 a Starostové. Nacházejí se ale v pásmu statistické chyby, není proto možné jednoznačně určit, zdali by se do sněmovny dostali. Statistická chyba činí u menších stran okolo dvou procent, u větších okolo tří procent.

Piráti by získali o deset mandátů více

Zdá se, že listopadová nižší ochota účastnit se voleb v případě sympatizantů hlavních konkurentů ANO pominula. Za této situace by v přepočtu hnutí ANO ztratilo 13 mandátů a naopak o 10 mandátů více by získali Piráti. V počtu mandátů by mírně posílily všechny strany nad pětiprocentním prahem vyjma KSČM a SPD.

Na otázky ve výzkumu odpovídalo 1084 respondentů. Při dotazu, zda se respondenti chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 57 procent, záporně 24 procent a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 19 procent dotázaných. Volební motivace ve srovnání s listopadem velice mírně, ale posiluje.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz