Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Politika je pánský klub. Ženy jsou na kandidátkách v menšině, chybí kvóty

Letošní volby ženám patřit zřejmě nebudou. Do zastupitelstev krajů i do Senátu jich kandiduje méně než v minulých volbách. Vyplývá to z analýz organizace Fórum 50 %, která mapovala zastoupení žen na kandidátkách. „Pokud strany nezačnou podporovat ženy a uvažovat o nich jako o vhodných kandidátkách, situace se jen tak nezmění,“ uvedla autorka Veronika Šprincová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na kandidátkách do krajských voleb je podle analýzy letos jen 27,6 procent žen. To je méně než v těch minulých o přibližně 2,5 procentního bodu. 

Podíl žen nominovaných do třetiny volebních obvodů Senátu se od posledních senátních voleb v roce 2018 snížil na 16,2 procent, je však o jeden procentní bod větší než v roce 2014, kdy volby probíhaly v týchž obvodech jako letos.

Zásadní podle autorky analýz Veroniky Šprincové z Fóra 50 %, které usiluje o rovné zastoupení žen a mužů v politice, je, aby si politici a političky uvědomili, že je potřeba o vyrovnané zastoupení žen a mužů usilovat.

„Je nespravedlivé, že ženy, ačkoli v populaci tvoří více než polovinu, byly v klíčových rozhodovacích pozicích zastoupeny jen z jedné pětiny. Navíc koronavirová krize jasně ukázala, jak se v naší společnosti stále liší životní zkušenosti mužů a žen. Abychom na tuto krizi mohli správně zareagovat a vyjít z ní bez větších šrámů, je nezbytně nutné, aby byla v rozhodování zohledněna zkušenost obou polovin společnosti,“ popsala.

Volby do zastupitelstev krajů a do Senátu (2020)

Politika zůstává pánským klubem, ženám chybí vzory

Příčin nízkého zastoupení žen v české politice je podle Šprincové více. Zásadní roli sehrává skutečnost, že zde chybí systémový přístup k problému. „České republice je dlouhodobě doporučováno, aby zavedla kvóty na zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách a ačkoli byly dva takové návrhy zpracovány, zatím ani jeden neprošel schvalováním ve vládě,“ uvedla.

Stranám bez kvót tak chybí impulz, aby se tímto problémem zabývaly a odstraňovaly překážky, které ženám stále vstup do politiky i působení v ní znesnadňují. 

Ty jsou podle Šprincové v zásadě trojí – na straně samotných žen jde o nižší sebevědomí či neochotu vstupovat do výrazně mužského kolektivu. Na straně společnosti svou roli hraje představa o tradiční úloze žen jako pečovatelek nebo nedůvěra v jejich politické schopnosti. Volební systém a způsob nominace kandidátů a kandidátek je pak chybou systémovou. 

„Ve výsledku je tak vytvořen začarovaný kruh, kdy politika zůstává pánským klubem, ženy jsou méně vidět a chybí vzory pro další ženy, což přispívá k zachovávání současného stavu,“ popsala.

Kvóty určují výsledky voleb a jiné mýty

O kvótách stále přetrvává řada mýtů, přitom platí pro obě pohlaví a zaručují vyvážený poměr žen i mužů. Kvóty na kandidátní listiny nijak nemají určovat výsledek voleb: „Pouze se voličům a voličkám předkládá takový seznam kandidátů a kandidátek, aby mohli vybírat z mužů i žen,“ popsala Šprincová.

Mnoho lidí stále věří, že když se kvóty nastaví, budou se pak urputně dodržovat, což povede k jejich slepému naplňování bez kompetence. Praxe je však jiná. „I z různých výzkumů víme, že kvóty plní svůj účel, ale nevede to k principu, že by se pak mechanicky naplňovaly a nějak to zhoršilo stav,“ popsala politoložka Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci. Dodala, že je nutné společnost postrčit k různým změnám, které by z určitých důvodů tradice nebo situace samy nenastaly.

„Ve všech evropských zemích, kde je zastoupení žen v politice více než 30 procent, existuje nebo existovala nějaká podoba kvót nebo tak byl nastaven systém, které si volí sami politické strany. Žádná z těchto zemí k tomu nedošla samovolně,“ přiblížila.

V médiích vystupuje málo expertek, tvrdí organizace. Nabízí jejich seznam

Vedle kvót pak podle Šprincové existuje celá řada dalších opatření, které mohou pomoci situaci zlepšit: „Ať již jde o vzdělávání žen, mentoringové programy, vytváření databáze žen se zájmem o politickou funkci, pořádání setkání žen nebo aktivní vyhledávání a oslovování nových členek.“

„Ať už se to týká všeobecného volebního práva nebo možnosti studovat na univerzitách, vždy musí padnout rozhodnutí, které změní tradici a praxi. Poté se společnost už mění samovolně, ale bez nějakého zásahu shora se to nejspíš nestane. A letošní volby jsou toho důkazem,“ dodala Lebedová.

Kvóty má jen Strana zelených

Kvóty v minulosti zavedla ČSSD, toho času vedená Bohuslavem Sobotkou, a to v krajských volbách v roce 2016. „Chci vám poděkovat za odvahu se měnit. Jen když tradiční strany najdou odvahu se měnit, mohou uspět v souboji s marketingovými projekty,“ řekl tehdy ke schválené změně stanov.  Pro změnu bylo 604 delegátů ze 752, kteří byli pozváni na sjezd. 

ČSSD představila kandidáty do boje o Senát. Není mezi nimi žádná žena

ČSSD však tyto kvóty minulý rok zrušila s odůvodněním, že již nejsou potřeba. Letos však do krajských voleb vyslala výrazně méně žen než naposledy, kdy bylo toto opatření v platnosti, a do Senátu za stranu kandidují pouze muži. Podle Lebedové to souvisí s celkovým poklesem atraktivity strany.

Nyní má kvóty jen Strana zelených, kterou zároveň vede předsedkyně a předseda. Spolupředsednictví přitom není v Evropě nijak neobvyklé, uplatňují ho strany například v Německu, Belgii, Nizozemsku, Norsku nebo Švédsku.

Nejnižší zastoupení žen je dlouhodobě v Senátu

Dlouhodobě nejméně žen působí v horní komoře Parlamentu. Významnou roli zde podle analýzy sehrává většinový volební systém, který zapříčiňuje, že pokud mají strany v každém obvodu vybrat pouze jednoho kandidáta, zpravidla se jedná o muže.

V současnosti působí v Senátu 12 žen, které tvoří 14,8 procent ze všech politiků. To je nejméně od roku 2006. Největší počet kandiduje v obvodě Kladno. V šesti obvodech však budou ženy úplně chybět. Jedná se o Prahu 5, Plzeň-město, Pelhřimov, Českou Lípu, Vyškov a Olomouc.

Oproti volbám z roku 2014 se počet kandidátek změnil jen nepatrně a je o necelý jeden procentní bod vyšší.

Nominace žen do Senátu PČR v letech 1996-2020.

Nominace žen do Senátu PČR v letech 1996-2020.

„Po sametové revoluci zde zakořenila představa, že schopní lidé se prosadí sami a není potřeba nijak kompenzovat znevýhodnění určitých skupin,“ popsala Šprincová. Výsledkem pak bylo, že v čele strany zastoupené v Poslanecké sněmovně stanula první žena až v roce 2001 a druhá, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, až po dalších osmnácti letech. 

„Pokud strany nezačnou podporovat ženy a uvažovat o nich jako o vhodných kandidátkách do těchto funkcí, situace se jen tak nezmění,“ uzavírá Šprincová.

Měly by existovat kvóty na zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 8. října 2020. Anketa je uzavřena.

NE3590
ANO85

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

V pondělí přibylo 268 hospitalizovaných. Nových případů zatím 5474

V ČR přibylo za pondělí 5 474 nových případů nákazy nemocí covid-19. V této chvíli je 162 866 nakažených, v nemocnici...

Anděl do Budějovic letos nepřiletí, shromáždil by tisíce lidí z celé země

V centru Českých Budějovic se letos neodehraje tradiční přílet anděla. Každoročně ho během adventu na náměstí Přemysla...

Hackeři odesílají falešné SMS o testech na covid. Zneužili jméno VFN

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice na svém Facebooku varovala před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...