Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Politika je pánský klub. Ženy jsou na kandidátkách v menšině, chybí kvóty

Letošní volby ženám patřit zřejmě nebudou. Do zastupitelstev krajů i do Senátu jich kandiduje méně než v minulých volbách. Vyplývá to z analýz organizace Fórum 50 %, která mapovala zastoupení žen na kandidátkách. „Pokud strany nezačnou podporovat ženy a uvažovat o nich jako o vhodných kandidátkách, situace se jen tak nezmění,“ uvedla autorka Veronika Šprincová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na kandidátkách do krajských voleb je podle analýzy letos jen 27,6 procent žen. To je méně než v těch minulých o přibližně 2,5 procentního bodu. 

Podíl žen nominovaných do třetiny volebních obvodů Senátu se od posledních senátních voleb v roce 2018 snížil na 16,2 procent, je však o jeden procentní bod větší než v roce 2014, kdy volby probíhaly v týchž obvodech jako letos.

Zásadní podle autorky analýz Veroniky Šprincové z Fóra 50 %, které usiluje o rovné zastoupení žen a mužů v politice, je, aby si politici a političky uvědomili, že je potřeba o vyrovnané zastoupení žen a mužů usilovat.

„Je nespravedlivé, že ženy, ačkoli v populaci tvoří více než polovinu, byly v klíčových rozhodovacích pozicích zastoupeny jen z jedné pětiny. Navíc koronavirová krize jasně ukázala, jak se v naší společnosti stále liší životní zkušenosti mužů a žen. Abychom na tuto krizi mohli správně zareagovat a vyjít z ní bez větších šrámů, je nezbytně nutné, aby byla v rozhodování zohledněna zkušenost obou polovin společnosti,“ popsala.

Volby do zastupitelstev krajů a do Senátu (2020)

Politika zůstává pánským klubem, ženám chybí vzory

Příčin nízkého zastoupení žen v české politice je podle Šprincové více. Zásadní roli sehrává skutečnost, že zde chybí systémový přístup k problému. „České republice je dlouhodobě doporučováno, aby zavedla kvóty na zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách a ačkoli byly dva takové návrhy zpracovány, zatím ani jeden neprošel schvalováním ve vládě,“ uvedla.

Stranám bez kvót tak chybí impulz, aby se tímto problémem zabývaly a odstraňovaly překážky, které ženám stále vstup do politiky i působení v ní znesnadňují. 

Ty jsou podle Šprincové v zásadě trojí – na straně samotných žen jde o nižší sebevědomí či neochotu vstupovat do výrazně mužského kolektivu. Na straně společnosti svou roli hraje představa o tradiční úloze žen jako pečovatelek nebo nedůvěra v jejich politické schopnosti. Volební systém a způsob nominace kandidátů a kandidátek je pak chybou systémovou. 

„Ve výsledku je tak vytvořen začarovaný kruh, kdy politika zůstává pánským klubem, ženy jsou méně vidět a chybí vzory pro další ženy, což přispívá k zachovávání současného stavu,“ popsala.

Kvóty určují výsledky voleb a jiné mýty

O kvótách stále přetrvává řada mýtů, přitom platí pro obě pohlaví a zaručují vyvážený poměr žen i mužů. Kvóty na kandidátní listiny nijak nemají určovat výsledek voleb: „Pouze se voličům a voličkám předkládá takový seznam kandidátů a kandidátek, aby mohli vybírat z mužů i žen,“ popsala Šprincová.

Mnoho lidí stále věří, že když se kvóty nastaví, budou se pak urputně dodržovat, což povede k jejich slepému naplňování bez kompetence. Praxe je však jiná. „I z různých výzkumů víme, že kvóty plní svůj účel, ale nevede to k principu, že by se pak mechanicky naplňovaly a nějak to zhoršilo stav,“ popsala politoložka Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci. Dodala, že je nutné společnost postrčit k různým změnám, které by z určitých důvodů tradice nebo situace samy nenastaly.

„Ve všech evropských zemích, kde je zastoupení žen v politice více než 30 procent, existuje nebo existovala nějaká podoba kvót nebo tak byl nastaven systém, které si volí sami politické strany. Žádná z těchto zemí k tomu nedošla samovolně,“ přiblížila.

V médiích vystupuje málo expertek, tvrdí organizace. Nabízí jejich seznam

Vedle kvót pak podle Šprincové existuje celá řada dalších opatření, které mohou pomoci situaci zlepšit: „Ať již jde o vzdělávání žen, mentoringové programy, vytváření databáze žen se zájmem o politickou funkci, pořádání setkání žen nebo aktivní vyhledávání a oslovování nových členek.“

„Ať už se to týká všeobecného volebního práva nebo možnosti studovat na univerzitách, vždy musí padnout rozhodnutí, které změní tradici a praxi. Poté se společnost už mění samovolně, ale bez nějakého zásahu shora se to nejspíš nestane. A letošní volby jsou toho důkazem,“ dodala Lebedová.

Kvóty má jen Strana zelených

Kvóty v minulosti zavedla ČSSD, toho času vedená Bohuslavem Sobotkou, a to v krajských volbách v roce 2016. „Chci vám poděkovat za odvahu se měnit. Jen když tradiční strany najdou odvahu se měnit, mohou uspět v souboji s marketingovými projekty,“ řekl tehdy ke schválené změně stanov.  Pro změnu bylo 604 delegátů ze 752, kteří byli pozváni na sjezd. 

ČSSD představila kandidáty do boje o Senát. Není mezi nimi žádná žena

ČSSD však tyto kvóty minulý rok zrušila s odůvodněním, že již nejsou potřeba. Letos však do krajských voleb vyslala výrazně méně žen než naposledy, kdy bylo toto opatření v platnosti, a do Senátu za stranu kandidují pouze muži. Podle Lebedové to souvisí s celkovým poklesem atraktivity strany.

Nyní má kvóty jen Strana zelených, kterou zároveň vede předsedkyně a předseda. Spolupředsednictví přitom není v Evropě nijak neobvyklé, uplatňují ho strany například v Německu, Belgii, Nizozemsku, Norsku nebo Švédsku.

Nejnižší zastoupení žen je dlouhodobě v Senátu

Dlouhodobě nejméně žen působí v horní komoře Parlamentu. Významnou roli zde podle analýzy sehrává většinový volební systém, který zapříčiňuje, že pokud mají strany v každém obvodu vybrat pouze jednoho kandidáta, zpravidla se jedná o muže.

V současnosti působí v Senátu 12 žen, které tvoří 14,8 procent ze všech politiků. To je nejméně od roku 2006. Největší počet kandiduje v obvodě Kladno. V šesti obvodech však budou ženy úplně chybět. Jedná se o Prahu 5, Plzeň-město, Pelhřimov, Českou Lípu, Vyškov a Olomouc.

Oproti volbám z roku 2014 se počet kandidátek změnil jen nepatrně a je o necelý jeden procentní bod vyšší.

Nominace žen do Senátu PČR v letech 1996-2020.

Nominace žen do Senátu PČR v letech 1996-2020.

„Po sametové revoluci zde zakořenila představa, že schopní lidé se prosadí sami a není potřeba nijak kompenzovat znevýhodnění určitých skupin,“ popsala Šprincová. Výsledkem pak bylo, že v čele strany zastoupené v Poslanecké sněmovně stanula první žena až v roce 2001 a druhá, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, až po dalších osmnácti letech. 

„Pokud strany nezačnou podporovat ženy a uvažovat o nich jako o vhodných kandidátkách do těchto funkcí, situace se jen tak nezmění,“ uzavírá Šprincová.

Měly by existovat kvóty na zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 8. října 2020. Anketa je uzavřena.

NE3590
ANO85

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

My se nedáme, protestovaly v Praze stovky lidí proti vládním opatřením

Na pražském náměstí Republiky se ve středu sešli odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Na místě u pódia...

Ve středu zatím přibylo 8 244 nakažených, jeden ze zatím nejvyšších nárůstů

Do večera ve středu hygienici v ČR odhalili 8 244 nových případů koronaviru. Ve středu bylo také po čtyřech dnech opět...

Červené uniformy a hudba. Na Hradě proběhlo speciální střídání stráže

Na Pražském hradě se uskutečnilo speciální slavnostní střídání Hradní stráže při příležitosti připomenutí vyhlášení...

Říjen bez ceremoniálu už byl a i nepředané vyznamenání má hodnotu, říká Forejt

Oslavy státního svátku výročí vzniku samostatné československé republiky letos probíhají pod rouškou epidemie...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...