TOP 09 by se dle CVVM nedostala do Sněmovny, uspěli by Piráti

  16:23aktualizováno  17:24
Podle aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by se TOP 09 nedostala do Poslanecké sněmovny. Naopak pětiprocentní práh by překonali Piráti, kteří by podle volebního modelu dostali 6,4 procenta a porazili by i lidovce. Jasným vítězem voleb by se stalo hnutí ANO a své zástupce ve Sněmovně by mělo sedm uskupení.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek při zahájení volební kampaně své strany. (30. května 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

TOP 09 má podle zářijového volebního modelu nyní podporu jen 4,4 procenta voličů. Zaostala by tak za volebním prahem pro vstup do Sněmovny o 0,6 procentního bodu. Nemusí to být ale pravda, protože statistická chyba ve většině průzkumů činí kolem dvou procentních bodů.

Předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi nepříznivý průzkum necelý měsíc před volbami těžkou hlavu nedělá. „Přisuzuji tomu stejnou váhu jako všem ostatním průzkumům,“ řekl iDNES.cz Kalousek s tím, že nepochybuje o dobrém výsledku strany. Naplánovanou kampaň TOP 09 podle něj měnit nehodlá.

Kalousek: Naše voličské jádro má 7 procent

„Podle našich měření víme, že naše voličské jádro má sedm procent. Já pevně věřím, že budeme mít víc,“ dodal Kalousek. „A také víme, že ANO, byť vede, nemá třicet,“ nevěří velkému náskoku Babišovy strany.

Manuál pro voliče: nezapomeňte na průkaz a zkontrolujte jeho platnost

„TOP 09 nepatří k těm stranám, které by se vylekaly z volebních průzkumů, jako se to stalo jiným. Propad dvou procent oproti předchozímu průzkumu u této agentury jsem zaznamenal, soustřeďujeme se teď ale na kampaň a za podstatné považujeme hlasování, které proběhne 20. a 21. října,“ uvedl první místopředseda strany Marek Ženíšek.

„Je ještě příliš dlouho do voleb, aby byl tento průzkum relevantní, navíc ten vzorek u volebního modelu je malý, jen 452 lidí. Bojuje se minimálně o pětinu nerozhodnutých voličů,“ řekla iDNES.cz místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Myslím, že to namotivuje naše příznivce,“ věří. Dodala, že agentura CVVM se před minulými volbami v roce 2013 příliš netrefila do výsledku hned několika stran.

S volebním modelem CVVM nesouhlasí jako s relevantním místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Není možné z jednoho modelu vyvozovat vůbec nic. Pohybuji se mezi voliči a vnímám to naopak příznivě,“ řekla iDNES.cz.

Bartoš: Volič se již nebojí ztráty hlasu při volbě Pirátů

Volební model potěšil předsedu Pirátů Ivana Bartoše. „Mám radost, že je mezi voliči významná skupina lidí, kteří nepropadají populistické masáži, jež předvádí v rámci své kampaně nejen hnutí ANO,“ řekl.

Chválil si mimo jiné volební kampaň. „Voliči dokáží ocenit kvalitní program Pirátů i naše dosavadní snažení a jeho výsledky. Jsem rád, že se nám daří stavět kampaň zábavnou formou nejen pro nás, ale i pro voliče.“ Dále uvedl, že se voliči už nebojí, že by v případě volby Pirátů jejich hlas propadl.

„Je vidět, že 5% klauzule není vnímaná jako problém v souvislosti s Českou pirátskou stranou a podařilo se nám naší prací i v rámci kampaně překonat tento psychologický práh,“ pokračoval. „Navíc se ukazuje, že náš původní cíl - 10% úspěch ve volbách do Sněmovny je reálný.“

ANO si udržuje výrazný náskok před soupeři

Hnutí ANO by dle modelu CVVM bylo vítězem voleb s 30,9 procenty hlasů. Proti červnovému průzkumu CVVM by tak oslabilo o 3,1 procentního bodu, přesto by si udrželo výrazný náskok před svými politickými soupeři.

Druhá ČSSD by ztrácela s 13,1 %. Následují KSČM s 11,1 %, ODS s 9,1 % a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury s 7,3 %. Do Poslanecké sněmovny by se dostali i Piráti 6,4 % hlasů, kteří by ve Sněmovně byli nováčkem, a KDU-ČSL se 6,2 %.

Volební model CVVM - září 2017
Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz