Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora
Reportáž skončila 21. 10. 2017 23:20

Volby do Poslanecké sněmovny

Sledujte povolební dění v on-line reportáži iDNES.cz.

22:28

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro dnešek se s online reportáží k volbám do Poslanecké sněmovny loučíme. Děkujeme vám za pozornost.

22:24

Za rozdílem mezi výsledkem voleb a předvolebními průzkumy je hlavně velké množství voličů, kteří se rozhodují na poslední chvíli. Právě ti se nakonec přiklonili k hnutí ANO, SPD či Pirátům, vyplývá z vyjádření sociologů a politologů.

22:18
ANO

Zatímco volební lídři většiny stran, co vstoupily do Sněmovny, debatovali v České televizi, šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš dal přednost rozhovoru v televizi Barrandov. Mimo jiné řekl, že si neumí představit společnou vládu ANO s lídrem hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomiem Okamurou a odmítl i spolupráci s KSČM.

22:15

Letos přišlo do volebních místností vybírat poslance 60,84 procenta voličů, což je o 1,34 procentního bodu více než před čtyřmi lety. Je to ale třetí nejnižší účast u sněmovních voleb od roku 1989. Méně lidí přišlo kromě předčasných voleb před čtyřmi lety volit ještě v roce 2002. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

22:06
Piráti

Piráti v Královéhradeckém kraji během sčítání sahali i po dvou poslaneckých mandátech. Nakonec je z toho jedno křeslo pro lídra Martina Jiránka, který je také zastupitelem Trutnova a Královéhradeckého kraje. Ten řekl, že svou budoucnost vidí v opozici, do koalice s ANO se jeho strana nechystá. ,,Naše první dojmy jsou skvělé. Jsme opravdu nadšení. Že budu poslancem? Neřešil jsem to. Chci to dělat, jak to děláme,“ řekl Jiránek.

22:05
Starostové
 • Volení štáb STAN (21. října 2017).

  Volení štáb STAN (21. října 2017). / Autor: MAFRA

22:02

Ve volbách českých poslanců na zahraničních zastupitelských úřadech se dařilo zejména TOP 09 a Pirátům. TOP 09 získala největší podíl hlasů v Evropě, Americe, Asii i Africe, z jednotlivých zemí ve Spojených státech, Belgii, Německu, Rusku a na Slovensku. Piráti byli v šesti zahraničních volebních oblastech druzí, vyhráli v Austrálii a Oceánii. ANO vyhrálo pouze v Afghánistánu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

21:57

Do Sněmovny se po nynějších volbách vrátí 76 ze 149 kandidujících poslanců. V minulých volbách obhájilo mandát 82 ze 122 kandidujících poslanců.

21:51

Zástupci dosavadních koaličních stran nepočítají se změnami v rozpočtu připraveném na příští rok. Sněmovně ho bude muset po volbách vláda předložit znovu. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by schvalování rozpočtu mohlo ovlivnit rychlost vyjednávání o složení Sněmovny, protože v případě průtahů za horizont letošního roku by mohlo hrozit rozpočtové provizorium.

21:46

Stále se čeká na úplně poslední volební výsledek. Okrsková volební komise v Sedloňově v Královéhradeckém kraji bude zpracovávat opravný zápis o výsledku hlasování. Do zveřejnění posledního zápisu tedy nejsou výsledky kompletní.

21:44
Piráti
 • Pirátská strana slaví úspěch ve volbách (21. října 2017).

  Pirátská strana slaví úspěch ve volbách (21. října 2017). / Autor: Ladislav Němec, MAFRA

21:42

Volební lídr Jan Farský prohlásil, že Starostové a nezávislí by do vlády s hnutím ANO v žádném případě nešli. „Nejpravděpodobněji se mi jeví minoritní vláda ANO s podporou SPD a KSČM. Nás teď čekají čtyři roky, během nichž musíme uhájit členství v EU a NATO.“ Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se vůči jeho slovům ohradil a označil za nesmysl, že by ANO bylo protievropským hnutím.

21:40

Nejmladší poslanec Feri: Nepočítal jsem s tím, voliče nechci zklamat

přečíst článek
21:34

V první povolební debatě všichni volební lídři opět zdůraznili, že nebudou ve vládě s lidmi, kteří jsou trestně stíhaní.

21:33

Volby v České republice vyhrál miliardářský oligarcha a zakladatel hnutí ANO vystupující proti zavedenému politickému systému mainstreamových stran Andrej Babiš. Napsal to dnes americký list The New York Times s tím, že Babiš, který je záhadný a bez obalu hovořící magnát, se takřka jistě stane premiérem.

21:30
ANO

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek: „Předseda našeho hnutí rozeslal všem úspěšným lídrům SMS zprávu s gratulací a chce jednat se všemi stranami.“

21:28

Většina českých voličů letos zvolila do Sněmovny antisystémové či protestní strany. Tradiční strany s výjimkou ODS a STAN voličskou podporu ztratily, jejich varování před populismem politických konkurentů na voliče nezabralo. Vyplývá to z výsledků hlasování, které dnes byly zveřejněny na volebním webu.

21:21
ANO
 • Oslavy vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny v pražském štábu hnutí ANO. (21. října 2017)

  Oslavy vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny v pražském štábu hnutí ANO. (21. října 2017) / Autor: Dan MaternaMAFRA

21:20
SPD

Předseda SPD Tomio Okamura: „Po čtyřech letech v opozici víme, že k účinnému prosazování našeho programu musíme být ve vládě. Jednat budeme se všemi, z našeho programu ale neustoupíme.“

21:15

Velice těsný byl souboj o druhé místo na Vysočině. Se ziskem 9,92 procent ho nakonec získali Piráti. Hned šest stran se ale vešlo do rozmezí 0,7 procenta. Předposlední v této skupině, a celkově šestá, skončila ČSSD.