Co dělat, aby váš hlas nepropadl? V triku s rudou hvězdou k volbám nechoďte

  6:00aktualizováno  6:00
Už za několik hodin začnou sněmovní volby. Jak volit, abyste nepřišli o hlas? Musíte mít platný průkaz totožnosti, politicky neutrální oblečení a vhodit hlasovací lístek do urny bez cizí pomoci. Naopak je možné na lístek nakreslit obrázek nebo si u urny udělat selfie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: David PortMAFRA

Volební místnosti budou v pátek otevřené od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Pak začne sčítání hlasů.

Adresu své volební místnosti společně s telefonním číslem najdou voliči na webových stránkách obce nebo městské části. Adresa je někdy také uvedena v obálce s hlasovacími lístky. Jejich distribuci má zajistit starosta, který je musí rozeslat nejpozději tři dny před zahájením hlasování.

Volební manuál najdete zde

Před návštěvou volební místnosti je nutné si připravit platný průkaz totožnosti (občanku nebo cestovní pas), bez kterého nelze volit. S sebou je vhodné vzít i vlastní sadu volebních lístků. Pro zapomnětlivé je ale mají členové komise připravené. 

Speciální kategorii tvoří lidé, kteří nebudou volit v místě trvalého bydliště. Ti mohou dát svůj hlas pouze v případě, že si předem nechali od obecního úřadu vyhotovit voličský průkaz (o aktuálních problémech čtěte v článku Nepřišel vám voličský průkaz).

Srp a kladivo k volbám nepatří

Do volební místnosti je nutné vstoupit v politicky neutrálním oblečení. Ačkoli před časem na internetu proběhla mobilizace proruských aktivistů, aby k urně přišli s nášivkou „agent Kremlu“ v tričku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nebo s rudou hvězdou, hrozí, že je předseda komise napomene.

„Jednání, kdy má volič na sobě oblečení propagující některý z kandidujících subjektů nebo jejich kandidáta, je možné považovat za volební agitaci ve prospěch politické strany či hnutí a tedy za porušení volebního zákona. Nelze jej však považovat za překážku výkonu volebního práva,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová. 

Člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jan Outlý pro iDNES.cz upřesnil, že v takovém případě je na předsedovi komise, aby situaci vyřešil. Většinou podobné případy skončí napomenutím voliče, případně výzvou, aby se převlékl.

Člen volební komise měl na tričku srp a kladivo

Člen volební komise v Brně měl při loňských volbách na tričku srp a kladivo

To platí i pro členy komise. Loni v Brně člen KSČM přišel k volbám v tričku s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Následně jej tajemník městské části Brno-střed Petr Štika několikrát vyzval, aby se převlékl a dokonce mu kvůli tomu i koupil nové tričko. Muži se ale nelíbilo, že je černé namísto slíbeného červeného, a proto se převlékl až následující den (článek o tričku se srpem a kladivem čtěte zde). 

Do volební místnosti také není možné přijít ve škrabošce, stažené kapuci či v šátku. Oblečení a doplňky nesmí zakrývat obličej tak, aby byla znemožněná identifikace voliče.

Maximálně čtyři kroužky

Pak už zbývá odejít za plentu a do obálky od komise vložit hlasovací lístek. Do „přípravny“ musí každý sám. Jedinou výjimku mají zdravotně postižení nebo lidé, kteří neumí číst nebo psát. Těm s úpravou může pomoci jiný člověk, nesmí to ale být členové volební komise.

Volby 2017

Hlas je možné dát pouze jedné straně. Ačkoli před časem po internetu kolovala výzva, aby voliči Svobody a přímé demokracie dávali do obálky i hlasovací lístky dalších politických uskupení, s nimiž by podle nich měla SPD tvořit koalici, byl to jen vtip.

Hlasovací lístek také nesmí být domácí výroby. Lidé, kteří si před volbami nakreslí vlastní lístek, sice budou členy komise možná oceněni za kreativitu, ale jejich hlas bude neplatný. Diskvalifikované budou taky hlasy na roztrhaných hlasovacích lístcích. Paradoxně je ale možné se na lístek podepsat či na něj něco přikreslit. 

I při těchto volbách je možné dostat vybrané uchazeče o poslanecký post pomocí preferenčních hlasů na kandidátce výš. Je nutné je označit kroužkem. Volič může dát maximálně čtyři preferenční hlasy.

Při vhazování hlasovacího lístku je možné si se souhlasem předsedy komise udělat selfie. Každý si ale musí svůj lístek vhodit do urny sám, a ačkoli někteří nechávají tento důležitý úkon dětem, je to v rozporu s volebním zákonem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Budoucnost ČSSD? Vycpaný Hamáček ve vitríně Lidového domu

Předseda ČSSD Jan Hamáček sleduje v pražském štábu výsledky eurovoleb. (26....

Sociální demokraté jsou pro smích. Nejprve hartusili o konci kabinetu, pak z toho vycouvali. Nejvíc tím pomohli Andreji...

Káčata nedokázala vylézt a uvázla na hladině koupaliště, pomohli hasiči

Hasiči lovili desítku káčat z klimkovického bazénu.

Neobvyklou záchrannou akci spustili ve středu večer dobrovolní hasiči v Klimkovicích na Ostravsku. Z hladiny koupaliště...

Kvůli špatné dlažbě je ve hře další soud Pardubic se stavební firmou

Pardubická třída Míru otevřena

Jedna soudní pře mezi pardubickou radnicí a stavební firmou Syner kvůli opravě třídy Míru běží. Nyní je na spadnutí...

Najdete na iDNES.cz