Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín
19:45
Vážení čtenáři, volební on-line přenos iDNES.cz končí. Děkujeme za pozornost.
19:11
ČSSD, vítěz voleb v Pardubickém kraji, se ještě večer sejde kvůli koalici se zemanovci. Poté vyzve k jednání KSČM a Koalici pro Pardubický kraj.
19:01
ČSSD letos v krajských volbách volily jen tři pětiny lidí, které jí daly hlas před čtyřmi lety. ODS takto "ztratila" více než polovinu voličů. KSČM naopak 100 000 hlasů získala. Sociální demokraté utrpěli největší ztrátu v Moravskoslezském kraji. Zatímco před čtyřmi lety tam získali 42,6 procenta hlasů, letos to bylo 27,2 procenta. Vyplývá to ze srovnání výsledků letošních voleb a voleb z roku 2008.
18:15
Vítězná ČSSD v Olomouckém kraji zahájí v pondělí povolební vyjednávání o podobě budoucí koalice s komunisty. Podle lídra kandidátky Jiřího Rozbořila bude strana jednat s politickými partnery postupně podle preferencí, jichž dosáhly. Sejít se chce se všemi v pondělí.
17:52
Vyjednávat budou strany v hradeckém kraji až během příštího týdne. Zatímco vítězná ČSSD nevylučuje spolupráci s KSČM, třetí Koalice pro Královéhradecký kraj takovou možnost vyloučila. "Bude-li zájem, jsme schopni mluvit s každým z demokratických stran. Spolupráce s komunisty je pro nás ale jednoznačně nepřípustná. Kombinací a variant je několik včetně té, že ČSSD bude vládnout s komunisty jako v jiných krajích," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jehož strana tvoří koalici s Volbou pro město a Hradeckým demokratickým klubem. V zastupitelstvu získali sedm mandátů.
17:42
Bývalý šéf slušovického družstva zemanovec František Čuba ve Zlínském kraji se do zastupitelstva dostal z 45. místa kandidátky. Získal 2 500 přednostních hlasů a stal se tak v 76 letech celkově nejstarším krajským zastupitelem. Nejmladším je, také ve Zlínském kraji, třiadvacetiletý informační technolog Michal Kostka (KSČM).
17:28
Ženy letos obsadily pětinu křesel v krajských zastupitelstvech. Po minulých regionálních volbách před čtyřmi lety to bylo 18 procent. Letos jich nejvíce bude v moravskoslezském zastupitelstvu, a to 17, což představuje přes 26 procent. Jen 13 procent žen bylo zvoleno do zastupitelstev Ústeckého kraje a kraje Vysočina.
16:29
Na jihu Moravy sice v krajských volbách zvítězila ČSSD, nejvíce hlasů ale dostal lídr lidovců Stanislav Juránek. Přes jednadvacet tisíc preferenčních hlasů mu stačilo dokonce na prvenství celorepublikové. V těsném závěsu za ním skončil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Třetí místo, alespoň co do poštu preferenčních hlasů, patří někdejšímu ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), který kandidoval v Plzeňském kraji. Více si přečtěte tady.
16:08
Volby v Libereckém kraji provázel vysoký počet neplatných hlasů. V krajských volbách musely komise vyřadit 5 627 volebních lístků, což představuje 4,16 procenta odevzdaných hlasů. Ještě horší byla podle informací Českého statistického úřadu situace v senátních volbách na Jablonecku, kde bylo neplatných obálek 4 569, tedy 10,85 procenta.
16:08
Mezi nejvýraznější skokany v Jihočeském kraji, kterým pomohly preferenční hlasy, patří známí sportovci a zkušení politici. Největší skok zaznamenal bývalý ministr kultury Jaromír Talíř z KDU-ČSL, který postoupil z 18. na 2. místo. Dobře si vedl i dlouholetý místostarosta Strakonic Pavel Pavel (Jihočeši 2012). Známý stěhovatel obřích soch na Velikonočním ostrově postoupil z 12. na 2. místo. Fotbalistu Karla Poborského (ODS) vynesly preferenční hlasy z 8. na 3. místo a hokejového internacionála Jaroslava Pouzara (TOP 09/STAN) z 13. na 2. místo.
15:51
"Naše Hnutí nezávislých je orientované spíše doprava. Spojení s ČSSD a KSČM by mi nepřipadalo šťastné a asi bychom se na něm nechtěli podílet. Zatím jsme se o tom s kolegy nebavili. Jsme v očekávání, jestli nás někdo osloví. Ale je velmi nepravděpodobné, že bychom do koalice s KSČM a ČSSD vstoupili," říká Josef Hora, lídr Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, které je překvapením voleb v Karlovarském kraji. Strana skončila se ziskem 9,09 % na čtvrtém místě těsně za ODS. Socialisté předběžně počítají s tím, že by o spolupráci s Hnutím nezávislých také jednali.
15:31
V Olomouckém kraji bodoval ve volbách končící hejtman z ČSSD Martin Tesařík. Přestože už dříve oznámil, že se o tento post znovu ucházet nebude a na kandidátce byl proto až na 12. místě, voliči ho nakonec svými "kroužky" poslali na druhé místo hned za lídra Jiřího Rozbořila. Více než čtyři tisíce preferenčních hlasů, které Tesařík dostal, byl druhý nejvyšší počet ze všech kandidátů kterékoliv strany v kraji, více měl právě jen Rozbořil. Více si o tom můžete přečíst zde.
15:26
"Je zřejmé, že středoví a pravicoví voliči zůstali doma, znechuceni politickou situací. Varující je posílení komunistů. Pro ODS je poučení jednoznačné. Musíme projít hlubokou sebereflexí, nesmíme se bát prosazovat programové priority a přednost musí dostat skutečné osobnosti s jasným profilem. Nyní budu držet palce Daniele Filipiové. Věřím, že komunistického kandidáta porazí," prohlásil k volebnímu výsledku Dalibor Mlejnský, starosta Prahy 11.
15:12
"Média do nás střílela tak dlouho, až vyhráli komunisti," říká Josef Novotný, dosavadní hejtman Karlovarského kraje a lídr ČSSD. Jeho strana skončila v krajských volbách těsně na 2. místě za KSČM. Obě strany získaly téměř 23 procent hlasů. "Nebereme to jako porážku. Volby byly vyrovnané do poslední chvíle. Komunistům blahopřeju. Děkuju našim voličům, kteří přišli hlasovat." První povolební vyjednání s KSČM podle Novotného dopadlo dobře. "Přizveme i další strany, s nimiž chceme jednat. Tedy Hnutí nezávislých a ODS." ČSSD bude podle Novotného určitě usilovat o křeslo hejtmana. "Je to ale věc domluvy. O obsazení tohoto postu jsme ještě nejednali. Nerozdělovali jsme si křesla. Mluvili jsme zejména o programu a o věcech, na kterých bychom se chtěli shodnout v oblasti školství, zdravotnictví, zaměstnanosti. Shoda panuje v tom, že dál chceme investovat do nemocnic a nebudeme je privatizovat. Ve školství chceme zavést stipendia."
15:06
Pouhých 19 hlasů nakonec rozhodlo o tom, že se do krajského zastupitelstva v Jihočeském kraji nakonec dostanou tři kandidáti TOP 09 a Starostů. Strana po sečtení skončila se ziskem rovných pěti procent, což je hranice, která určuje, kdo se do zastupitelstva dostane a kdo ne. Předvolební průzkumy přitom pravicové TOP 09 připisovaly přes deset procent, více než Jihočechům 2012. Ti nakonec získali téměř 15 procent.
15:06
Komunisté ve Středočeském kraji chtějí mít své zástupce v krajské radě. Obsadit by chtěli pět křesel, zbylých šest včetně postu hejtmana by podle komunistů připadlo ČSSD.
15:05
Do vlády by v hradeckém kraji šla s vítěznou ČSSD i TOP 09, ovšem jen za určitých podmínek. "Zklamaný nejsem. Jesti půjdeme do opozice, tak cítím, že i v ní budeme schopni celé čtyři roky koncepčně a alternativně řešit problémy," řekl Rudolf Cogan, lídr kandidátky TOP 09 a Starostové pro Královéhradecký kraj, kteří získali pět křesel v zastupitelstvu. Dodal, že si s hejtmanem Lubomírem Francem v mnohém rozumí: "S ČSSD bychom šli do vlády, kdyby se v koalici prosadily zejména hospodářské zásady, které prosazujeme, tedy úspory a přesun peněž ze sektorů, kde je jich moc."
15:04
Vítězní komunisté v Ústeckém kraji už mají jasno, s jakými požadavky půjdou do jednání o nové koalici. Budou chtít post hejtmana, změny ve vedení společnosti Krajská zdravotní a snížení počtu výborů krajského zastupitelstva. První jednání povedou s ČSSD, která ve volbách skončila jako druhá. (celý článek čtěte zde)
14:11
Středočeská KSČM bude požadovat poměrné zastoupení v orgánech kraje včetně krajské rady. Vítězná ČSSD však chce vládnout menšinově.
14:09
Největším skokanem krajských voleb v Karlovarském kraji se stal sociálnědemokratický starosta Ostrova Pavel Čekan. Preferenční hlasy ho z 25. místa vynesly na stranickou "dvojku". Oblibu u voličů potvrdil i karlovarský primátor Petr Kulhánek, který předběhl jedničku TOP 09 a Starostů pro Karlovarský kraj Jana Horníka. Skokanem se stal také primátorův náměstek Jiří Klsák, kterého preferenční hlasy vystřelily z 12. místa na třetí. V zastupitelských křeslech budou všichni tři skokani nováčky.