Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil
Reportáž skončila 20. 10. 2012 20:56

Druhé kolo voleb do Senátu

Zpravodajství z hlasování a sčítání hlasů ve druhém kole senátních voleb.
Zdroj: zpravodajové iDNES.cz a MF DNES

20:56
Vážení čtenáři, volební on-line přenos iDNES.cz končí. Děkujeme za pozornost!
20:49
První místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová je zklamaná. Doufala alespoň v sedm mandátů. Ty ale strana v senátních volbách nedostala. Pravicový volič se podle ní neschoval, jen nechtěl dát hlas rozhádané straně, u níž hrozí pád vlády. Němcová naznačila, že odpovědnost leží i na bedrech rebelujících poslanců. Čtěte rozhovor iDNES.cz
20:27
Sociální demokraté, kteří v Královéhradeckém kraji zvítězili v krajských volbách, zahájili sérii vyjednávání o možné koalici. Sešli se se zástupci KSČM a Koalice pro Královéhradecký kraj, další tři subjekty zastoupené v novém zastupitelstvu si ČSSD pozvala na pondělí. Ve hře je koalice ČSSD s KSČM nebo širší koalice ČSSD a některých pravicových subjektů, řekl v sobotu ČTK hejtman a lídr kandidátky ČSSD Lubomír Franc.
20:16
Úspěch levicových stran v druhém kole senátních voleb podle ekonomů ještě více zkomplikuje přijímání vládních úsporných reforem. Na českou ekonomiku ale přímý nepříznivý vliv mít nebude, protože zahraniční investoři jsou mnohem citlivější na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, shodli se analytici. Více čtěte zde
19:40
Senátní vítězství Františka Bublana může přinést jeden velký comeback. Jelikož novopečený oranžový senátor Bublan musí uvolnit poslaneckou lavici, na jeho místo má nárok někdejší ministr zemědělství a proslulý politický hříšník Petr Zgarba. Socialista Zgarba musel opustit post ministra kvůli aféře Pozemkového fondu, který umožnil spekulantům získat v okolí Prahy i na dalších místech Česka lukrativní pozemky. Upozornily na to lidovky.cz
19:20
Výsledky senátních voleb jsou podle politologů zejména určitým signálem pro ODS, která ztratila deset mandátů a bude tak mít nejméně senátorů od vzniku horní komory v roce 1996. "Čtyři obhájená místa, to je fiasko, svědčí to o tom, že vláda, premiér a předseda ODS Petr Nečas i celá ODS je v rozkladu," řekl ČTK politolog Zdeněk Zbořil.
18:35
Výsledek TOP 09/STAN v senátních volbách je úspěchem, tvrdí předseda Karel Schwarzenberg. Strana získala dvě senátorská křesla, spolu se Starosty a nezávislými budou mít celkem čtyři senátory.
18:11
Nebývalou voličskou účast měla ve druhém kole senátních voleb podle prvních výsledků na serveru volby.cz obec Svatava na Sokolovsku. Jenže účast 45,37 procenta vznikla zřejmě chybou v zápise, protože při zpracování volebních výsledků se počet voličů z minulého týdne snížil ze 1331 na 335. Informace o tom, že by v obci z týdne na týden zmizelo téměř tisíc voličů, překvapila i starostku Svatavy Kateřinu Telínovou. "Nevíme, jak k chybě došlo. Seznamy voličů se mohou za týden mírně změnit. U nás myslím jeden člověk přibyl a jeden naopak zemřel. Ale tisíc voličů se nám určitě neztratilo," řekla ČTK Telínová.
17:23
"Voliči chtějí změnu politického stylu. To není vidět ani tak na zvolených senátorech jako spíše na nízké účasti voličů. Je dobré, že v druhém kole se komunisté do Senátu ve větší míře neprosadili. Levice ale jasně zvítězila. Prostor pro novou politickou stranu tu zjevně je. LIDEM nabízí slušnou a věcnou politiku," okomentovala výsledky voleb do Senátu místopředsedkyně vlády Karolína Peake.
17:09
Tomio Okamura, čerstvě zvolený senátorem za Zlín, oznámil, že chce být českým prezidentem. Poprosil Čechy o podporu, na sbírání podpisů už ovšem má pouze dva týdny. "Funkce jsou pro mě jen nástrojem k prosazení své vize," tvrdí známý podnikatel.
16:59
ODS

"Celý minulý týden jsem byla v ulicích a reakce lidí byly jednoznačné. My jsme v prvním kole nešli volit, protože je obecné znechucení politikou, říkali. Vyburcovalo je ale to, že mým protikandidátem byl komunista. Lidé mi říkali, že nechtějí, aby je v Senátu zastupoval komunista. Na číslech vidíte, že jsem získala více hlasů než v prvním kole, což bývá nebýbalé. Spíše je tendence, že lidé z různých důvodům ve druhém kole nepřijdou. Takže lidé se zvedli a říkali, že raději podpoří demokratického kandidáta. A to na výsledky mělo obrovský, obrovský vliv," míní Daniela Filipiová, která o senátorské křeslo soupeřila s Jiřím Dolejšem.

  • Premiér Petr Nečas ve volebním štábu ODS s exministryní Danielou Filipiovou,

    Premiér Petr Nečas ve volebním štábu ODS s exministryní Danielou Filipiovou, která uspěla v senátních volbách (20. října 2012) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

16:52
Nejnižší volební účast, pouhých 4,43 procenta, zaznamenali ve druhém kole senátních voleb na Sokolovsku v obci Mnichov. Z celkového počtu 271 voličů zde k urnám přišlo pouze 12 lidí. "U nás lidé trvají na tom, že senát je zbytečná instituce. Už od začátku ho tady nikdo neuznává a podle názoru většiny lidí v Mnichově by měl být senát zrušen," komentoval nízkou účast mnichovský starosta Jiří Křenčil. Názor občanů prý dobře zná, a proto může takto paušalizovat. "Senát zachovat pouze v případě, že by byl zrušen parlament, což by bylo nejlepší. Sedí v něm více politiků, více by se jeho zrušením ušetřilo na chodu státu," dodal starosta.
16:49
Je sečteno 100 procent okrsků, letošní senátní volby skončily výrazným triumfem levice.
16:46
KSČM
"Je to pro nás úkol, abychom za dva roky zvládli strategii a taktiku i druhého kola a posílili v Senátu," zhodnotil výsledek voleb předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté obhájili senátorské křeslo v Chomutově, zbylých 11 komunistických kandidátů, kteří postoupili z prvního kola, neuspělo.
16:37
ODS
Předseda vlády a ODS Petr Nečas přiznal, že senátní volby jsou pro občanské demokraty neúspěchem. Ocenil ale, že voliči neposlali do Senátu více než jednoho komunistického senátora. Pogratuloval také ČSSD k úspěchu. více zde
16:18
Sečteny jsou už všechny okrsky v republice kromě jednoho na Šumpersku, kde Český statistický ústav hlásí 99,42% sečtených hlasů.
16:05

KSČM a ČSSD unikla ústavní většina v Senátu o křeslo. ČSSD jich má celkem 46 a KSČM 2, ODS 15 (nejmíň od vzniku Senátu), KDU 5 a TOP09 tři.

  • Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (uprostřed) sleduje s kolegy Jiřím Dienstbierem

    Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (uprostřed) sleduje s kolegy Jiřím Dienstbierem ml. a Evou Sykovou výsledky senátních voleb (20. října 2012) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

16:00
Je sečteno 99,9% všech okrsků. Nyní je proto jasné, že v Senátu velmi posílí ČSSD, ODS naopak výrazně oslabila. Zbývá sečíst zbývající hlasy v Benešově, Prostějove a Šumperku. Účast nebyla ani dvacetiprocentní.
15:49
ODS
ODS bude mít jen 15 z 81 senátorů, nejméně od vzniku horní komory. Z deseti jejích finalistů vyhráli čtyři.
15:47
Někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová porazila v Brně svou protikandidátku Stanislavu Slavíkovou (ČSSD) o bezmála sedm tisíc hlasů. Wagnerová získala 73,75 procenta všech hlasů.