19:07
Členové olomoucké KDU-ČSL se nakonec s novináři nesešli, jak plánovali. Zklamaní regionální lídři odjeli do pražské centrály.
19:05
David Rath označil vítězství ČSSD za "Pyrrhovo". "Nevidím žádný důvod, proč by měl předseda rezignovat. Je čas přemýšlet, jak dál," řekl v ČT středočeský hejtman za ČSSD David Rath.
18:58
Regionální lídr TOP 09 ve Zlínském kraji Petr Gazdík (z hnutí Starostové a nezávislí) označil skutečnost, že se do Sněmovny nejspíš dostalo 10 starostů, za "fenomenální úspěch". Pokud by došlo na rozdělování vládních postů, dovedl by si sám sebe představit na postu ministra školství nebo místního rozvoje.
18:58
V Plzni získala hodně preferenčních hlasů hejtmanka za ČSSD Milada Emmerová, která se zřejmě dostane do Sněmovny.
18:55
Více lidí, než v roce 2006, mělo o volby zájem i v Belgii nebo Německu. V Bruselu volilo 574 krajanů, před čtyřmi lety jen 451 lidí. V Berlíně a Drážďanech odevzdalo svůj hlas 348 Čechů, to je také víc než v roce 2006. (Celý článek čtěte zde.)
18:54
Světové agentury zaznamenaly výsledek českých parlamentních voleb spíše faktograficky. Reuters a AFP očekávají vytvoření koalice stran pravice a středu. AP považuje za pravděpodobné, že prezident Václav Klaus vyzve k vytvoření vlády Jiřího Paroubka, ale dodává, že jsou jeho šance "nejisté".
18:53
"Předpokládám, že by byl výsledek lepší, kdyby minulé vedení jihomoravské ODS neudělalo chyby v minulých komunálních a krajských volbách. To bychom v Brně měli primátora a v kraji hejtmana. Právě to je nyní náš velký úkol. Postavili jsme našeho lídra pro brněnské komunální volby Roberta Kotziana a věřím, že bude v komunálních volbách zvolen primátorem," uvedl lídr jihomoravské kandidátky ODS Václav Mencl, který na místě jedničky nahradil Mirka Topolánka.
18:49
Premiér Jan Fischer věří, že se brzké době podaří v Česku sestavit vládu, která bude mít výraznou podporu a důvěru a bude odhodlána stabilizovat veřejné rozpočty a přikročit k nezbytným reformám. "Na politickou scénu poměrně dravě nastoupily s velkým ziskem strany, o kterých jsme měli před rokem matné tušení nebo jsme o nich nevěděli vůbec," řekl Fischer. Otázkou podle něj ale zůstává, jak se tyto nové strany projeví v dalších letech.
18:48
Věci veřejné si zřejmě budou klást podmínky, pokud jde o vládní koalici. "Jsme v situaci, kdy nejsme motivováni jít teď do nějaké koalice za každou cenu," řekl po zveřejnění předběžných výsledků po sečtení všech okrsků Vít Bárta, trojka na pražské kandidátce.
18:42
Olomoucká ODS je neúspěchem lídra Ivana Langera zaskočena. Ale atmosféru odlehčila neoficiální zpráva o Paroubkově rezignaci.
18:38
Stále živě přenášenou tiskovou konferencí ODS přeběhl úsměv po tvářích lídrů občanských demokratů. Právě se dozvěděli, že jejich hlavní rival Jiří Paroubek měl složit funkci. Zda tomu tak opravdu je, se ale ještě uvidí.
18:37
Jiří Paroubek rezignoval na post předsedy České strany sociálně demokratické, tvrdí zdroje iDNES.tv a LN. Jaroslav Tvrdík, volební manažer ČSSD, to ale popřel.
18:36
Petr Nečas poděkoval Ivanu Langerovi za zorganizování volební kampaně. Právě místopředseda ODS byl totiž klíčovým stratégem modrých. "Zůstávám členem ODS, za žádnou jinou holku bych ji nevyměnil," řekl Langer na tiskové konferenci.
18:31
Tisková konference ODS: "Voliči hlasovali svými hlasy pro rychlé zastavení zadlužování a my jsme povinni to vyslyšet," dodal Nečas a pogratuloval ČSSD, která získala nejvyšší počet hlasů.
Místopředseda ODS Petr Bendl, jemuž se povedlo zvítězit ve středních Čechách, vypadá dojatě: v očích má slzy. Naopak Ivan Langer, který se nedostal do Sněmovny, stojí na straně celého hloučku a těžce dýchá.
18:29
Tisková konference ODS: "Dovolte mi poděkovat za podporu, kterou nám naši sympatizanti dali. Víme, že v těchto volbách nebylo často pro mnohé z nich jednoduché zvolit si právě ODS. Je to vítězství odpovědnosti nad nezodpovědným populismem. Díky vítězství odpovědnosti tady nezvítězila levice, je to podle našeho hlubokého přesvědčení vynikající zpráva pro ČR. ODS přijímá tento výsledek s velkou pokorou. Jsme si jednoznačně vědomi toho, že jsme od voličů dostali podporu, víme, že musíme mnohé změnit, abychom ODS vrátili důvěryhodnost. Změny v ODS musí pokračovat, abychom tuto důvěru znovu získali," řekl předseda strany Petr Nečas.
18:28
Na 19:30 je plánovaná tisková konference vedení ČSSD. Objevily se nepotvrzené zprávy, že část grémia chce vyzvat předsedu Jiřího Paroubka k rezignaci.
18:27
Momentálně je sečteno 99,65 % okrsků (14 842 z 14 894). Je otázkou, jak rychle budou sečtené ty zbylé - může jít o místa, kde se vyskytly nějaké technické problémy. Oněch 52 okrsků nicméně může ovlivnit výsledek už jen v řádu setin procenta.
18:24
I v okrese Břeclav na jižní Moravě už je sečeteno 100 procent hlasů. S necelými 23 procenty zde zvítězila, stejně jako v roce 2006, ČSSD s čtyřprocentním náskokem před ODS. O loňských voleb zde ale ztratila 8 procent hlasů, ODS dokonce 11 procent. Skoro 15 procent hlasů získal TOP 09, přes 9 procent Věci veřejné. KDU-ČSL zde získala 8, procent, i ta ztratila 4 procenta od loňských voleb.
18:20
Bývalý šéf lidovců Cyril Svoboda nepočítá s tím, že by v červnu na předpokládaném sjezdu strany znovukandidoval na předsedu. Prohru považuje i za svou osobní, i když vinu vidí hodně i ve vnějších okolnostech, které podle něj lidovcům nepřály. Zmínil například zveřejňování průzkumů, které lidovcům přisuzovaly nízký volební zisk. To podle něj mohlo zvrátit chuť voličů volit právě jeho stranu.
18:12
"Na jednání předsednictva navrhnu svolání mimořádného sjezdu, na kterém jako vedení složíme funkce," řekl k volebnímu výsledku zelených předseda Ondřej Liška. Poděkoval voličům a zmínil, že jejich hlasy jim právě umožní pokračovat v činnosti - zelení totiž dostanou příspěvek za získané hlasy. Ten ovšem nebude nijak závratný.
Speciál iDNES.cz zpravodaj Zprávy iDNES.cz zpravy.idnes.cz Volební speciál iDNES.cz prilohy Přílohy Inspirujte se ve volebním rádci, sledujte on-line sčítání hlasů http://zpravy.idnes.cz/volby-na-idnes-cz-ozivi-prime-prenosy-ci-scitani-az-na-uroven-obci-p9f-/prilohy.asp?c=A100525_173434_prilohy_klu 2010-05-25T17:34:34.140 Portál iDNES.cz společně s deníkem MF DNES nabídne z voleb do Sněmovny unikátní informační servis. Čtenáři se mohou v příloze Volby.iDNES.cz těšit nejen na nepřetržitou on-line reportáž, ale také na přímé přenosy z volebních štábů. http://i.idnes.cz/10/053/superfototyp/JB336211_volby_combo.jpg Volební lídři stran, které mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. A100525_173434_prilohy_klu