14:26
Předseda Věcí veřejných Radek John nazval hlasování "referendem proti Jiřímu Paroubkovi". Řekl, že se bude snažit v případné vládě prosadit maximum z programu VV. Právě John může být klíčovým mužem vlády: na křeslo ministra financí totiž má ambice i Miroslav Kalousek z TOP 09, kterého John vnímá jako politického dinosaura. Ale bez VV nezíská případná pravicová koalice většinu.
14:26
Hlasy z prvních okrsků byly sečteny a zveřejněny ve 14:17. Ve Vlkově na Českobudějovicku vyhrála Suverenita, v obci Přepychy na Pardubicku KSČM.
14:25
V pražském Mánesu, kde se má dnes sejít místní ODS, je zatím mrtvo. Podle reportéra MF DNES Aleše Berného se zde místní lídři sejdou asi až kolem třetí hodiny.
14:22
Miroslav Kalousek z TOP 09 doběhl do sídla strany na pražském Újezdě za potlesku.
Exit polls naznačují výrazný úspěch "topky". Její místopředseda a duchovní otec Kalousek řekl, že porazit komunisty byl jejich tajný sen, a pokud je odhad pravdivý, sen by se splnil.
Nutno dodat - zase tak tajný nebyl. Předseda strany Karel Schwarzenberg o něm hovořil už dříve.
14:20
Politolog J. Mlejnek
V redakci iDNES.cz komentuje povolební dění politolog Josef Mlejnek: "Dnešní volební odpoledne bude takovým dlouhým přistáváním v mlze. Výsledky exit polls se posledně od těch reálných dost lišily. Každopádně, pokud se výsledky průzkumu potvrdí, bude to velký neúspěch ČSSD, který by znamenal konec Jiřího Paroubka ve vysoké politice.
14:21
V Malostranské besedě sledoval první odhady jako jediný z předních členů ODS europoslanec Jan Zahradil. Po zveřejnění výsledků měl na tváři spokojený úsměv. I on zdůraznil, že je třeba čekat na výsledky.
  • První odhady SC&C

    První odhady SC&C

14:20
Volební štáb ČSSD v Brně, kam zatím mimo jiné dorazila dvojka kandidátky Jeroným Tejc, napjatě sledoval na plazmové obrazovce první odhady výsledků. "První průzkum bych nepřeceňoval. Nejlepším průzkumem jsou volby. Odhady v minulých volbách byly velmi odlišné od výsledků. Pokud bychom měli skutečně 20 procent, byl by to pro nás rozhodně signál k zamyšlení," řekl Tejc.
14:08
Politolog Tomáš Lebeda označil v ČT výsledky exit poll, pokud by se potvrdily, za „totální revoluci“: naprosto překvapivý je propad velkých stran. Lebeda ovšem zdůrazňuje, že musíme počkat na skutečné výsledky. Reportérka ČT ohlásila, že - eufemisticky řečeno - vyvolala první čísla v Lidovém domě velké rozpaky.
14:03
Jana Hamanová z SC&C soudí, že se exit polls mohou lišit o +/- dvě procenta. Přesto by podobný výsledek byl velkým překvapením hned z několika důvodů: ODS by smazala náskok ČSSD, který sociálním demokratům přisuzovaly dlouhodobě průzkumy mínění. Výrazně by uspěla TOP 09. Ztratili by komunisté. Radovali by se lidovci a zřejmě i Věci veřejné, ačkoliv neoficiální zdroje iDNES.cz těsně před volbami uváděly, že Věci veřejné mohou získat i o řádově jednotky procent více.
14:01
Podle prvních povolebních odhadů SC&C se do Sněmovny dostalo šest stran. ČSSD a ODS s 20 procenty, TOP 09 se 17 %, Věci veřejné a komunisté s 11 % a KDU-ČSL s 5 % hlasů. Čtyři procenta získala SPOZ, tři suverenita a Strana zelených.
Zdůrazňujeme, že jde o "exit polls", výsledky dotazování agentury SC&C u lidí, kteří odcházeli z volebních místností. Nejsou to skutečné sečtené výsledky, přesto mohou leccos naznačit.
14:00
Volební místnosti se zavřely, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky končí.
13:59
Napětí skoro jako na hokejovém finále. Do konce voleb chybí desítky sekund.
13:58
První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka už ve volebním štábu je a sleduje společně s šéfem volební kampaně Jaroslavem Tvrdíkem a se středočeským lídrem Milanem Urbanem a Michalem Haškem z jihu Moravy televizi, kde se za chvíli objeví první povolební odhady - čísla z "exit polls".
13:44
Na České televizi běží odpočet času do 14:00.
13:43
Ani Jiří Paroubek nebude na začátek sčítání v Praze. V Ústeckém kraji bude sledovat první výsledky s kolegy z kandidátky - Jiřím Šlégrem a Petrem Bendou. Do Prahy přijede až kolem 18. hodiny, uvedla reportérka ČT.
Není to úplně obvyklé, že lídr strany není přítomen v celostátním volebním štábu, ale také to není rarita.
13:32
Webové stránky Strany zelených už fungují.
13:30
Reportérka Barbora Tachecí z Malostranské besedy: Podle mluvčí ODS Petr Nečas nedorazí do 14:00, kdy budou už známy první odhady výsledků voleb. Bude zřejmě jinde u zdroje. Zvenku podle Tachecí nejde poznat, co se uvnitř Besedy bude následující hodiny odehrávat. "Zatím je tu víc novinářů než politiků. Je tu také skleněná truhla, kam mohou lidé přispívat na oblasti zasažené letošními povodněmi."
13:28
Kolem 20. hodiny by už mělo zbývat k sečtení jen minimum hlasů, pokud by se ale rýsoval volební pat či těsný výsledek, i ty mohou rozhodnout. Klíčovými faktory bude, jestli
a) získá ČSSD a KSČM většinu umožňující sestavení vlády (protože většina jednoho či dvou poslanců by byla riskantní)
b) projde do Sněmovny nějaká malá strana, případně strany
c) kolik mandátů získají komunisté, VV a TOP 09, protože se pohybují nad hranicí, pod níž d'Hondtův volební přepočet přiznává stranám malé zisky mandátů
13:21
Pak se začnou sčítat skutečné výsledky. Zhruba do půl páté ale budou přichátet spíše čísla z malých obcí, kde mívá levice o něco vyšší podporu než pravicové strany. Podle ředitele Factum Invenio Jana Herzmanna nelze proto výsledky během prvních dvou a půl hodiny brát moc vážně.
Pokud se tedy nestane nějaké překvapení, nejprve získají levicové strany náskok, který by v průběhu odpoledne měla pravice snižovat, případně vyrovnat a překonat. To se ale dozvíme asi až vpodvečer.
Speciál iDNES.cz zpravodaj Zprávy iDNES.cz zpravy.idnes.cz Volební speciál iDNES.cz prilohy Přílohy Inspirujte se ve volebním rádci, sledujte on-line sčítání hlasů http://zpravy.idnes.cz/volby-na-idnes-cz-ozivi-prime-prenosy-ci-scitani-az-na-uroven-obci-p9f-/prilohy.asp?c=A100525_173434_prilohy_klu 2010-05-25T17:34:34.140 Portál iDNES.cz společně s deníkem MF DNES nabídne z voleb do Sněmovny unikátní informační servis. Čtenáři se mohou v příloze Volby.iDNES.cz těšit nejen na nepřetržitou on-line reportáž, ale také na přímé přenosy z volebních štábů. http://i.idnes.cz/10/053/superfototyp/JB336211_volby_combo.jpg Volební lídři stran, které mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. A100525_173434_prilohy_klu