Volbu šéfa zelených oddalovaly desítky proslovů delegátů

  9:13aktualizováno  16:53
Zelení si na sjezdu v Teplicích volí nové vedení. Zájem o kandidaturu ohlásili kromě Martina Bursíka, Dany Kuchtové a Jana Linharta i další tři straníci. Hlasování zdržely desítky vystoupení delegátů, kteří vyjadřovali podporu svým kandidátům. Převahu má Martin Bursík.

Martin Bursík prosazuje své představy silou, tvrdí jeho oponenti na sjezdu. | foto: Miroslav RadaČTK

Delegáti Strany zelených po hodinách diskuzí volí předsedu strany. Volbu, která měla proběhnout už v dopoledních hodinách, oddálily ranní spory o interpretaci pátečního hlasování, jako i předem neohlášené nominace dalších straníků. - o výsledku volby čtěte zde

Kromě Martina Bursíka, Dany Kuchtové a Jana Linharta, kteří svoji kandidaturu oznámili už dříve, navrhli delegáti na předsedu strany i méně známé členy zelených - Milana Přívratského, Arnolda Nowaka, Jiřího Růžičku či Vladislava Kovala a další. Někteří nominaci odmítli, mezi nimi například Olga Zubová.

True

Přečtěte si o výsledku volby předsedy a dalším průběhu sjezdu Strany zelených

O post předsedy strany tak nakonec svede souboj šest uchazečů. Podle lidí z Bursíkova tábora jde o obstrukce, které mají volbu předsedy oddálit. Každý z kandidátů má totiž nárok na patnáctiminutový projev. Podle vylosovaného pořadí mluvila Kuchtová jako pátá, Bursík poslední.

Kuchtová: Bez nás by Bursík neobstál
Místopředsedkyně Dana Kuchtová se vrátila k historii zelených. Zvolení strany do parlamentu podle ní bylo úspěchem Martina Bursíka. „Ale bez značky Strany zelených, zkrátka bez nás, moji milí zelení, by Martin Bursík neobstál,“ zdůraznila. Vyvracela i námitky, že ve vládě skončila kvůli neschopnosti. To, co mi bylo vyčítáno, není hotové dodnes, řekla.

Se svým nominačním projevem se nevešla do patnáctiminutového limitu. „Jsem podle průzkumů vaše nejoblíbenější politička,“ zakončila a vysloužila si dlouhý potlesk v sále.

Za Bursíka se postavil Kocáb i Štětina
Podle Martina Bursíka není spolupráce s pravicí nic neobvyklého. V Evropě jsou zelení ve třech vládách a všechny jsou středopravé, připomněl předseda strany. Delegáty varoval před fundamentalismem a radikalismem. „Jsou cestou k politické bezvýznamnosti,“ řekl.

Připomněl úspěchy zelených ve vládě i úkoly, které stranu čekají v souvislosti s blížícím se českým předsednictvím EU. „K tomu potřebujeme stranu, která nám bude krýt záda,“ řekl a delegáty vybídl ke spolupráci. Po projevu část sálu při potlesku povstala.

Na podporu Bursíka vystoupili Michael Kocáb, senátor Jaromír Štětina, podporu mu přes svého asistenta vzkázala i kandidátka do Senátu Helena Illnerová.

. Podívejte se na infografiku ke sjezdu zelených

Samotnou volbu zdržovala dlouhá rozprava po představení kandidátů, do které se přihlásilo několik desítek delegátů. Ti vyjadřovali podporu svým kandidátům, převažovali mezi nimi příznivci Martina Bursíka.

Po volbě předsedy bude následovat volba místopředsedů. Večer má následovat debata o změně stanov, očekává se, že se protáhne do nočních hodin.

Páteční hlasování o programu sjezdu naznačuje, že Martin Bursík zřejmě předsednickou funkci uhájí. Na sjezdu má většinu, pro jeho návrhy zvedaly ruce zhruba tři pětiny delegátů.

Zeleným vadí Illnerová a Karásek
Se zprávou o činnosti širšího vedení strany vystoupila dopoledne předsedkyně Republikové rady Olga Zubová. Vzhledem k záměru současného vedení změnit na sjezdu stanovy svůj projev označila za nekrolog. Bursík podle ní chce „useknout jednu ze dvou hlav stranického vedení“, postěžovala si.

Delegáty rozdělil i postoj k americkému radaru či výběr kandidátů do Senátu. Na sjezdu je přítomen například hudebník Michael Kocáb, který bude za zelené kandidovat v Praze 1, ale někteří členové strany s ním nejsou spokojeni.

Vadí jim i další kandidátka Helena Illnerová či Svatopluk Karásek. „Nejen, že je pro jádro, ale ještě si stěžuje, že má málo peněz,“ zkritizovala Illnerovou místopředsedkyně stranické zahraniční sekce Anna Voňavková. Karásek zase zelené dovede do stejné bezvýznamnosti jako Unii svobody, řekla o někdejším poslanci této strany.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Najdete na iDNES.cz