Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

  14:55aktualizováno  17:31
Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19 se zdrželo hlasování. „Nevím, proč se mě novináři pořád ptají, že nemám vyzyvatele,“ řekl před volbou. Hladce byl znovu zvolen i první místopředseda Jaroslav Faltýnek. Jediným novým místopředsedou se stal předseda Sněmovny Radek Vondráček.

„Chci vám slíbit, že nadále budu vykonávat funkci předsedy s maximální energií a urputností. Ve prospěch našeho hnutí samozřejmě, ale hlavně ve prospěch všech občanů České republiky. Díky moc a těším se na další spolupráci,“ řekl po znovuzvolení Babiš.

Fotogalerie

Před volbou mluvil o tom, že je přesvědčen, že by stát měl fungovat jako rodinná firma a že se nezmění. Připomínal, že také v jiných stranách se stává, že kandidát na předsedu nedostane vyzyvatele. Zmínil Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL i Jiřího Pospíšila z TOP 09. 

„Záleží mi na tom, aby naše země prosperovala,“ uvedl ve vystoupení před delegáty volebního sněmu ANO.

Změny ve vládě teď nejsou na stole, řekl premiér

Babiš dostal po zvolení otázku, zda chystá změny ve své vládě. „Personální změny v tuto chvíli nejsou na stole,“ řekl Babiš. Hodnotit práci všech ministrů chce při ročním výročí menšinové vlády. Ministři za ANO mu mají předložit vyhodnocení své dosavadní práce a plán té budoucí do konce února

Nové vedení ANO

Předseda:
Andrej Babiš

První místopředseda:
Jaroslav Faltýnek

Místopředsedové:
Richard Brabec
Petr Vokřál
Radek Vondráček (nováček)
Jaroslava Pokorná Jermanová

Na znovuzvolení Babiše reagovali jeho političtí soupeři. „Delegáti hnutí ANO si opět zvolili do svého čela člověka, kvůli kterému se naše země po všech jeho absurdních kauzách zase jednou ocitla na seznamu států východní Evropy. Dycky Andrej!“ napsal na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Parafrázoval tak hlášku z populárního televizního seriálu Most!.

„V hnutí ANO je naprosto zřejmá závislost každého na A. Babišovi. Jeho zvolení předsedou není překvapení. Pravda je taková, že z hnutí ANO se stala jednoznačně levicová strana. My budeme pravicová alternativa pro reformy státu, které ČR vrátí mezi 10 nejvyspělejších země světa,“ uvedl předseda nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala.

17.února 2019 v 15:54, příspěvek archivován: 17.února 2019 v 15:58

V hnutí ANO je naprosto zřejmá závislost každého na A. Babišovi. Jeho zvolení předsedou není překvapení. Pravda je taková, že z hnutí ANO se stala jednoznačně levicová strana. My budeme pravicová alternativa pro reformy státu, které ČR vrátí mezi 10 nejvyspělejších země světa.

Babišovi ke zvolení gratuloval Vojtěch Filip, předseda KSČM, na jejíž toleranci je závislá Babišova vláda. „Gratuluji Andreji Babišovi k volbě předsedy hnutí ANO 2011, platí tedy jeho slova, že ho hnutí ješte stále potřebuje. Pro KSČM to mimo jiné znamená potvrzení uzavřené dohody o toleranci menšinové vlády,“ napsal na Twitteru Filip.

Faltýnek popíral zprávy médií o rozporech s Babišem

Soupeře ve volbě prvního místopředsedy neměl ani šéf poslaneckého klubu Faltýnek. Dostal 190 hlasů, 26 se zdrželo, proti 21, zvoleno. „Zvládá svou roli ve Sněmovně,“ pochválil ho Babiš. Faltýnek označil za pokus některých novinářů rozložit hnutí ANO zevnitř zprávy o jeho sporech s Babišem.

Na základě nominací krajů se o post prvního místopředsedy měli ucházet také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Ale oba se kandidatury vzdali. „Práce prvního místopředsedy je spojena s Prahou a s prací ve Sněmovně,“ řekl Vokřál a podle Pokorné Jermanové není Faltýnkova role ve Sněmovně, kde má ANO 78 poslanců, vůbec jednoduchá.

Nebudeme podporovat šmejdy, slíbil vicepremiér Brabec

Vedení ANO je už kompletní. K Babišovi a Faltýnkovi byli znovu zvoleni místopředsedy ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtmanka Pokorná Jermanová, Vokřál a jako jediný nováček předseda Radek Vondráček. Neuspěl ostravský primátor Tomáš Macura.

„Nechceme a nebudeme podporovat šmejdy a obchodníky s chudobou,“ řekl Brabec. Úspěch hnutí ANO je podle něj dán tím, že hnutí je jiné a od začátku má tah na branku. Nabídl i smysl pro humor, bez něhož, jak řekl, nejde přežít.

„Naším cílem je lepší stát, chceme mít spokojené občany. Někteří z nás se nechávají strhnou tím, jestli jsme víc vpravo nebo vlevo. Pro nás je ale řešení buď dobré, nebo špatné,“ prohlásila Pokorná Jermanová.  „Naše hnutí je všechno jiné než levicové,“ tvrdil Vokřál.

Macura, který při volbě místopředsedů neuspěl, říkal, že chce podnítit diskusi o směřování hnutí a přispět ke zvýšení jeho koaličního potenciálu korekcí směřování ANO doprava.

Macura se pak stal alespoň členem předsednictva. Stejně jako karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, jihočeský poslanec Roman Kubíček, předseda pražské organizace Jan Říčař, dosavadní člen předsednictva a poslanec Jan Volný, poslankyně Jana Pastuchová, olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk a náměstek hejtmana Kraje Vysočina Martin Kukla. Neuspěli poslanci Martin Kolovratník a Petr Sadovský.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Nejvíc v EU. Klíšťová encefalitida postihla loni v Česku 712 lidí

klíště

Česko s 712 nakaženými klíšťovou encefalitidou v rámci Evropské unie obhájilo loni smutné prvenství, na druhé místo se...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Najdete na iDNES.cz