Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

  14:55aktualizováno  17:31
Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19 se zdrželo hlasování. „Nevím, proč se mě novináři pořád ptají, že nemám vyzyvatele,“ řekl před volbou. Hladce byl znovu zvolen i první místopředseda Jaroslav Faltýnek. Jediným novým místopředsedou se stal předseda Sněmovny Radek Vondráček.

„Chci vám slíbit, že nadále budu vykonávat funkci předsedy s maximální energií a urputností. Ve prospěch našeho hnutí samozřejmě, ale hlavně ve prospěch všech občanů České republiky. Díky moc a těším se na další spolupráci,“ řekl po znovuzvolení Babiš.

Fotogalerie

Před volbou mluvil o tom, že je přesvědčen, že by stát měl fungovat jako rodinná firma a že se nezmění. Připomínal, že také v jiných stranách se stává, že kandidát na předsedu nedostane vyzyvatele. Zmínil Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL i Jiřího Pospíšila z TOP 09. 

„Záleží mi na tom, aby naše země prosperovala,“ uvedl ve vystoupení před delegáty volebního sněmu ANO.

Změny ve vládě teď nejsou na stole, řekl premiér

Babiš dostal po zvolení otázku, zda chystá změny ve své vládě. „Personální změny v tuto chvíli nejsou na stole,“ řekl Babiš. Hodnotit práci všech ministrů chce při ročním výročí menšinové vlády. Ministři za ANO mu mají předložit vyhodnocení své dosavadní práce a plán té budoucí do konce února

Nové vedení ANO

Předseda:
Andrej Babiš

První místopředseda:
Jaroslav Faltýnek

Místopředsedové:
Richard Brabec
Petr Vokřál
Radek Vondráček (nováček)
Jaroslava Pokorná Jermanová

Na znovuzvolení Babiše reagovali jeho političtí soupeři. „Delegáti hnutí ANO si opět zvolili do svého čela člověka, kvůli kterému se naše země po všech jeho absurdních kauzách zase jednou ocitla na seznamu států východní Evropy. Dycky Andrej!“ napsal na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Parafrázoval tak hlášku z populárního televizního seriálu Most!.

„V hnutí ANO je naprosto zřejmá závislost každého na A. Babišovi. Jeho zvolení předsedou není překvapení. Pravda je taková, že z hnutí ANO se stala jednoznačně levicová strana. My budeme pravicová alternativa pro reformy státu, které ČR vrátí mezi 10 nejvyspělejších země světa,“ uvedl předseda nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala.

17.února 2019 v 15:54, příspěvek archivován: 17.února 2019 v 15:58

V hnutí ANO je naprosto zřejmá závislost každého na A. Babišovi. Jeho zvolení předsedou není překvapení. Pravda je taková, že z hnutí ANO se stala jednoznačně levicová strana. My budeme pravicová alternativa pro reformy státu, které ČR vrátí mezi 10 nejvyspělejších země světa.

Babišovi ke zvolení gratuloval Vojtěch Filip, předseda KSČM, na jejíž toleranci je závislá Babišova vláda. „Gratuluji Andreji Babišovi k volbě předsedy hnutí ANO 2011, platí tedy jeho slova, že ho hnutí ješte stále potřebuje. Pro KSČM to mimo jiné znamená potvrzení uzavřené dohody o toleranci menšinové vlády,“ napsal na Twitteru Filip.

Faltýnek popíral zprávy médií o rozporech s Babišem

Soupeře ve volbě prvního místopředsedy neměl ani šéf poslaneckého klubu Faltýnek. Dostal 190 hlasů, 26 se zdrželo, proti 21, zvoleno. „Zvládá svou roli ve Sněmovně,“ pochválil ho Babiš. Faltýnek označil za pokus některých novinářů rozložit hnutí ANO zevnitř zprávy o jeho sporech s Babišem.

Na základě nominací krajů se o post prvního místopředsedy měli ucházet také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Ale oba se kandidatury vzdali. „Práce prvního místopředsedy je spojena s Prahou a s prací ve Sněmovně,“ řekl Vokřál a podle Pokorné Jermanové není Faltýnkova role ve Sněmovně, kde má ANO 78 poslanců, vůbec jednoduchá.

Nebudeme podporovat šmejdy, slíbil vicepremiér Brabec

Vedení ANO je už kompletní. K Babišovi a Faltýnkovi byli znovu zvoleni místopředsedy ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtmanka Pokorná Jermanová, Vokřál a jako jediný nováček předseda Radek Vondráček. Neuspěl ostravský primátor Tomáš Macura.

„Nechceme a nebudeme podporovat šmejdy a obchodníky s chudobou,“ řekl Brabec. Úspěch hnutí ANO je podle něj dán tím, že hnutí je jiné a od začátku má tah na branku. Nabídl i smysl pro humor, bez něhož, jak řekl, nejde přežít.

„Naším cílem je lepší stát, chceme mít spokojené občany. Někteří z nás se nechávají strhnou tím, jestli jsme víc vpravo nebo vlevo. Pro nás je ale řešení buď dobré, nebo špatné,“ prohlásila Pokorná Jermanová.  „Naše hnutí je všechno jiné než levicové,“ tvrdil Vokřál.

Macura, který při volbě místopředsedů neuspěl, říkal, že chce podnítit diskusi o směřování hnutí a přispět ke zvýšení jeho koaličního potenciálu korekcí směřování ANO doprava.

Macura se pak stal alespoň členem předsednictva. Stejně jako karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, jihočeský poslanec Roman Kubíček, předseda pražské organizace Jan Říčař, dosavadní člen předsednictva a poslanec Jan Volný, poslankyně Jana Pastuchová, olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk a náměstek hejtmana Kraje Vysočina Martin Kukla. Neuspěli poslanci Martin Kolovratník a Petr Sadovský.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Akce svazu bojovníků za svobodu jsou v rozporu se zájmy Česka, řekl Metnar

Obrana nebude přihlížet excesům Vodičkova spolku, chce vyvodit důsledky

Akce Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) jsou zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví...

Mladíci obraceli koše, zvonili na zvonky. Pak poničili hřbitovní sochy

Vandalové poškodili sochy v Železnici v únoru 2019.

Spoušť za sebou nechali dva hoši při nočním tahu po Železnici na Jičínsku. V opilosti se bavili napřed převracením košů...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz