Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 23. června 2021 Zdeňka
Podrobná on-line reportáž:
On-line reportáž skončila. Děkujeme za pozornost. Další informace o volbě prezidenta najdete v článcích.
15:31

"Dá se předpokládat, že všichni ti, kteří chyběli, byli voliči Václava Klause. Zřejmě na ně byl - já o tom bližší informace nemám - vyvíjen nátlak, aby se volby neúčastnili. Mne to mrzí a je to bohužel důsledek veřejné volby, kdy strana má přesný přehled o tom, jak kdo hlasuje, jak kdo případně může měnit názory a podle také volí taktiku do dalších voleb. Myslím, že jestli někdo volal po demokratičtější volbě, tak veřejná volba je výrazně nedemokratičtější, než volba tajná," řekl iDNES.cz poslanec ODS Petr Pleva.

 • Sčítání hlasů třetího kola prezidentské volby

  Sčítání hlasů třetího kola prezidentské volby / Autor: Michal Doležal ČTK

15:28
ODS se pochválila za své chování při volbě prezidenta a zkritizovala ostatní strany. "Přestože se díky obstrukcím a otevření korupčního prostoru nepodařilo ODS přivést svého kandidáta k vítězství, dokázala svým pozitivním přístupem, klidem, slušností a především pak zodpovědností k této zemi, že je stranou, které jde především o dodržování demokratických principů a ne o vítězství za každou cenu," uvedla strana ve svém tiskovém prohlášení.
15:23
Senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč skončil na jednotce intenzivní péče nemocnice ve Strakonicích. Dopoledne musel opustit Pražský hrad kvůli problémům se srdcem, ve třetím kole volby prezidenta byl jedním ze tří chybějících volitelů.
15:22
"Výsledek beru na vědomí, je tam určitý rozpačitý pocit, protože průběh volby, kromě snad včerejšího dopoledne, byl pro mne neakceptovatelný a ani se nedivím, že to má velmi negativní odezvu. Ale jedno je jisté, pokud se týká výsledku, ten dopovídá tomu, co jsme si dovolili dopředu avizovat a to z jednoho prostého důvodu, že pro nás nebyla alternativa. Jde téměř o totožné kandidáty, pokud se týká profilace politiky. A samozřejmě uvidíme, co bude dál. Pravděpodobně se osmělíme a přijdeme s nějakým kandidátem, který by mohl být akceptovatelný," řekl iDNES.cz poslanec a bývalý šéf komunistů Miroslav Grebeníček.
15:08
DRUHÁ VOLBA PREZIDENTA BUDE V PÁTEK 15. ÚNORA 2008. Začne opět v 10:00 na Pražském hradě. Dohodli se na tom předsedové parlamentních stran s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD), který společnou schůzi obou komor parlamentu k volbě hlavy státu svolává.
15:04
"Pokračuje se dál, ale ukázala se síla protikandidáta, protože v první volbě nebyl nikdo zvolen," řekla iDNES.cz ministryně Džamila Stehlíková ze Strany zelených.
14:56
Kuloáry se šíří informace, že lidoveckému poslanci Liboru Ambrozkovi se v době dvoudenní volby prezidenta narodil syn.
14:52
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že komunisté zvažovali vyjádřit ve třetím kole první volby podporu Janu Švejnarovi, ale na poslední chvíli si to rozmysleli. Zároveň připustil, že Švejnar bude mezi pěti kandidáty, které KSČM nominuje v dalších kolech. Zda to bude už ve druhé, nechtěl komentovat.
14:47
"Budu se účastnit další volby a chtěl bych velmi poděkovat všem poslancům a senátorům, kteří mě podporují," řekl novinářům kandidát na prezidenta Jan Švejnar.
14:46
"Pevně stojíme za Janem Švejnarem a musíme se velmi podrobně podívat na postoje jednotlivých aktérů v této volbě," řekl šéf Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík. Nechtěl ale komentovat "zažehnávání" sporů, které během volby vypukly ve vládní koalici zelených s ODS a KDU-ČSL.
14:46
 • Výsledky třetího kola první volby

  Výsledky třetího kola první volby

14:44
"Tam, kde je takovýto způsob volby, k takovým situacím dochází," komentoval průběh volby šéf ČSSD Jiří Paroubek.
14:43
"Ve skrytu noci došlo prakticky ke nevolbě," komentoval události posledních dvou dnů premiér Mirek Topolánek (ODS). Kritizoval opozici za to, že včera přerušila schůzi, když se podle něj schylovalo ke zvolení Václava Klause ve třetím kole. "My se té další volby nebojíme, jdeme do ní s hlavou nahoru, s velkou důvěrou a sebedůvěrou."
14:42
"Jedeme dál, jestli mě někdo navrhne," konstatoval s mírným úsměvem na rtech Václav Klaus. Připomněl, že už se vlastně zúčastnil čtvrté volby prezidenta, dvanácti kol dohromady. "Ve všech jsem měl více hlasů než můj konkurent, ukázalo se, že teď to nestačilo." Premiér a šéf občanských demokratů Topolánek potvrdil, že ODS Klause vyšle i do druhé volby.
14:40
Schůze k první volbě prezidenta po vyhlášení výsledků skončila. Předsedající Vlček vyzval předsedy politických stran, aby se šli dohodnout na termínu další volby.
14:38
OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY TŘETÍHO KOLA PRVNÍ VOLBY: Václav Klaus ve Sněmovně 92:103, v Senátu 47:23. Jan Švejnar ve Sněmovně 81:82, v Senátu 32:35.
14:37
Předseda schůze Vlček vyhlašuje výsledky.
14:37
Na Hradě už se měly vyhlašovat oficiální výsledky třetího kola první volby, zatím se tak ale nestalo.
14:26
V příštích dnech se s největší pravděpodobností bude konat druhá volba. Do ní mohou být navrženi noví kandidáti, poslanci a senátoři ale mohou znovu navrhnout i kandidáty z první volby.
14:21
Jan Švejnar neoficiálně získal 113 hlasů.
14:19
Komunisté zřejmě nehlasovali pro Klause ani pro Švejnara. Tři volitelé z celkem 281 chyběli.
14:17

Václav Klaus ve třetím kole podle neoficiálních informací získal 139 hlasů, ke zvolení by mu přitom stačilo 140 hlasů. K vítězství byla potřeba nadpoloviční většina hlasů přítomných volitelů (senátorů i poslanců dohromady).

 • Volba prezidenta

  Volba prezidenta - Václav Klaus přichází do Španělského sálu. (9. února 2008) / Autor: Lukáš Bíba iDNES.cz

14:14
Podle informací MF DNES nebyl prezidentem ani ve třetím kole první volby zvolen žádný z kandidátů. Bude se konat druhá volba.
14:12
Předsedající schůze Vlček přerušil jednání do 14:35.
14:12
Hlasování ve třetím kole první volby skončilo.
14:09

Poslanec Zdeněk Škromach z ČSSD, který sedí v jedné ze zadních řad, drží při hlasování fotoaparát namířený objektivem na kolegy před sebe.

 • Jiří Paroubek a Kateřina Jacques hlasují ve třetím kole

  Jiří Paroubek a Kateřina Jacques hlasují ve třetím kole

14:08
Hlasování senátorů o Švejnarovi skončilo. Poslanci hlasují o Janu Švejnarovi - nejdříve pro, pak proti.
14:03
Začalo hlasování senátorů o Janu Švejnarovi.