Je to jedna prohraná bitva, boj pokračuje, řekl kníže smutnící Lucerně

  14:04aktualizováno  17:58
Lucerna se ponořila do smutku, místy byly vidět i slzy. "Jedna bitva je prohraná, boj bude pokračovat," řekl svým příznivcům v Lucerně předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kterému jeho příznivci říkají Kníže. "Knížete" přivítal obrovský jásot a potlesk, i když s Milošem Zemanem boj o Pražský hrad prohrál.

Už před čtvrtou odpoledne někteří Schwarzenbergovi příznivci připouštěli, že to nemusí vyjít. "Může za to neobyčejně silná negativní kampaň ze strany štábu Miloše Zemana," prohlásila bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.

Fotogalerie

"Máme čisté svědomí, víc jsme udělat nemohli," utěšovali se v Lucerně dobrovolníci ze Schwarzenbergovy kampaně. "Je to přímá volba, rozhodli lidé a nezbývá, než to respektovat," řekla iDNES.cz socioložka Jiřina Šiklová.

Bývalá politička Petra Buzková, na kterou na přelomu tisíciletí vznikl mezi poradci tehdejšího premiéra Zemana hanopis Olovo, nechtěla úspěch svého někdejšího stranického rivala jakkoliv komentovat.

Mezi prvními dorazili do Lucerny režisér Jan Hřebejk, herec Jan Potměšil, senátor Jaromír Štětina či podnikatel Karel Janeček. Později přicházely další známé tváře, hudebník Michael Kocáb či Ladislav Špaček, mluvčí exprezidenta Václava Havla.

"Kampaň byla hodně špinavá, ale věděl jsem, že pan Schwarzenberg se k tomu nesníží," řekl iDNES.cz Hřebejk.

Hřebejka nepřekvapilo, že Zemanova kampaň vypadala tak, jak vypadala. "Upřímně řečeno jsem to čekal. Nechápu, jak může premiér říkat, že kampaň byla vypjatá z obou stran," řekl Hřebejk.

"Po tom svinstvu, co se odehrálo během kampaně a hlavně v jejím závěru, se obávám toho nejhoršího, že může vyhrát Zeman," prohlásil už ve dvě hodiny odpoledne, když se uzavřely volební místnosti, senátor Štětina. Tušil, že to nevyjde.

Kalousek: Musí být vyvětrán ten odér estébáctví, lží a xenofobie

Do Lucerny dorazil i ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj se musí, ať už volba prezidenta dopadne jakkoli, něco změnit. "Je třeba, aby byl co nejdříve vyvětrán ten odér estébáctví, lží, náckovství a xenofobie, který bohužel byl vypuštěn do veřejného prostoru," řekl Kalousek v Lucerně.

Schwarzenberg postoupil do druhého kola volby z druhého místa, se ztrátou pouhých osmi desetin procenta. Průběžné výsledky druhého kola ukázaly jeho větší odstup za Zemanem a na konci sčítání zůstal na téměř deseti procentech.

Pozvání do Lucerny dostali všichni poslanci a senátoři za TOP 09 i představitelé strany v krajích. "Není to volba mezi Milošem a Karlem, ale ukáže se, jaký styl politiky lidé chtějí. Zda agresi, lži a pomluvy, nebo korektní styl politiky," řekl při příchodu šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Někdejší ministr školství Ivan Pilip očekával velmi těsný souboj. "Ať vyhraje kdokoliv, nově to rozdá karty a může to ovlivnit i příští sněmovní volby," řekl iDNES.cz Pilip. "Překvapilo mě, že Zeman má své dno ještě níž, než jsem myslel. Urážky druhých a aroganci dovedl k dokonalosti," dodal k Zemanově kampani.

Před Lucerna Music Barem byla fronta

Už před tím, než se uzavřely volební místnosti, byla před Lucerna Music Barem pěkná mačkanice. Krátce po dvanácté hodině dorazili bodyguardi, kteří dohlížejí na bezpečnost ministra zahraničí.

Tým Karla Schwarzenberga očekával výsledky v prostorách Lucerny spojené s rodinou bývalého prezidenta Václava Havla. Pro Schwarzenberga a jeho tým je k dispozici i Mramorový sál a kavárna kina Lucerna, kde mají zázemí novináři. Akreditovány byly dvě stovky novinářů a celkem okolo 700 hostů. Mezi nimi olympijská vítězka Věra Čáslavská, zpěvák Dan Bárta a socioložka Helena Illnerová.

Mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová iDNES.cz potvrdila, že do Prahy za svým manželem dorazila z Rakouska manželka Therese.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Zeman o vyhazovu lhal a musí přijít omluva, rozhodl soud. Poradce odešel sám

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov. V...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Skončil první den voleb do Evropského parlamentu. Účast byla tradičně nízká

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi rozhodovali v první den voleb o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební...

Najdete na iDNES.cz