Profesor politologie Fiala, jemuž bývá vyčítáno, že postrádá charizma, několikrát v předvolebním projevu rozesmál stranické kolegy vtipným předvolebním vystoupením. Přirovnal se přitom k bývalé britské premiérce Margaret Thatcherové a k zakladateli ODS, bývalému prezidentovi Václavu Klausovi.
Petr Fiala: uznávaný profesor, který za necelé tři měsíce opanoval ODS |
"Margaret Thatcherová byla ministryní školství jako já a v roce 1974 po prohraných volbách byla v 49 letech zvolena předsedkyní Konzervativní strany," přirovnal se Fiala k britské "Železné lady".
A pak dodal, že Klaus byl do čela ODS zvolen, když mu bylo 49 let a 10 měsíců, zatímco jemu je 49 let a 6 měsíců. "Tak uznejte, že jsem udělal skoro vše, co jsem udělat mohl, abych naplnil předpoklady," vtipkoval Fiala a sál burácel smíchy.
Ještě před tím zavzpomínal na své první setkání se zakladatelem ODS v 90. letech, kdy ho Klaus uvítal svou pověstnou otázkou: "A vy jste kdo?" Právě těmito slovy srážel své protivníky i novináře, když je chtěl uzemnit upozorněním na jejich bezvýznamnost.
Fiala nechce rozlišovat dobrou a špatnou ODS
Fotogalerie |
"Ručím vám za to, že se mnou bude ODS znovu v cajku," slíbil delegátům Fiala, ještě než ho zvolili do čela strany.
A vybídl k tomu, aby skončilo rozdělování na dobré a zlé členy strany. "Ode dneška žádná dobrá a špatná ODS. Ode dneška jsme všichni ODS," řekl Fiala, jenž se pokusí zachránit stranu, která se potápí. Ve volbách na podzim získala jen 16 poslanců, přitom po minulých volbách jich měla 53. A její preference i po volbách dál padají
"Neberme zbytečně lidem jejich peníze," popsal ještě před zvolením Fiala, na co by se teď strana měla soustředit. ODS se podle něj musí zaměřit na to, aby hájila zájmy lidí, kteří ji volí nebo volili. Ne tedy na všechny. Před volbou šéfa ODS ho podpořilo dvanáct krajů ze čtrnácti.
Podívejte se, jaké vize nabídl Petr Fiala delegátům:
Delegáti kongresu ODS v Olomouci se rozhodovali mezi Fialou, europoslancem Edvardem Kožušníkem a místopředsedkyní Miroslavou Němcovou. Kožušník, který při svém projevu neustále nahlížel do psaných poznámek, delegáty vyzval, aby na nynějším kongresu zvolili krizové vedení, které by v červnu svolalo nový kongres.
ODS přirovnal k nepojízdnému vlaku na odstavné koleji, do kterého zatéká. Nedá se z něj podle něj ani přestoupit, neboť ostatní vlaky u něj ani nepřibrzďují. "Situaci, ve které se dnes nacházíme, jsme si zavinili jenom my sami. A to proto, že jsme neslyšeli nebo nechtěli slyšet vzkazy našich bývalých předsedů, kteří zde dnes s námi bohužel nesedí," uvedl Kožušník v narážce na expremiéra Mirka Topolánka, jehož ODS na kongres nepozvala, stejně jako Petra Nečase. Kožušník šel do volby s jednou nominací z Libereckého kraje.
Němcová: Měla jsem nejvíc preferenčních hlasů
Bez podpory z krajských konferencí šla do volby i bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Ke kandidatuře ji přesvědčily preferenční hlasy ve volbách i nedůvěra některých kolegů. ODS by podle ní měla čelit prezidentovi Miloši Zemanovi i novým stranám, které se do Sněmovny dostaly. Tím myslela hlavně hnutí ANO, které přetáhlo ODS část jejích bývalých voličů.
Němcová připomněla, že ve volbách dostala téměř 27 tisíc preferenčních hlasů, nejvíce mezi všemi kandidáty. "Získala jsem podporu zástupců vědecké, intelektuální a umělecké elity," vysvětlovala Němcová, proč kandiduje. ODS označila za rozhodující sílu transformace země po roce 1989.
"Musíme odmítnout rušení a obcházení lustračního zákona," prohlásila Němcová v narážce na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který se má stát novým ministrem financí a nedisponuje čistým lustračním osvědčením. Ani její, ani Kožušníkovo vystoupení delegáty nezaujalo zdaleka tolik jako Fialovo. A potvrdily to i volební výsledky, které byly ještě drtivější, než se čekalo.