Volba nemá vítěze, Zeman je ve hře

  20:08aktualizováno  20:08
Poslanci a senátoři nevybrali nástupce prezidenta Havla. Česko tak pravděpodobně od 3. února zůstane bez prezidenta. Václav Klaus byl k vítězství blíž, přesto mu chybělo 28 hlasů. Osm desítek zákonodárců totiž opět nehlasovalo pro nikoho. Nových voleb se mohou zúčastnit jak dnešní poražení, tak čerství adepti. Na Hrad se otevírá cesta například Miloši Zemanovi. Parlament také může změnit Ústavu a zavést přímou volbu.

Volební fiasko komentoval Václav Havel prostřednictvím mluvčího. "Je to škoda. Šířeji to prezident odmítl komentovat," uvedl Špaček. Havel přitom v dopoledním projevu vyjádřil přání, aby jeho nástupce vzešel již z první volby.

ON-LINE REPORTÁŽ

"Je to světová rarita, že se vládní strany nedokážou dohodnout na společném silném kadidátovi," řekl šéf ODS Mirek Topolánek na dotaz iDNES, zda výsledek považuje za prohru vládní koalice.

Zároveň si posteskl, že nerozhodní koaliční zákonodárci nedali hlasy Václavu Klausovi. Vedení ODS se ve čtvrtek ráno sejde na grémiu, které se bude zabývat dalším postupem. Klaus už opětovnou kandidaturu avizoval.

Pithart by byl rád, kdyby se vládní koalice shodla na společném kandidátovi. "Určitě jsem jeden z těch, který by to mohl být," uvedl. Nicméně nevyloučil, že by podpořil i jiného adepta, na němž by se shodla koalice a vyhovoval by i jemu.

Předseda poslanců ČSSD Milan Urban předpokládá, že sobotní zasedání ústředního výkonného výboru nominuje do druhé prezidentské volby bývalého premiéra Miloše Zemana.

Nejasnosti panují kolem toho, zda lidovci znovu nominují Petra Pitharta. KDU-ČSL zváží, zda má šanci být zvolen. "Budeme o tom velmi pečlivě jednat," řekl Cyril Svoboda.

GRAFY - kolik dostali hlasů

1. kolo

2. kolo

3. kolo

Volby musí být do měsíce
O termínu nových voleb rozhodne parlament, podle Ústavy musí proběhnout do 30 dnů. Přihlásit se smí jak poražení z první volby, tak noví zájemci o prezidentský úřad. Stačí, když je navrhne desítka zákonodárců.

Pokud se nepodaří nikoho zvolit dřív, než odejde stávající prezident, převezmou většinu jeho pravomocí předseda Poslanecké sněmovny a premiér. Václavu Havlovi končí mandát 2. února.

Třetí kolo se podobalo předchozímu
V závěrečném kole hlasovalo pro Václava Klause 80 poslanců a 33 senátorů, pro Petra Pitharta 44 poslanců a 40 senátorů.

Václav Klaus narozdíl od svého protivníka po skončené volbě plénu poděkoval. "Děkuji všem, předem i těm, kdo mě nevolili. Předem proto, neboť doufám, že se příště polepší," připojil na závěr bonmot. Unavení zákonodárci se upřímně rozesmáli.

Strany se vpodvečer dohodly, že třetí a poslední kolo první volby proběhne ještě ve středu. "Dohoda politických klubů je jasná, budeme pokračovat," oznámil v šest hodin Lubomír Zaorálek.

Ve třetím kole stačila Klausovi či Pithartovi prostá většina hlasů přítomných zákonodárců bez ohledu na komoru, při plné účasti 141 hlas. - jak se volí

Druhé kolo pohřbili poslanci
"Další vývoj je otázka jednání," řekl po druhém kole Vladimír Špidla. Na otázku, co říká tomu, že pro Václava Klause zřejmě hlasovali někteří sociální demokraté, reagoval: "To záleží na nich."

"Stále jsem příjemně překvapen," zopakoval Václav Klaus po druhém kole. "Dopadlo to podle mého očekávání, nepočítal jsem, že bude někdo zvolen. Doufám, že třetí kolo bude ještě dnes," podotkl kandidát ODS.

Václava Klause volilo 77 poslanců a 32 senátorů, Petra Pitharta 46 poslanců a 43 senátorů. Osmdesát tři zákonodárci nevolili nikoho. Výsledky oznámil předseda Poslanecké sněmovny Zaorálek ve čtvrt na pět.

"Naše čísla se přiblížila," řekl Petr Pithart k výsledku, který ho viditelně nepotěšil. Podle Pitharta je chybou ČSSD, že opět dostal víc hlasů Klaus. "Sociální demokracie si to bude muset vyřešit ve svých řadách," dodal Pithart.

ROZLOŽENÍ SIL V PARLAMENTU

Sněmovna: ČSSD 70, ODS 58, KSČM 41, KDU-ČSL 21, US-DEU 10; nadpoloviční většina 101 hlas

Senát: ODS 26, KDU-ČSL 16, ČSSD 11, US-DEU 11, ODA 5, KSČM 3, ostatní 9; nadpoloviční většina 41 hlas

Obě komory dohromady: ODS 84, ČSSD 81, KSČM 44, KDU-ČSL 37, US-DEU 21, ODA 5, ostatní 9

Prvnímu kolu vévodil Klaus
"Jsem příjemně překvapen," nechal se slyšet Václav Klaus po prvním kole. Zároveň však přiznal obavy: "Ve druhém kole by mohl nastat houpačkový efekt."

Devadesát dva hlasů pro Klause je podle Vladimíra Tlustého výsledkem prezidentského referenda ČSSD. "Už tehdy jsem říkal, že je to komedie a sociálním demokratům se vymstí. Stalo se," prohlásil šéf poslaneckého klubu ODS.

Vladimír Špidla vnímá výsledek prvního kola jako mezivýsledek, který byl navíc příliš zatížen taktickými ohledy. Před druhým kolem řekl premiér novinářům, že Václav Klaus je pro něj nepřijatelný.

Petr Pithart odmítl výsledky komentovat. Novináře, kolem nichž musel projít k volební místnosti, odměřeně odmítal.

Kdo koho volil v 1. kole
V prvním kole získal ve sněmovně Václav Klaus 92 hlasů, Miroslav Kříženecký 44, Jaroslav Bureš 39 a Petr Pithart 20 hlasů. V horní komoře hlasovalo pro Pitharta 35 senátorů, Klause jich podpořilo 31, Bureš dostal devět hlasů a Kříženecký dva.

Z výsledků je zřejmé, že Klause volili i zástupci jiných stran, nejspíš sociální demokraté a unionisté. Poslanecký klub ODS má 58 členů, kandidáta občanských demokratů ale volilo o 34 poslanců víc.

ČSSD má v dolní komoře 70 poslanců, přičemž Jaroslav Bureš dostal jen 39 hlasů. Pithart obdržel ve sněmovně 20 hlasů, ačkoli jen KDU-ČSL má o poslance víc a deset dalších volilo za US-DEU. Miroslavu Kříženeckému dali hlas i tři nekomunističtí poslanci.

V Senátu podpořili Pitharta asi hlavně lidovci, unionisté a členové klubu Nezávislí. ČSSD má v Senátu 11 křesel, Burešovo jméno bylo ovšem zakroužkováno jen na devíti lístcích. Kříženecký dostal od senátorů dva hlasy, KSČM má přitom v horní komoře tři zástupce.

Klause zřejmě podpořilo nejen 26 senátorů ODS, ale i šéf televize Nova Vladimír Železný. Ten již dříve oznámil, komu dá svůj hlas. Kandidáta ODS volili ještě čtyři zástupci jiných stran.

Zákonodárci vyprázdnili sál
V jedenáct hodin vystřídali u řečnického pultu prezidentské kandidáty řadoví poslanci a senátoři. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda pronesl obhajobu Petra Pitharta, kterého kandidovala jeho strana.

"Je to člověk, který prošel vzestupy i pády, člověk oddaný hodnotám. Je schopen poslouchat, schopen sebereflexe, uznání vlastních chyb a nápravy." Svoboda na konci krátké řeči vyzval zákonodárce, aby Pitharta volili.

Rozpravy se zúčastnil i Klausův nástupce na postu šéfa ODS Mirek Topolánek. "Klaus prokázal, že je na všech mezinárodních parketách doma, že je vítaným řečníkem a respektovaným diskutérem na všech mezinárodních fórech."

Poměrně strohý byl projev předsedy poslaneckého klubu ČSSD Milana Urbana. Uvedl, že jejich kandidát Jaroslav Bureš by byl dobrým prezidentem.

Komunista Miloslav Ransdorf podrobil kritice prezidenta Havla i kandidáty. "Nejsem si jist, zda umí naslouchat s otevřeností vůči jiným názorům," řekl o Václavu Klausovi. Petra Pitharta označil za "ztělesněný otazník".

Během rozpravy opustila sál bezmála polovina zákonodárců. Zaplnili kuloáry i blízký bufet. Do sálu se vrátili odhlasovat tajnou volbu.

Ve Španělském sále nezůstal ani prezident Václav Havel. Jednání sleduje spolu s manželkou ze své pracovny. Pracovníci Hradu do ní instalovali dva monitory napojené na vnitřní televizní okruh.

Kandidáti pronesli chválu i sebekritiku
Petr Pithart ve svém téměř čtvrthodinovém projevu vyjádřil přesvědčení, že by nikdo neměl být paušálně odsuzován za svou politickou minulost, spojenou s členstvím v určité straně. - projev Petra Pitharta

Jako druhý promluvil kandidát KSČM Miroslav Kříženecký. - projev Miroslava Kříženeckého

Pořadí projevů se losovalo na úvod schůze. Po Jaroslavu Burešovi oslovil zákonodárce poslední z kandidátů, Václav Klaus. - projev Jaroslava Bureše

Klaus vyzdvihl výjimečnost volby. "Poprvé o úřad vážně usiluje několik kandidátů, poprvé nepůjde o volbu manifestační. Je to pravděpodobně naposledy, kdy o hlavě státu rozhodují zastupitelské sbory," uvedl. Připustil, že příští prezident vzejde nejspíše ze všelidového hlasování. - projev Václava Klause

Volbu uvedl prezident
Slavnostní fanfára zahájila tři minuty po desáté společnou schůzi obou komor parlamentu. Na úvod se s parlamentem rozloučil prezident Václav Havel. Poznamenal, že ani po odchodu z Hradu nechce mlčet k zásadním otázkám politiky. - projev Václava Havla

Za parlament mu poděkoval předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který společnou schůzi obou komor řídí. "Založil jste prestiž České republiky ve světě," vzkázal mimo jiné ve svém projevu Havlovi.

Při odchodu Václava Havla ze sálu členové parlamentu povstali a vyprovodili ho potleskem. Ne všichni ústavní činitelé si ale prezidentův projev vyslechli. Ministryně školství Petra Buzková přišla do sálu až těsně před koncem Havlova proslovu.

Úvodní projev vystřídalo hlasování o procedurálních otázkách. Zákonodárci rozhodli, že délka projevů nebude omezená. Potvrdili, že se schůze mohou zúčastnit všichni prezidentští kandidáti - Jaroslav Bureš a Miroslav Kříženecký nejsou členy ani jedné z komor.

Chyběl poslanec Turek
Ráno usedlo ve Španělském sále všech 81 senátorů, ale jen 199 poslanců. Chyběl sociálnědemokratický poslanec Radim Turek. Nepřišel, protože je po operaci nohy, nicméně na volbu dorazí. "Bydlím nedaleko Pražského hradu. Jednání sleduji v televizi a přijedu, abych mohl hlasovat," řekl Turek.

Ještě před jednáním se vytvořila fronta před bufetem, u kterého bylo možno zakoupit kávu, nealkoholické i alkoholické nápoje. Politici postávali u stolků, kouřili a v hloučcích diskutovali.

"Myslím, že šance na zvolení Petra Pitharta jsou tak kolem padesáti až šedesáti procent," usmíval se jeden z lidoveckých poslanců. Méně optimisticky působil šéf lidovců Cyril Svoboda, když na poslední chvíli přibíhal na jednání.

Prezidentský kandidát Václav Klaus si povídal se zástupci ODS v horní komoře parlamentu. Zastavil se také s nezávislým senátorem a šéfem televize Nova Vladimírem Železným.

Předchozí události: Předložte občanky, slyšeli kandidáti

Výsledky 1. kola prezidentské volby v Poslanecké sněmovně (modré) a Senátu (červené). K vítězství potřeboval jeden z kandidátů získat nejméně 101 hlasů ve sněmovně a 41 v Senátu. (15. ledna 2003)

Výsledky 2. kola prezidentské volby v Poslanecké sněmovně (modré) a Senátu (červené). K vítězství potřeboval jeden z kandidátů získat nejméně 101 hlasů ve sněmovně a 41 v Senátu. (15. ledna 2003)

Výsledky 3. kola prezidentské volby v Poslanecké sněmovně (modré) a Senátu (červené). K vítězství potřeboval jeden z kandidátů získat nejméně 141 hlas bez ohledu na komory. (15. ledna 2003)

Pracovníci prodejny elektrotechniky v Ústí nad Labem sledují televizní přenos volby nového prezidenta. (15. ledna 2003)

Jaroslav Bureš sleduje volbu prezidenta, 15. ledna 2003.

Volba prezidenta v domově důchodců v Pardubicích, 15. ldna 2003.

Petr Pithart stojí ve frontě na volbu prezidenta, 15. ledna 2003.

Václav Havel se rozloučil krátkým projevem proneseným před zákonodárci, 15. ledna 2003.

Senátoři a poslanci tleskají prezidentovi Václavu Havlovi (dole), který vystoupil 15. ledna s projevem ve Španělském sále Pražského hradu na společné schůzi obou parlamentních komor, jejímž jediným bodem je volba nového prezidenta.

Senátoři a poslanci tleskají prezidentovi Václavu Havlovi, který vystoupil 15. ledna s projevem ve Španělském sále Pražského hradu na společné schůzi obou parlamentních komor, jejímž jediným bodem je volba nového prezidenta.

Havlovi sledují volbu nové hlavy státu osamoceně v televizi, 15. ledna 2003.

Václav Klaus pronáší projev před zákonodárci, kteří za okamžik budou volit nového prezidenta, 15. ledna 2003.

Václav Klaus si při čekání na volbu čte noviny, 15. ledna 2003.

Václav Klaus odchází po projevu, který přednesl před zákonodárci, 15. ledna 2003.

Čestný předseda ODS a kandidát na funkci prezidenta Václav Klaus si četl 15. ledna ráno noviny ve Španělském sále Pražského hradu, kde se uskuteční společná schůze obou parlamentních komor, jejímž jediným bodem je volba nového prezidenta.

Momentka Václava Klause při volbě prezidenta, 15. ledna 2003.

Miroslav Kříženecký pronáší projev před zákonodárci, 15. ledna 2003.

Prezident Václav Havel s manželkou Dagmar sledovali 15. ledna na Pražském hradě televizní přenos z volby nového prezidenta republiky.

Petr Pithart hlasuje s Přemyslem Sobotkou, 15. ledna 2003.

Petr Pithart ve Španělském sále Pražského hradu během volby nového českého prezidenta, 15. ledna 2003.

Petr Pithart před hlasováním zákonodárců pronáší projev, 15. ledna 2003.

Celkový pohled na Španělský sál na Pražském hradě, kde zasedají obě komory parlamentu, aby zvolily novou hlavu státu, 15. ledna 2003.

Jedna ze sázkových kanceláří ještě těsně před prvním kolem volby hlavy státu vypisovala nové kurzy, 15. ledna 2003.

Premiér Vladimír Špidla není průběhem prezidentských voleb nadšen, 15. ledna 2003.

Kandidát KSČM na prezidenta republiky Miroslav Kříženecký dorazil do Španělského sálu na Pražském hradě, kde se volí nová hlava státu, 15. ledna 2003. (Fotografii čtenářům přinesl Eurotel a Nokia.)

Kandidát ODS na prezidenta republiky Václav Klaus dorazil do Španělského sálu na Pražském hradě, kde se volí nová hlava státu, 15. ledna 2003. (Fotografii čtenářům přinesl Eurotel a Nokia.)

Tiskové středisko u Španělského sálu na Pražském hradě, kde se volí prezident, 15. ledna 2003. (Fotografii čtenářům přinesl Eurotel a Nokia.)

Senátoři hlasují o způsobu volby prezidenta. Většina zvedla ruku pro volby tajné, 15. ledna 2003.

Šéf Novy a senátor Vladimír Železný stojí ve frontě na volbu prezidenta, 15. ledna 2003.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Výborný odstoupí z čela KDU-ČSL. Rodič je víc než politik, prohlásil

Marek Výborný odstoupí z čela KDU-ČSL. Ve funkci skončí k termínu mimořádného sjezdu lidovců, který by se měl konat 25....

Letadla i ruské kolo. Zdárný rozvoj Krkonoš líčila v roce 1949 obří výstava

Před sedmdesáti lety se v Trutnově konala megalomanská Krkonošská výstava. V areálu bývalé Faltisovy přádelny lnu ji v...

Demonstrace na Letné se povedla, otázkou je, co dál, řekl Best v Rozstřelu

Hostem úterního Rozstřelu byl Erik Best, český novinář amerického původu. V pořadu s moderátorem Vladimírem Vokálem...

Šnajdr odmítl obvinění z manipulací se zakázkami na Bulovce, do vazby nepůjde

Státní zástupce nebude navrhovat vazbu pro bývalého poslance ODS Marka Šnajdra a další čtyři obviněné kvůli údajným...

Najdete na iDNES.cz