Vojtěch Filip: Socialismu se nedožiju

  1:00aktualizováno  1:00
Michaela Jílková zpovídala Vojtěcha Filipa. Komunistický šéf se pečlivě stará, aby Gottwaldovo a Grebeníčkovo dědictví mělo kultivovaný a moderní nátěr. Být advokátem proletariátu je však pro něj a komunistickou elitu čím dál obtížnější. Vždyť nakonec se jim nežije v kapitalismu tak špatně.

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane předsedo, jste komunista. Máte základní plat přes sto tisíc korun?
Ano. Pětkrát větší, než je průměrný plat v republice.

Ale dvě třetiny lidí mají platy podprůměrné, tedy většina. A zvláště proletariát, když použiji komunistický slovník.
Mě mrzí, že právě nadprůměrné platy jsou tam, kde to nemá vliv na ekonomiku, třeba v médiích.

Myslíte si jako komunista, že si plat přes sto tisíc korun zasloužíte?
Zatím mi za to lidé nijak nespílají.

A co váš pocit?
Nemám žádný špatný pocit.

Pracuji víc než dělník

Dělnická třída má plat podprůměrný a vy máte o tolik víc. Z toho nemáte špatný pocit?
Takový špatný pocit by měli mít ti, kteří tuto zemi řídí. Ne ti, kteří jsou v opozici a chtějí ten systém změnit. Pracuju delší dobu než ti ostatní, a pokud vím, tak věnuji své práci i soboty a neděle.

Takže si zasloužíte více peněz než dělník?
Každý si zaslouží tolik peněz, kolik té práce odvede. Mě může mrzet, že není měřitelný výkon práce politiků.

Záměrně používám slovo dělník, protože Miloslav Ransdorf zrovna teď apeloval, že z úst KSČM by mělo slovo dělník častěji zaznívat...
Paní Jílková, když jsem dělal náměstka tehdy ve státním podniku Sfinx, měl jsem plat asi čtyři tisíce korun a průměrný plat v továrně byl tři tisíce šestnáct korun. Plat stejný jako já měli jenom ti dělníci, kteří pracovali o sobotách a nedělích.

Ale pane předsedo, my hovoříme o současnosti. Proč tedy neusilujete o to, abyste měl stejně jako ti dělníci dnes?
Ne, počkejte..

Kdybyste byl opravdovým komunistou a dodržoval ty zásady, tak byste třeba 80 procent platu věnoval na charitu nebo jinou kompenzaci...
Charita není solidarita. Důležitější je pracovat pro solidaritu. Návrhů, které znamenají vyšší míru solidarity jedněch s druhými, dávám podle mého soudu dost.

A pracujete za několikanásobně vyšší plat než proletariát.
Protože odvádím podle mého soudu také víc práce.

Jste tedy víc než dělník, myslíte.
Každému podle jeho práce.

Poslanecké výhody jsou v pořádku

Pane předsedo, proč jste nebyli proti omezení poslaneckých výhod?
Co považujete za poslaneckou výhodu?

Například proč má poslanec městskou hromadnou dopravu zdarma?
Protože vykonává veřejnou funkci a veřejná doprava by měla být přístupná tak, aby nepoužíval své osobní auto.

Prosím vás, ale on má snad mnohem vyšší plat než třeba takový chudák důchodce.
No to určitě.

A důchodce si musí do sedmdesáti let tu jízdenku zaplatit. Tak proč si ji politický funkcionář platit nemusí?
Myslíte, že ten důchodce dělá něco pro ostatní důchodce? Že ovlivňuje to rozhodování nebo že se má dostavit na určité místo v určitý moment?

Třeba zase udělal hodně pro ty současné funkcionáře v období svého produktivního života.
To určitě udělal, udělal.

Že jaksi díky jeho daním mohli vystudovat.
To nejméně. Dokonce si myslím, že odvedl tolik práce, že ještě dnes, 16 let od listopadu 1989, má stát co prodávat v privatizaci.

To jste odvedl řeč.
Já jsem neodvedl řeč.

Pane předsedo, bavíme se o tom, proč politický funkcionář na rozdíl od důchodce má MHD zdarma. Říkáte, že proto, že politik plní funkci.
Ano, protože vykonává veřejnou funkci. Plní určitý úkol, který ten druhý neplní.

A proč nemůže zaplatit třeba čtrnáct korun za jízdné?
No jistěže může. Jílková: Tak proč jste pro to nehlasovali, když to navrhoval předseda lidovců Kalousek? Filip: Já jsem nehlasoval pro?

Ne.
Tak mi ukažte ten výsledek toho hlasování.

To vám ho ukážu. Vy jste se zdržel hlasování spolu s Miroslavem Grebeníčkem a místopředsedou Dolejšem, který potom řekl: "Vlk se nažral a koza zůstala celá."
Pan Kalousek předložil návrh, který byl pěkně hloupý. Byl velmi špatný, protože kombinoval věci, které se kombinovat nedají.

Bylo tam i zrušení bezplatných letenek pro poslance. A váš komunistický poslanec Karel Vymětal prohlásil: "Já bych to nerušil, je to taková historická záležitost, která už platí desítky let."
To je pravda. I za socialismu létali poslanci z Ostravy, Bratislavy a Košic na zasedání Federálního shromáždění.

Pro socialismus bylo typické i to, že různí papalášové měli mnohem větší privilegia než právě řadoví občané. Což je v rozporu s komunistickou ideologií. A já s vámi hovořím jako s komunistou. Přijde vám to v pořádku i dnes?
Mně to přijde v pořádku vzhledem k tomu, že ti lidé musí pracovat mimo své bydliště, a pokud tedy mají reálně odvádět práci jak v regionu, tak v Praze, tak by měli mít co nejkratší čas na to cestování.

Komunista Vymětal prolétá podle propočtů tak 560 tisíc ročně. A protože, jak se říká, koruna ke koruně, je to rozdělování podle potřeb?
Já se ptám, jestli si myslíte, že je potřebné, aby ten člověk byl alespoň jeden den v regionu, jestli je potřebné, aby od úterka do pátku byl v té Praze, a jestli má, nebo nemá nárok na svůj soukromý život. Jestli řeknete, že nemá nárok na svůj soukromý život, tak to řekněte nahlas. Řekněte, že chcete odstranit parlamentní demokracii, a budeme se podle toho chovat!

Jak odstranit parlamentní demokracii?
Jestli to, co se dělá, je věcí konkrétního rozhodnutí, nebo konkrétní mediální kampaně proti něčemu. Jílková: Ale my diskutujeme o tom, jestli má komunista Vymětal jezdit domů vlakem čtyři hodiny, nebo... Filip: Nebo nedojet pendolinem, nedojet vůbec.

A jak se díváte na to, že proletariát, který musí dojíždět za prací, je závislý na tom, jestli vlak dojede, nebo ne?
Já se samozřejmě budu dohadovat s ministrem dopravy, aby zajistil, aby to, za co jsme dali miliardy korun, bylo funkční. Čili, aby dojel nejen proletariát, jak vy říkáte, ale i manažeři.

O proletariátu mluvíte na sjezdech a v Haló novinách vy. Ale ať to uzavřeme. Potřebuje komunistický poslanec z vašeho komunistického hlediska pohodlnější dopravu než třeba dělník nebo rolník, který dojíždí za prací?
Nepotřebuje. Nepotřebuje!

Proč mu to tedy máme platit?
Protože to je jeho služební cesta. Z místa bydliště do místa pracoviště.

Dřív se kritizovalo, že komunističtí papaláši jezdili například na Orlík, rekreovali se izolovaně. Dnes mají poslanci k dispozici třeba hotel v Harrachově za 60 korun na den. Přijde vám to v pořádku?
Nevím, jestli je ubytování za 60 korun na den, to bych se musel podívat do směrnice. Je to zařízení pro všechny zaměstnance Poslanecké sněmovny.

Ano, ale jaksi váš volič se za 60 korun na horách v zimní sezoně těžko ubytuje. Filip: Já to nepotřebuju, já mám na horách příbuzné, já můžu jet do Vítkovic v Krkonoších, do Jilemnice a ubytuju se tam zadarmo u příbuzných, jako se oni ubytují u mě. A podotýkám, že já jsem jezdil na chatu státního podniku Sfinx v roce 1982 za deset korun na den. Jílková: Takže vám to nevadí.
Mně to nevadí.

Vaše komunistická poslankyně Čelišová tam pobývá s vnoučaty a řekla: "Samozřejmě že vnímám, že je to nefér vůči normálním občanům. Samozřejmě že jako poslankyně za komunistickou stranu, která bojuje za výhody pro lidi, vím, že je to tady na horách pro ně nedostupné."
Filip dlouho mlčí a neodpovídá

Je tedy v pořádku, že využívá jako komunistická poslankyně tohoto privilegia?
Zeptejte se jí.

Pořád věříme v socialismus.

Pane předsedo, vy prohlašujete: "Kapitalismus jsme nechtěli, nechceme ho dnes a není pro nás perspektivou ani do budoucna."
Myslím, že není perspektivou pro velké množství lidí na celém světě. Všimněte si sociálních hnutí například v Jižní Americe.

Takže nesouhlasíte se současným systémem, který je u nás a v Evropské unii...
Nesouhlasím. Je na tom něco špatného?

Váš cíl je socialismus, tak kdybyste tedy mohl říci, jak ten socialismus docílíte a kdy ho tak vidíte?
Nejsem v šedesátých letech, abych vykládal jako naši předchůdci, že ještě v této generaci se socialismu dožijeme. Socialismus je cíl na dlouhé cestě ke změně poměrů v sociálně spravedlivější společnost.

Dobře, ale vy ho slibujete svým voličům.
My jim slibujeme cestu k tomu socialismu!

Tato generace voličů se ho nedožije?
Nejsem naivní, abych si myslel, že se ho dožije tato generace. Je to cesta velmi dlouhá a složitá.

Takže oni vás vlastně volí proto, aby jen udržovali myšlenku socialismu? Filip: Ano. To určitě. Jílková: Aby jednou vaši potomci a potomci těch potomků došli k tomu cíli?
Já věřím tomu, že k němu dojdou.

Co tedy svým voličům vlastně můžete splnit? Když jste ještě řekl, že ani nemáte zájem o účast ve vládě, že do ní nechcete.
V každém případě můžeme splnit to, že když se zasadíme o některou věc, tak ji sledujeme trvale.

Gottwald ano i ne

Nehrajete vy komunističtí funkcionáři takové divadlo pro své věrné voliče, aby vás zvolili? Vlastně nemůžete naplnit to, co hlásáte.
Nevím, že by to bylo nějaké divadélko.

Místopředseda Dolejš třeba řekl: "Snažíme se nenaštvat ty zasloužilé a chceme zároveň získat ty perspektivní. Někdy to zavání schizofrenií utancovat to, ale celkem se nám to daří."
Zeptejte se na to Jiřího Dolejše. On je svéprávný.

Proč jste si vzal do úst teď na projevu v předvolební kampani Klementa Gottwalda?
Protože opravdu mám obavu z fašizace společnosti. A to byla doba, kdy nastupoval fašismus.

Takže to nám mělo asociovat časovou linku? Filip: Ano. Jílková: Vy Gottwaldovi nepřikládáte vinu za padesátá léta?
Vinu nese. Ale samozřejmě ji nenese sám.

Předsedkyně pražské KSČMSemelová řekla, že komunisté se nemají za co stydět, když si připomínají výročí osobnosti Klementa Gottwalda, který toho tolik udělal pro obyčejné lidi a společnost.
Zeptejte se Marty Semelové.

Já vám řeknu, proč se ptám vás. Protože o vás je známo, že na rozdíl od expředsedy Grebeníčka jste ve vystupování mnohem opatrnější. A jedna věc je vaše prezentace na veřejnosti a jiná věc je vystupování u vaší členské základny.
Já nejsem často opatrný ve svém vystupování! Ano, Klement Gottwald udělal řadu velmi poctivých věcí pro občany tehdejšího Československa, protože lidé získali důstojnost! A bojem komunistů je také boj za lidskou důstojnost.

A nepobouřilo vás, když jeho současný jmenovec, komunista Josef Gottwald, u příležitosti Gottwaldových narozenin těm, kteří se KSČM posmívají, vzkázal: "zkažme jim slovy Klementa Gottwalda – Přejde vás smích!"
Mě to nepobuřuje.

Podívejte se na video z rozhovoru na idnes.tv.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

2. četa roty Nazdar ve Francii

Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve...

Tropické teploty s třicítkami vydrží do pátku, o víkendu se ochladí

Letní teploty vylákaly k vodě obyvatele Tábora. (3. června 2019)

Česko v následujících dnech čekají další tropické dny. Až do pátku budou teploty místy atakovat třicítku, až 32 stupňů...

Bouřky dorazily na Moravu, hasiči na Olomoucku hlásí desítky výjezdů

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace...

Najdete na iDNES.cz