Armádní letoun CASA po dosednutí na letišti v mongolském Bulganu

Armádní letoun CASA po dosednutí na letišti v mongolském Bulganu | foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Letouny CASA zas neprošly zkouškou, stále nefunguje protiraketová obrana

  • 16
Systém ochrany proti raketám u letadel CASA stále není funkční. Do konce listopadu měly být přitom úspěšně dokončeny vojskové zkoušky, které by ministerstvu obrany umožnily plně funkční systém známý pod zkratkou DAS převzít. Informoval o tom mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Podle původní smlouvy měl být systém plně funkční již na konci července roku 2011. O neúspěchu DAS v armádních testech v pátek informoval také deník E15.

"Bohužel i přes značný pokrok v činnosti a stabilitě vykazuje DAS v některých parametrech hodnoty neodpovídající specifikaci a je nutné je ověřit znovu. Proto jsou nyní vojskové zkoušky na žádost dodavatele přerušeny," řekl Pejšek.

Obrana prozatím nechce do letadel montovat ochranný systém od jiného výrobce. Vedení resortu místo toho počká, než výrobce technické nedostatky odstraní, řekl šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant. Podle něj dodavatelské firmě Omnipol za prodlení v dodávce funkčního systému nabíhají pokuty.

Obrana uvažuje, že by dodavateli lhůtu na zprovoznění systému prodloužila až o rok, napsal deník E15.

Úplnému zprovoznění systému podle obrany brání nízká pružnost dodavatelů částí technického zařízení při reakcích na nedostatky, vliv nepříznivého počasí na ověření funkčnosti některých částí nebo zajištění přístupu zahraničních pracovníků k utajovaným informacím. Podle Pejška také výrobce letadel CASA nemá ve výbavě stroj shodných parametrů, jaký zakoupila česká armáda.

Casy provázejí problémy od prvopočátku

Obrana uvádí, že nefunkčnost systému brání nasazení letadel v Afghánistánu.

Podle Omnipolu ovšem jiné armády podobná letadla do alianční mise nasadila i bez ochrany proti raketám. Češi v nejbližších letech své působení v Afghánistánu významně omezí.

Nákup letadel CASA byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a její náměstek Jiří Staněk. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video