Kam zvolili generála Pavla? Bude vymýšlet, zda a jak má NATO válčit

  18:55aktualizováno  18:55
Generál Petr Pavel odejde do Bruselu se slovy, že NATO umí vyhrát válku, případně se ubránit agresi, není ale určené k obnově rozvrácených zemí. Jako předseda vojenského výboru Aliance bude pravidelně hodnotit vojenskou sílu NATO a chystat podklady pro rozhodování, zda a jakými prostředky má Aliance válčit.

Jako náčelník generálního štábu zodpovídal Petr Pavel za české vojáky. Teď bude coby nejvyšší vojenský představitel NATO mít na starost celou Alianci. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Je to náhled do navenek trochu těžkopádně se jevící struktury velení Severoatlantické aliance. Co je vlastně zač, ten předseda vojenského výboru NATO? A má nás to vůbec zajímat?

Šéf vojenského výboru NATO

 • Volenou pozicí „na plný úvazek“ je předseda vojenského výboru od roku 1963. Do té doby se v čele výboru střídaly členské země střídaly v abecedním pořadí.
 • Od roku 1963 stanulo v čele výboru pět Němců, tři Britové, dva Norové, Italové a Kanaďané a po jednom Belgičanovi, Dánovi a Nizozemci.
 • Funkční období je tříleté. Lze jej o rok prodloužit, ale to se děje spíš ojediněle.
 • USA nenominují své generály na tento post, protože obsazují pozice strategických velitelů pro operace a transformaci.
 • ČR je teprve devátou zemí, jejíž představitel bude výboru předsedat. Generál Pavel je vůbec prvním předsedou ze země přijaté do NATO po konci studené války.

Zdroj: NATO (popis výboru, předsedové, struktura).

Má. Už proto, že se ministr obrany Martin Stropnický nechal slyšet, že náklady spojené s funkcí vycházejí na 90 milionů korun ročně. Hradí je země, která předsednický post získala - a v podání Česka připadnou na zemi, jejíž mnozí obyvatelé se na veškeré „armádní“ výdaje dívají s nedůvěrou.

Stručně řečeno je ale role vojenského výboru naprosto klíčová. Severoatlantická rada, vrcholný politický orgán NATO, nikam nepošle alianční vojáky, aniž by se předem zeptala vojenského výboru, jakým způsobem lze jednotky přepravit, zásobovat a v jakém režimu jsou vojáci schopni na místě působit.

Generál Pavel už se nechal slyšet, že naváže na své otevřené, často kritické vyjadřování z předchozího působení v čele českého generálního štábu. „Stanoviska budu vyjadřovat takovým způsobem, jako jsem je vyjadřoval dosud. Samozřejmě s ohledem k tomu, že už nevyjadřuji zájem jedné země, ale budu muset hovořit v zájmu 28 zemí,“ uvedl po příletu z Litvy, kde byl zvolen (více zde).

Co by se tak mohlo po 26. červnu 2015, kdy se má ujmout funkce, ocitnout na bruselském pracovním stole českého generála?

Vojenský mozek NATO

Dejme tomu - aniž bychom takový scénář chtěli přivolávat - že současný postup tzv. Islámského státu bude dočasně zastaven, ale za rok propukne krize nanovo. Turecko zažádá o asistenci s organizací humanitární pomoci Kurdům, kteří zaplnili uprchlické tábory, a Irák požádá o bezprostřední vojenskou pomoc.

Severoatlantická rada, v níž zasedají političtí zástupci zemí NATO a která je vrcholným orgánem Aliance, se obrátí na vojenský výbor: Čeho jsme vzhledem k povaze konfliktu, terénu, místu, dalším probíhajícím operacím a tak dále schopni?

Ať už politici následně dojdou k jakémukoliv závěru, od vyslání expedičních pozemních jednotek přes nálety po letecký most s humanitární pomocí, toto rozhodnutí učiní s ohledem na radu, kterou jim poskytne vojenský výbor.

Generálové, admirálové a jeden civilista

Výbor je vojenským mozkem NATO a pracuje trvale, nejen v případě krizí. Jeho členové se scházejí každý týden, běžně po zasedání Severoatlantické rady, aby mohli reagovat na výstupy z ní, případně operativně. Třikrát do roka se sejdou náčelníci generálních štábů. Jsou to všechno vysocí důstojníci, generálové a admirálové - a jeden civilista: zástupce Islandu, protože tento zakládající člen NATO nemá armádu.

Poslání vojenského výboru

 • primární poradní orgán ve vojenské a strategické oblasti pro rozhodující tělesa NATO - Severoatlantickou radu a Skupinu jaderného plánování
 • autorizaci jakékoliv vojenské akce NATO předchází rada výboru
 • spolupracuje s oběma strategickými velitelstvími NATO (velitelství pro operace a velitelství pro transformaci)
 • připravuje výroční zhodnocení schopností a sil zemí NATO a rizik pro členské země
 • členy výboru jsou generálové či admirálové zastupují zájmy svých zemí
 • předseda výboru je nejvyšší vojenský činitel NATO, řídí každodenní chod výboru, jedná jeho jménem a zodpovídá za to, že členové výboru dojdou ke shodě

Své závěry a doporučení vojenský výbor neprezentuje veřejně, a celá agenda výboru tak může působit abstraktně a neurčitě, vojska NATO se však bez výboru nepohnou z místa. Výbor se zabýval například vojenským hlediskem náletů na Jugoslávii či spojenecké operace ISAF v Afghánistánu.

Na výboru také leží zodpovědnost za obranu členských zemí NATO. Jak se k doporučením výboru postaví politici, to je už jiná otázka.

Těch orientačně 90 milionů korun, které Česko má ročně stát řízení výboru, tak není jen věcí prestiže. Petra Pavla a jeho bruselský tým - generál hovoří o čtrnácti lidech - čeká v době řady mezinárodních krizí, ať už na Blízkém východě, na Ukrajině či kdekoliv jinde, zejména zodpovědnost za co nejefektivnější výstavbu a případné nasazení aliančních jednotek.

Autor:

 • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

 • Další z rubriky

Poslanci se dohadují kvůli ČT, o výročních zprávách zatím nehlasovali

Spor mezi poslanci vyvolalo dopoledne projednávání starších výročních zpráv České televize. Debatu rozvířil Pavel...

ODS vyzývá Schillerovou k rezignaci kvůli zeti, ta to považuje za absurdní

Představitelé opoziční ODS vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Skupina propojená s...

Ústavní soud se podruhé zastal muže, kterého exekutor připravil o byt

Ústavní soud se podruhé zastal muže, který kvůli nevelké pohledávce přišel o družstevní byt. Už před pěti lety ÚS...

Mám nárok na pár dní odpočinku, řekl o svém pobytu v nemocnici Zeman

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov promluvil o svém zdravotním stavu a čtyřdenním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz