Rozsudek padne v pátek dopoledne. Bajger navrhl obžalovaným stejné tresty jako minule, pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) je to 3,5 roku. Řekl, že přitom zohlednil velkou organizovanost a společenskou nebezpečnost jednání. Advokáti požadují zproštění obžaloby u všech čtyř obžalovaných.
Nečasová k soudu dorazila i s manželem Petrem Nečasem. S novináři se ale bavit nechtěli. Čtvrtečního jednání se zúčastnili osobně i ostatní obžalovaní - vojenští zpravodajci Ondrej Páleník, Jan Pohůnek a Milan Kovanda. „Nic nového jsme dnes od pana státního zástupce neslyšeli,“ uvedl po skončení jednání Páleník. Cítí se nevinný, stejně jako jeho spoluobžalovaní.
Soud v uplynulých dnech provedl důkazy, jejichž opomenutí mu vytkl odvolací senát. Státní zástupci navrhovali ještě doplňující výslech bývalé asistentky premiéra Petra Nečase, jež byla důvěrnicí Nagyové.
Obhájci chtěli dovyslechnout přímo Nečase, který se své současné ženy zastal už dříve a který i ve čtvrtek manželku k soudu doprovodil. Požadovali také pozvat operativce z Vojenského zpravodajství či znalce, který by objasnil vojenskou posloupnost při vydávání a předávání rozkazů.
Soudkyně Helena Králová ale další dokazování odmítla. „Dosud provedené důkazy umožňují dostatečné zjištění skutkového stavu, navržené důkazy jsou proto nadbytečné. Dokazování se končí,“ sdělila hned v úvodu čtvrtečního jednání. Následně požádala novináře, aby opustili soudní síň.
Soud musel doplnit část dokazování, jak ho upozornil nadřízený soud, který zrušil dřívější osvobozující rozsudek a případ mu vrátil. Podle žalobce zůstala ale důkazní situace stejná, k žádné zásadní změně nedošlo. Proto také v závěrečné řeči odkázal na slova, která u soudu přednesl v závěru loňského hlavního líčení.
Shrnul vývoj celého trestního řízení a vyjádřil se k důkazům, jež soud provedl v tomto týdnu. Tedy k odposlechům Nečasové, které podle obžaloby dokazují její osobní motiv k trestnému činu (více čtěte zde), a k výpovědím dvou svědků.
Jeden z nich, ředitel Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor, se vyjadřoval k posudku o sledování. Právě jeho výpověď by mohla být zásadní. Je přesvědčen o tom, že to, co se odehrávalo kolem Radky Nečasové, bylo skutečně sledování. „Státní zástupce říká, že Šibor naši verzi vyvrátil, ale to není pravda. Přiznal, že o Vojenském zpravodajství neví vůbec nic,“ zkritizoval jeho slova Páleník.
Nové dokazování bylo útlé, říká advokát Nečasové
Závěrečná slova pronesli ve čtvrtek i obžalovaní. Jana Nečasová mluvila podle obhájce Eduarda Bruny jen několik minut, řeč měla připravenou. Vinu odmítla. Podle Bruny nešlo o sledování Radky Nečasové, ale pouze o kroky, které měly zajistit bezpečí rodiny premiéra.
Bruna uvedl, že jeho závěrečná řeč se příliš nelišila od té, kterou pronesl loni. „Odkázal jsem na ni a přidal některé další argumenty. Nové dokazování bylo velmi útlé,“ vysvětlil. Stejně jako minule navrhl zproštění obžaloby.
Neveřejné byly závěrečné řeči i při předchozím hlavním líčení, které skončilo zprošťujícím, později zrušeným rozsudkem pro všechny čtyři obžalované. Státní zástupce tehdy chtěl pro Nagyovou 3,5 roku odnětí svobody za to, že kvůli soukromým cílům nezákonně úkolovala vojenskou tajnou službu.
Nejvyšší trest, tedy tři roky a deset měsíců, požadoval pro bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu. Pro další zpravodajce Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka navrhl trest ve výši 3,5 roku a tři roky a čtyři měsíce. Ve čtvrtek své požadavky na tresty zopakoval.