Velitel roty 4. brigády rychlého nasazení nadporučík Jan Čermák se znakem

Velitel roty 4. brigády rychlého nasazení nadporučík Jan Čermák se znakem jednotky Hohenstaufen na přilbě. | foto: archiv

Voják se znakem SS na vyhazovu vydělá, najala ho soukromá agentura

  • 998
Někdejší velitel roty brigády rychlého nasazení Jan Čermák, který byl propuštěn z armády kvůli erbu SS, jímž se pyšnil na helmě v Afghánistánu, se do této země znovu vrací. Nechal se zaměstnat bezpečnostní agenturou. A jeho plat bude nyní mnohonásobně vyšší, než jaký pobíral v hodnosti nadporučíka.

"Honza Čermák chodí v Žatci mezi bývalými kolegy a chlubí se tím, že podepsal se západní bezpečnostní agenturou velmi výhodný kontrakt, takže teď prý na tom bude mnohem lépe než oni... i když byl loni v listopadu degradován," potvrdil MF DNES jeden z jeho přátel.

Na Čermáka to prozrazuje prý hlavně proto, že ho jeho chování zklamalo, třebaže mu erb SS příliš nezazlívá a měl ho jen za "pitomý úlet".

Čermák podle dalších vojenských zdrojů MF DNES údajně prohlásil, že zprvu pro něj velice nepříjemná aféra je vlastně skvělou výhrou.

Čermák tím vytváří překvapivý precedens pro ostatní vojáky: ti by totiž mohli "jeho not" využít. Účastí v misi v Afghánistánu by zvýšili svou "tržní hodnotu" a po návratu by se nechali – například za hajlování – vyhodit z armády, aby obratem získali lukrativnější kontrakt.

Ministr obrany Martin Barták říká, že si není jistý, zda by se právě Čermák měl vracet do Afghánistánu. "Musel opustit armádu a stále je vyšetřovaný policií. Na druhou stranu – plnou odpovědnost za své zaměstnance nese příslušná bezpečnostní agentura," dodal ministr Barták.

"Co s tím máme dělat? Čermák je už mimo pravomoc armády," říká jeden z generálů. "Pokud se ale nechal najmout bezpečnostní agenturou jako ochránce a ještě to dává sežrat bývalým kolegům v armádě, svědčí to o jeho morálce i motivech, proč sloužil v armádě. Je dobře, že jsme se ho zbavili."

Čermák se od svého vyhazovu s MF DNES nebaví. Přes svého advokáta Ondřeje Moravce však vzkázal, že se do Afghánistánu nechystá.

Proč se tedy bývalý důstojník, degradovaný na vojína, před svými někdejšími kolegy chlubí, jak na "SS aféře" získal a že si jde do válečné oblasti pořádně vydělat? "To opravdu nevím," řekl advokát.

Informace o Čermákově návratu do Afghánistánu překvapila i komisaře Františka Punnera z trutnovské kriminálky, jenž Čermáka prošetřuje kvůli podezření z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod.

Kriminalista: Nebudeme ho nahánět v Afghánistánu

"Nedovedu si představit, že bychom mu měli případné obvinění předávat kdesi v afghánských horách. To by šlo asi jen těžko," přiznává komisař Punner. Pokud Čermák opravdu zmizí v Afghánistánu, kriminalista zvažuje i to, že by ho mohl vyšetřovat jako uprchlého.

Čermák má přesto podle advokáta Karla Brücklera šanci se do Afghánistánu legálně vrátit. Musel by to však oznámit policii a sdělit jí i adresu, na které se bude nacházet. Pak by mu mohla uvěřit, že se nechce vyhýbat trestnímu řízení, a mohla by ho vést i v Čermákově nepřítomnosti.

Jiná otázka je, jak se zachová agentura, která s ním právě kvůli erbu SS může zrušit kontrakt.

"Pokud bude solidní, tak to s ním rychle skončí. Zejména když ho policisté obviní z trestného činu," domnívá se šéf policejní protiteroristické jednotky URNA Libor Lochman. I jeho muži se nechávají najímat špičkovými bezpečnostními agenturami, které je pak vysílají do Afghánistánu či Iráku.

"Vždy ale až po vypršení kontraktu u policie, protože si chtějí vydělat, dokud ještě tuhle těžkou práci zvládají," vysvětluje Lochman. A dodává: "Jiné agentury ale najímají kdekoho, často i 'odpad'."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video