Vojáci ukončili protest Greenpeace v Brdech, aktivisty sundávali i ze stromů

  16:18aktualizováno  21:31
Vojenští policisté rozehnali protest Greenpeace na kótě 718 v Brdech. Aktivisté tu šest týdnů protestovali proti záměru postavit americký radar. Vojáci je odvezli k výslechu. "Prostor jsme dostali pod kontrolu v odpoledních hodinách," řekl iDNES.cz Jan Čermák z vojenské policie.

Vojenská policie zasáhla po blokádě proti aktivistům Greenpeace na kótě 718 v Brdech. | foto: ČTK

Kótu odpoledne obklíčili vojenští policisté v deseti autech. Specialisté sundali i dva Američany, kteří se před nimi ukryli do koruny stromů.

"Spolupracovali s námi," popsal iDNES.cz Čermák. Při zákroku nebyl nikdo zraněn. Zadržené aktivisty vojáci odvezli k podání vysvětlení na policii do Příbrami.

Vojáci zákrok zdůvodnili tím, že aktivisté neuposlechli výzvy k vyklizení vojenského prostoru, a dopouštěli se tím protiprávního jednání. Podle informací iDNES.cz k místu později přijela i nákladní auta, aby odvezla věci aktivistů.

Tři aktivisté se na místo pokusili znovu dostat. Dva z nich vojáci zadrželi pomocí chvatů, třetí - Zbyněk Jakubovič - jim utekl a údajně v prostoru fotografuje. "Uděláme všechno proto, abychom členům hnutí Greenpeace znemožnili kótu znovu obsadit," dodal Čermák.

Premiér: Doufám, že zákrok proběhl citlivě
"Osobně se domnívám, že armáda musela zasáhnout tam, kde byl porušován zákon. Doufám, že zasáhla citlivě," komentoval postup vojáků premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci po zasedání vlády.

Jan Piňos z Greenpeace poznamenal, že od rána tušil, že se zásah chystá. "Do prostoru vjelo velké množství techniky," vysvětlil.

Vojenská policie zasáhla po blokádě proti aktivistům Greenpeace na kótě 718 v Brdech. Někteří odolávali déle v korunách stromů.

Dana Kuchtová ze Strany zelených zprávou o zásahu na kótě 718 nebyla nadšená, aktivitu vojenských policistů přičítá vyhlášení Peacelandu, fiktivního "nezávislého" mírového státu.

"To pro ně zřejmě byla poslední kapka," glosovala Kuchtová. Před časem hnutí osobně přišla vyjádřit podporu. "Mrzí mě, že státní moc k jejich protestu přistupuje takto, místo aby se pokusila o dialog," řekla iDNES.cz. - čtěte Jsme proti radaru, ujišťovaly v Brdech aktivisty političky zelených

Sen o ´Peacelandu´ se rozplynul
Aktivisté si na kótě 718 vybudovali tábor v korunách stromů. Na vrcholku kóty pověsili mezi čtyři stromy obří plátno s vyobrazeným terčem, symbolem kampaně "Mám cíl - nebýt cíl". Odpůrci radaru totiž tvrdí, že zahrnutím do protiraketové obrany se Česko stane vojenským cílem.

Pobytem ve vojenském prostoru bez příslušného povolení se dopustili přestupku. Armáda je i tak dlouhé týdny tolerovala. - čtěte Aktivisté Greenpeace obsadili v Brdech místo pro radar

Za přestupek hrozí aktivistům pokuta do tři tisíc korun. Andrej Čírtek před časem podotkl, že částka může narůst, pokud by se bránili vyklizení kóty.

Radarová kóta 718

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz