Voda z hor dorazila po Jizeře do měst

  8:25aktualizováno  20:50
Rozvodněná Jizera zasáhla města ve středních Čechách. V Mladé Boleslavi, Bakově a Benátkách nad Jizerou platí třetí stupeň povodňové aktivity. Na horách řeky postupně klesají, Labe a Jizera se vracejí zpět do svých koryt. Déšť se pozvolna přesouvá na Moravu.

ČTĚTE TAKÉ:
Hydrolog: Na povodně 2002 ty současné zatím nestačí
Řeky budou stoupat do středy, varují meteorologové

Hodinu po poledni kulminovala Jizera v Mnichově Hradišti. V Bakově nad Jizerou voda zatím velmi pozvolna stoupá a ve 14:00 dosáhla 565 centimetrů, zatímco normálně mívá kolem jednoho a půl metru.

"Dolním tok Jizery bude kulminovat večer na úrovni pěti až desetileté vody," řekl iDNES.cz mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

V okolí Bakova se řeka vylila do polí a částečně i do města. "Voda se rozlévá na silnice a do zahrádek, uzavřena je krajská silnice na Malou Bělou. Je to trochu silnější povodeň, než byla letos na jaře," řekl iDNES.cz starosta Bakova Jiří Hieke.

Z Bakova míří Jizera do Mladé Boleslavi, kde je třetí stupeň povodňový stupeň vyhlášen od rána.

Na okraji města Jizera zaplavila zahrádkářskou kolonii. "Evakuace zatím nebyla zapotřebí a ani nestavíme hráze z pytlů s pískem," řekla mluvčí Huzilová iDNES.cz.

Večer by měla rozbouřená Jizera dorazit do Benátek nad Jizerou. "Podle našich odhadů to bude vrcholit někdy kolem půlnoci. Zatím se voda rozlévá do luk u Mladé Boleslavi, které něco pojmou a tak doufáme, že to nebude tak silné," řekl Antonín Sommer z povodňové komise města.

V místní části Dražice nad Jizerou zatím postavili menší hráz. "Je to kolem domu, kam se voda dostane jako první. Ze zkušenosti víme, že máme šanci jen do určité výšky hladiny. Pak bude nutné starou paní, která tam bydlí, evakuovat. K tomu ale snad nedojde," uvedl Sommer.

Trojky platí na Pardubicku
Na horách se situace uklidňuje a horní toky se vracejí do svých koryt. U vodní nádrže Labská hladina řeky klesla ze včerejších téměř dvou a půl metru na 113 centimetrů.

Dále po toku ale hladina narůstá. V měřící stanici Brod mezi Dvorem Králové a Jaroměří kolem poledne dosáhlo Labe více než čtyř metrů. Minulý týden mělo kolem 160 centimetrů.

Noční deště také zvedly hladiny levostranných přítoků Labe v Pardubickém kraji. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platí na Chrudimce, Novohradce a Doubravě.

"Za posledních 24 hodin napadlo v okolí Sečské přehrady sto milimetrů srážek," vysvětlil iDNES.cz mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Meteorologové už nečekají silné deště, ale vydali varování před povodňovou vlnou. Na Vltavě ji zadrží kaskáda. Dolní Labe podle nich bude kulminovat ze středy na čtvrtek a dosáhne druhých stupňů povodňové aktivity.

"V Ústí nad Labem čekáme kulminaci ve středu večer. Voda zde dosáhne výšky 520 centimetrů a průtoku 1050 kubíků za sekundu," řekl mluvčí Povodí Labe Jirásek . Pro vyhlášení druhého povodňového stupně je zde hranice 530 centimetrů.

Labe ale už odpoledne zaplavilo v Ústeckém kraji první silnici: Děčín-Dolní Žleb. Tuto komunikaci děčínští strážníci uzavírají, když hladina Labe na ústeckém vodočtu dosáhne 430 centimetrů. Po 17 hodině byla hladina o dva centimetry výše.

Přehrady stoletou vodu udržely
I přes dramatické zvýšení hladin toků v Krkonoších se Povodí Labe podařilo udržet neškodný odtok z přehrady Les Království. To rádi slyší obyvatelé Dvora Králové a Jaroměře, které jsou pod přehradou.

"Stoletou vodu, která přitékala do nádrže Labská a přetékala přes bezpečnostní přelivy, jsme udrželi v Lese Království. Odtok z přehrady byl přes noc mezi 88-90 kubíky na sekundu, což je neškodný odtok," upřesnil mluvčí Jirásek.

V jižních Čechách je jediné místo se stavem ohrožení - Nová Ves na horním toku Lužnice. Hladiny ostatních řek kulminovaly během pondělka a v noci na dnešek a nyní klesají.

"Lužnice stoupá a ještě stoupat bude," tvrdí českobudějovická hydroložka Kateřina Štěrbová.  Během dopoledne se hladina Lužnice ve stanici Pilař zvedala o 11 centimetrů za hodinu a po 14:00 dosáhla také třetího povodňového stupně.

Déšť se přesunul na Moravu
Pět druhých a čtyři první povodňové stupně byly vyhlášeny na jižní Moravě. Zvýšené průtoky hlásí zejména Dyje, kde platí na čtyřech místech pohotovost.

Stoupající hladina říčky Punkvy zastavila provoz podzemní plavby v Punkevních jeskyních v Moravském krasu. - více zde

Vydatný déšť způsobil problémy i na několika místech na Vsetínsku. Hasiči museli odčerpat vodu z několika zaplavených sklepů domů. Voda vnikla i do sklepa slévárny ve Vsetíně.

Třetí stupeň platí na Bystřičce v Bystřici. Proto byl preventivně evakuován letní stanový tábor, který stojí u říčky pod přehradou. Více než pět desítek dětí našlo přístřeší na hřišti a v místní školce.

Hladiny řek v kraji stoupají především v okolí Valašského Meziříčí a Vsetína. Situace ale není zatím vážná.

Stav ohrožení hlásí i Vysočina
Na Vysočině platil v podvečer třetí stupeň povodňové aktivity v Borovnici na Svratce a v Bílku na Doubravě. Během dopoledne stoupla hladina na řece Jihlavě, dosáhla ale jen druhého povodňového stupně.

Podle údajů povodí naopak stav ohrožení skončil na Jankovském potoce v Miloticích i na Želivce v Poříčí. V kraji během dne ustal déšť a situace se uklidňuje.

Silné deště už meteorologové nečekají
Do čtvrtečního odpoledne bude platit povodňové ohrožení v Libereckém, Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině. O den déle bude ve Středočeském kraji povodňové nebezpečí.

Pro kraj Ústecký platí nebezpečí nižší, má trvat do pátku. Povodňová bdělost potrvá do středečních 14:00 v Olomouckém kraji. Výraznější srážky ale meteorologové už neočekávají.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Co jsou to skryté srdeční vady? V Rozstřelu je popsal kardiolog Petr Neužil

Primář kardiologie v Nemocnici Na Homolce profesor Petr Neužil v Rozstřelu (20....

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

Čaputová je v Praze, Zeman ji na Hradě přivítal s vojenskými poctami

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na Pražském hradě, kde ji český prezident...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zamířila pět dní po své inauguraci do Prahy na svou první zahraniční...

Česko znovu zasáhnou bouřky, tropické teploty potom nastoupí od úterý

Tento týden bude převážně oblačno a zataženo, jarní teploty se vrátí až v...

Východní část České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti, napršet může...

Najdete na iDNES.cz