Voda z hor dorazila po Jizeře do měst

  8:25aktualizováno  20:50
Rozvodněná Jizera zasáhla města ve středních Čechách. V Mladé Boleslavi, Bakově a Benátkách nad Jizerou platí třetí stupeň povodňové aktivity. Na horách řeky postupně klesají, Labe a Jizera se vracejí zpět do svých koryt. Déšť se pozvolna přesouvá na Moravu.

ČTĚTE TAKÉ:
Hydrolog: Na povodně 2002 ty současné zatím nestačí
Řeky budou stoupat do středy, varují meteorologové

Hodinu po poledni kulminovala Jizera v Mnichově Hradišti. V Bakově nad Jizerou voda zatím velmi pozvolna stoupá a ve 14:00 dosáhla 565 centimetrů, zatímco normálně mívá kolem jednoho a půl metru.

"Dolním tok Jizery bude kulminovat večer na úrovni pěti až desetileté vody," řekl iDNES.cz mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

V okolí Bakova se řeka vylila do polí a částečně i do města. "Voda se rozlévá na silnice a do zahrádek, uzavřena je krajská silnice na Malou Bělou. Je to trochu silnější povodeň, než byla letos na jaře," řekl iDNES.cz starosta Bakova Jiří Hieke.

Z Bakova míří Jizera do Mladé Boleslavi, kde je třetí stupeň povodňový stupeň vyhlášen od rána.

Na okraji města Jizera zaplavila zahrádkářskou kolonii. "Evakuace zatím nebyla zapotřebí a ani nestavíme hráze z pytlů s pískem," řekla mluvčí Huzilová iDNES.cz.

Večer by měla rozbouřená Jizera dorazit do Benátek nad Jizerou. "Podle našich odhadů to bude vrcholit někdy kolem půlnoci. Zatím se voda rozlévá do luk u Mladé Boleslavi, které něco pojmou a tak doufáme, že to nebude tak silné," řekl Antonín Sommer z povodňové komise města.

V místní části Dražice nad Jizerou zatím postavili menší hráz. "Je to kolem domu, kam se voda dostane jako první. Ze zkušenosti víme, že máme šanci jen do určité výšky hladiny. Pak bude nutné starou paní, která tam bydlí, evakuovat. K tomu ale snad nedojde," uvedl Sommer.

Trojky platí na Pardubicku
Na horách se situace uklidňuje a horní toky se vracejí do svých koryt. U vodní nádrže Labská hladina řeky klesla ze včerejších téměř dvou a půl metru na 113 centimetrů.

Dále po toku ale hladina narůstá. V měřící stanici Brod mezi Dvorem Králové a Jaroměří kolem poledne dosáhlo Labe více než čtyř metrů. Minulý týden mělo kolem 160 centimetrů.

Noční deště také zvedly hladiny levostranných přítoků Labe v Pardubickém kraji. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platí na Chrudimce, Novohradce a Doubravě.

"Za posledních 24 hodin napadlo v okolí Sečské přehrady sto milimetrů srážek," vysvětlil iDNES.cz mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Meteorologové už nečekají silné deště, ale vydali varování před povodňovou vlnou. Na Vltavě ji zadrží kaskáda. Dolní Labe podle nich bude kulminovat ze středy na čtvrtek a dosáhne druhých stupňů povodňové aktivity.

"V Ústí nad Labem čekáme kulminaci ve středu večer. Voda zde dosáhne výšky 520 centimetrů a průtoku 1050 kubíků za sekundu," řekl mluvčí Povodí Labe Jirásek . Pro vyhlášení druhého povodňového stupně je zde hranice 530 centimetrů.

Labe ale už odpoledne zaplavilo v Ústeckém kraji první silnici: Děčín-Dolní Žleb. Tuto komunikaci děčínští strážníci uzavírají, když hladina Labe na ústeckém vodočtu dosáhne 430 centimetrů. Po 17 hodině byla hladina o dva centimetry výše.

Přehrady stoletou vodu udržely
I přes dramatické zvýšení hladin toků v Krkonoších se Povodí Labe podařilo udržet neškodný odtok z přehrady Les Království. To rádi slyší obyvatelé Dvora Králové a Jaroměře, které jsou pod přehradou.

"Stoletou vodu, která přitékala do nádrže Labská a přetékala přes bezpečnostní přelivy, jsme udrželi v Lese Království. Odtok z přehrady byl přes noc mezi 88-90 kubíky na sekundu, což je neškodný odtok," upřesnil mluvčí Jirásek.

V jižních Čechách je jediné místo se stavem ohrožení - Nová Ves na horním toku Lužnice. Hladiny ostatních řek kulminovaly během pondělka a v noci na dnešek a nyní klesají.

"Lužnice stoupá a ještě stoupat bude," tvrdí českobudějovická hydroložka Kateřina Štěrbová.  Během dopoledne se hladina Lužnice ve stanici Pilař zvedala o 11 centimetrů za hodinu a po 14:00 dosáhla také třetího povodňového stupně.

Déšť se přesunul na Moravu
Pět druhých a čtyři první povodňové stupně byly vyhlášeny na jižní Moravě. Zvýšené průtoky hlásí zejména Dyje, kde platí na čtyřech místech pohotovost.

Stoupající hladina říčky Punkvy zastavila provoz podzemní plavby v Punkevních jeskyních v Moravském krasu. - více zde

Vydatný déšť způsobil problémy i na několika místech na Vsetínsku. Hasiči museli odčerpat vodu z několika zaplavených sklepů domů. Voda vnikla i do sklepa slévárny ve Vsetíně.

Třetí stupeň platí na Bystřičce v Bystřici. Proto byl preventivně evakuován letní stanový tábor, který stojí u říčky pod přehradou. Více než pět desítek dětí našlo přístřeší na hřišti a v místní školce.

Hladiny řek v kraji stoupají především v okolí Valašského Meziříčí a Vsetína. Situace ale není zatím vážná.

Stav ohrožení hlásí i Vysočina
Na Vysočině platil v podvečer třetí stupeň povodňové aktivity v Borovnici na Svratce a v Bílku na Doubravě. Během dopoledne stoupla hladina na řece Jihlavě, dosáhla ale jen druhého povodňového stupně.

Podle údajů povodí naopak stav ohrožení skončil na Jankovském potoce v Miloticích i na Želivce v Poříčí. V kraji během dne ustal déšť a situace se uklidňuje.

Silné deště už meteorologové nečekají
Do čtvrtečního odpoledne bude platit povodňové ohrožení v Libereckém, Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině. O den déle bude ve Středočeském kraji povodňové nebezpečí.

Pro kraj Ústecký platí nebezpečí nižší, má trvat do pátku. Povodňová bdělost potrvá do středečních 14:00 v Olomouckém kraji. Výraznější srážky ale meteorologové už neočekávají.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Ivana Gottová poděkovala prezidentu Zemanovi za pohřeb manžela Karla

Ivana Gottová v dopise adresovaném prezidentu Miloši Zemanovi děkuje za organizaci pohřbu se státními poctami jejího...

Připomeňte si události 17. listopadu 1989 minutu po minutě

Události 17. listopadu, které změnily československé dějiny, trvaly jen necelých osm hodin. Lidé v čele se studenty...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Sedmnáctý listopad byl náhoda, které pomohli i svazáci, říká historik

Před revolucí vystudoval Miroslav Vaněk pedagogickou fakultu a začal učit na základní škole. Ke kariéře historika ho...

Najdete na iDNES.cz