Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Za krádeže vody zaplatili Češi loni miliony. Zásoby v podzemí se tenčí

aktualizováno 
V loňském roce přibylo pokut za nezákonné čerpání podzemní vody. Vyplývá to z dat České inspekce životního prostředí. Podzemní zdroje přitom kvůli suchu už několik let slábnou a nelegální odběr může vysušit studny i na vzdálenost několika kilometrů.

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Série suchých let v Česku pokračuje a jen tak neskončí. Příliš bohatá na srážky není ani letošní zima a nebezpečí, že bude voda chybět i v roce 2020, tak roste.

Fotogalerie

Především z podzemních vod se proto stává stále cennější přírodní zdroj. O to závažnější je, když podzemní vodu lidé čerpají nezákonně, jako se to loni stalo v desítkách případů.

„V roce 2019 bylo za nedovolené nakládání s podzemními vodami vydáno 72 pravomocných rozhodnutí v celkové výši přes 4,1 milionu korun,“ říká Alžběta Šírková z tiskového oddělení České inspekce životního prostředí.

Oproti roku 2018 je to nárůst téměř o polovinu. Inspektoři tehdy rozdali pokuty ve 49 případech. Provinilci zaplatili zhruba 3,2 milionu korun. Lidé protizákonně odebírají i vodu povrchovou. Podzemní voda je ale čistší a kvalitnější. Ze všech loňských 110 případů, kdy lidé nelegálně odebírali vodu, jich na podzemní zdroje připadaly dvě třetiny. „U podzemních vod je typově nejhorším přestupkem takový odběr, po kterém se sníží dostupnost vody ve zdroji nebo se voda úplně vytratí,“ vysvětluje Šírková.

Jeden nezodpovědný odběratel, hotel nebo třeba továrna tak mohou přispět k vyschnutí studen v celé vesnici. Jsou to také případy, které inspektoři pokutují nejpřísněji. Tisíc litrů odebraných načerno může vyjít při nejvyšší sazbě pokuty na 70 korun. Pokuty však mají svůj strop. Soukromá osoba může dostat sankci maximálně půl milionu, firma až deset milionů korun.

Černá studna

Ještě horší než černé odběry bývají černé vrty. Na většinu se pravděpodobně nikdy nepřijde, jiné se podaří odhalit, až když je pozdě.

Své o tom vědí třeba obyvatelé obce Jedousy na Pardubicku. Kvůli nelegálnímu vrtu tam přišli o vodu jen několik dní před Vánocemi. V současnosti jsou místní stále závislí na cisterně Správy státních hmotných rezerv.

Zažili jsme nejteplejší a nejsušší měsíc dějin. Zlepšení je v nedohlednu

„Boj o vodu je čím dál větší a kdekdo se snaží pravidla obejít,“ krčí rameny jedoušský starosta Jiří Kožený. Jeden ze sousedů si objednal firmu na vyhloubení vrtu. Všichni zúčastnění se tvářili, že nejde o nový zdroj vody, ale jen čištění studny, která na místě historicky byla. Tím obešli proces schvalování.

A výsledek? Na místě kde jsou povolovány vrty maximálně do hloubky 29 metrů, vznikl 12. prosince vrt téměř šedesátimetrový. Zafungovala základní fyzika a o tři dny později nešťastní sousedé už jen zjistili, že jejich voda je pryč. „Postihlo to deset domů, škody jsou v řádech statisíců, některé domy stojí od problémové studny i 150 metrů daleko,“ uzavírá starosta Kožený.

Zásoby podzemní vody se tenčí

Kdo všechno může být poklesem podzemní vody ohrožen, je přitom podle odborníků velmi složité určit. Vše totiž závisí na druhu horniny.

„Vždycky záleží na geologickém prostředí, kolik je na místě podzemní vody a jakým způsobem je uložená. Může se třeba stát, že vykopete díru, na vodu narazíte v pěti metrech a soused si deset metrů vedle vás udělá vrt a na vodu nenarazí. Pak jsou ale místa, kde může být efekt citelný až do značné vzdálenosti. Například v Severočeské křídě je zásobárna vody tak rozlehlá, že změny mohou být znát opravdu až v řádech kilometrů,“ vysvětluje Martin Zrzavecký, vedoucí oddělení podzemních vod Českého hydrometeorologického ústavu.

Zásoby vody jsou za dvacet let poloviční

Na druhou stranu, ne vždycky za nezákonné odebírání vody může špatný úmysl. K pokutám vede často také neinformovanost. „Pokud se zjistí přestupek v oblasti odběrů podzemních vod, jedná se většinou o prošlou lhůtu platnosti dříve vydaného povolení k odběru, nebo o to, že dotyčný odebírá více, než má povoleno,“ doplňuje Šírková. K nejvyšším sazbám pokut se proto přistupuje jen ve výjimečných případech. Inspektoři se také často setkávají s tím, že lidé jsou málo informovaní a své povinnosti často neznají.

Vody meziročně ubývá. Poslední dostupná ročenka životního prostředí za rok 2018 uvádí, že zatímco na přelomu milénia, v roce 2001, byly zásoby využitelné podzemní vody 1 440 milionů metrů krychlových vody, v roce 2018 to byla pouhá polovina, tedy 765 milionů kubických metrů. Podobně tragicky jsou na tom i vody povrchové. Ve stejném období se jejich množství snížilo ze 6 600 na 3 300 milionů metrů krychlových.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky
Premium

Malostranský zápisník: Co neměli vědět maturanti

Kam se poděl oblek Jana Hamáčka, jakým trikem se může Miroslav Kalousek dostat na ministerstvo financí, co se nikdy...

Hamáček a Vojtěch se „rafnuli“ kvůli zásobování, Babiš tweetoval Trumpovi

Na českém Twitteru se o víkendu odehrály zajímavé věci. Nejprve se do sebe pustili ministr vnitra Jan Hamáček a šéf...

Nákaza v Česku: 2 716 nakažených, 13 obětí, zemřely další dvě ženy

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl v neděli odpoledne na 2 716. Denní nárůst za sobotu byl...

Nedělejte z nás blbečky, za stav seniorů můžete vy, kritizují zdravotnice ministra

Na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se snáší kritika kvůli koronavirové epidemii. Šéfka zdravotnických odborů...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...