Voda v nádržích je teplejší než loni, může to ohrozit koupání i pitnou vodu

  18:41aktualizováno  18:41
První dubnový den v roce 2018 měla voda ve Vranovské přehradě na Znojemsku teplotu zhruba 3,5 stupně Celsia. Letos ve stejnou dobou v ní správa povodí naměřila stupňů osm. Nádrž Rozkoš na Náchodsku má ve srovnání s loňskem třikrát tolik stupňů. Rozdíl v teplotě vody je ohromný a projevuje se v nádržích v celém Česku.

Může to vypadat jako poměrně dobrá zpráva – letos totiž bude možné se dříve koupat. Ovšem radost z koupání může velmi rychle zkazit obava ze sinic, které mají rády teplou vodu. Vysoké teploty na jaře ovlivňují celý vodní cyklus. Tak jako začnou dříve kvést třeba meruňky, podobně se dříve k životu probudí také voda.

Fotogalerie

„Když se voda ohřeje dříve, sinice mají tendenci objevovat se také dříve. Zatímco normálně začínají růst někdy ke konci července, případně až během srpna, v případě posunu mohou bujet i ke konci června,“ vysvětluje hydrobiolog z Akademie věd ČR Petr Znachor.

Rozdíl v teplotách ze začátku měsíce je na některých přehradách skokový. Teplota naší nejobjemnější vodní nádrže Orlík je podle dat správ povodí víc než dvojnásobná. V Nechranicích loni na apríla měla voda asi třikrát méně stupňů než letos. Pokud zůstane vývoj počasí stejný, nastoupí sinice letos dříve a zároveň se déle udrží.

„Pokud se prodlouží sezona, zvětšuje se časové okno, kdy se mohou vyskytovat sinicové vodní květy,“ popisuje hydrobiolog Petr Znachor. Na některých nádržích se dnes dokáže nehezký zelený povlak udržet až do konce října.

Špinavá voda je ráj pro sinice

Není to však jen brzký nástup jara, co sinicím prospívá. Zásadní pro jejich život je také kvalita vody. „Naše vody jsou plné dusíku a fosforu z našich odpadů. To sinicím vyhovuje,“ doplňuje Jan Kaštovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Dalším problémem jsou splašky z kanalizací a také průmyslová hnojiva, ta smývá déšť z polí rovnou do řek a do vodních nádrží. To všechno je pro sinice vítaná potrava. Podle Kaštovského jsou na některých místech dnes vody tak přesycené živinami, že v nich dokážou sinice zůstat aktivní i v zimě. Energií z hnojiv překryjí nedostatek energie ze slunečního záření. 

Koupání v takové brčálové vodě škodí zdraví. Sinice totiž obsahují látky způsobující alergii, bolesti břicha a hlavy i vážnější jaterní problémy. Navíc pro vodárny je potom mnohem náročnější udělat z ní čistou a pitnou vodu.

Teplota českých vod roste dlouhodobě. Na vodní nádrži Římov u Českých Budějovic se pravidelně měří od sedmdesátých let. Podle údajů se za třicet let průměrná teplota u hladiny zvýšila o celý jeden stupeň. Teplotní nárůst vadí například pstruhům, kteří se kvůli teplejší vodě z českých potoků pomalu vytrácejí.

Může podražit voda

V zelené vodě hygienici koupání nedoporučují. Sinice mohou u citlivějších lidí vyvolat alergickou reakci s příznaky jako vyrážka, zarudlé oči a rýma. Mohou způsobit lehké akutní otravy i vážnější jaterní problémy, zejména když se plavec naloká vody. „Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší,“ varuje Státní zdravotní ústav. Dodává však, že pokud sinice netvoří na hladině květ, tedy takovou zelenou kaši, není vypuknutí závažnějšího onemocnění pravděpodobné.

Zvýšené množství sinic ale neomezuje jen letní zábavu. Odborníci upozorňují, že prudce klesající kvalita surové vody ztěžuje proces, kdy z ní ještě lze udělat vodu pitnou.

„Přítomnost produktů řas a sinic, jakož i pesticidů, je z hlediska úpravy surové vody na vodu pitnou pro vodárny závažným zjištěním. Výrazným způsobem komplikují, či dokonce znemožňují proces úpravy vody,“ potvrzuje ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Oldřich Vlasák. Což se podle něj časem může promítnout do výše plateb za vodné.

Zdravotníci naštěstí neevidují žádný případ, kdy by někdo zemřel na zdravotní obtíže způsobené kontaktem se sinicemi při vodní rekreaci. Zato případy úmrtí lidí po pravidelném pití vody vyrobené ze zdroje s masovým rozvojem sinic podle Státního zdravotního ústavu existují.

Jak rozeznat sinice od řas

● Oba mikroorganismy barví vodu stejně zeleně. Návod na to, jak od sebe řasy a sinice odlišit, je poměrně jednoduchý. Stačí si vzít lahev od balené vody, naplnit ji „podezřelou“ vodou a pak ji nechat alespoň 20 minut stát v klidu na světle. Jestliže se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru sekaného jehličí nebo zelené krupice a voda jinak zůstane čirá, jde o sinice. Jestliže zůstane voda zakalená rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde o řasy.

● Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně, aby se nezvířily usazeniny ze dna, a pozorovat, jestli se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jsou to s velkou pravděpodobností sinice.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Najdete na iDNES.cz