Vnitro tají, zda Johnův muž dostal za čtyři týdny práce statisícovou prémii

  20:28aktualizováno  20:28
Ministerstvo vnitra odmítá zveřejnit, jakou konkrétní prémii na konci roku dostal náměstek ministra Viktor Čech. Uchazeč o místo policejního prezidenta patří mezi jedenáct lidí, kteří dohromady dostali 2,7 milionu korun. Na úřad ho ministr Radek John přijal na konci listopadu.

Náměstek ministra vnitra Viktor Čech | foto: Roman VondroušČTK

Časopis Týden v pondělí napsal, že celkem 6,5 milionu korun, necelou třetinu částky vyčleněné na prémie, brali vedoucí zaměstnanci úřadu, tedy několik desítek lidí. Na ostatních 1 900 zaměstnanců zbylo celkem 15 milionů. (původní článek o prémiích na vnitru čtěte zde)

"Na konci roku 2009 nám vedení sdělilo, že je potřeba uspořit 1 % mzdových prostředků jako rezervu na mimořádné výdaje a odměny při povodních. Proto bylo každému odňato z platu 800 korun. Už je tedy jasné, na co jsme to celý rok spořili," komentoval to ironicky muž, který se v e-mailu redakci označil za jihočeského hasiče.

Portál iDNES.cz se zeptal tiskového oddělení ministerstva, kolik peněz konkrétně bral který člen vedení - pětice náměstků, vedoucí ministrovi podřízených odborů, ředitel hasičů, policejní inspekce a kanceláře ministra.

VIKTOR ČECH A MÍSTO NÁMĚSTKA

Viktor Čech je náměstkem ministra vnitra pro mezinárodní vztahy od 29. listopadu. Radek John ho přijal na místo, které o pár měsíců dříve raději zrušil, než aby na něj pustil kontroverzního Martina Bartáka, kterého mu "tlačili" koaliční partneři.

Čech byl dříve náměstkem policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Post po sporech s Martinů opustil, načež jednak zesílila Johnova kritika policejního prezidenta, jednak John Čecha rychle zaměstnal.

Tlak VV nakonec přiměl policejního prezidenta Martinů k odchodu.

"S ohledem na ochranu osobních údajů nebudeme konkrétní částky u jednotlivých jmen poskytovat," odpověděl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Na žádost o zveřejnění rozsahu, v němž se odměny pro jedenáct špičkových pracovníků pohybovaly, vnitro nereagovalo, odměnu pro Čecha pouze označilo za "podprůměrnou".

Pracoval za jiné. Čtyři týdny

To ovšem teoreticky nemusí Čecha nijak mrzet. Elitní "jedenáctka" dohromady na odměnách brala 2,7 milionu korun, podprůměr tedy je cokoliv pod 245 tisíc korun. Čech přitom pracuje na ministerstvu jen čtyři týdny.

"Jakou odměnu dostal, nevím přesně. Jsou to peníze, které jsme na vnitru ušetřili masivním propouštěním, a odměnu dostali lidé, kteří za propuštěné pracovali," hájí Čecha ministr Radek John.

Na dotaz, zda mu připadá s ohledem na deklarovanou transparentnost a úspory korektní tajit výši odměny pro náměstka pracujícího na úřadě pouhé čtyři týdny, John nereagoval.

Sdílnější není ani sám Čech. "Sumu ani odměnu upřesnit nemohu, protože jsem za práci na ministerstvu vnitra neobdržel ani výplatu, ani odměnu. Věřím, že jak plat, tak případná odměna nebudou v souvislosti s ochranou osobních údajů zveřejněny," reagoval na dotaz iDNES.cz.

To, zda je v podobných případech obecně důležitější princip ochrany osobních údajů či svobodný přístup k informacím, už několikrát řešili právníci.

Úředníci ministerstva jsou placeni z peněz daňových poplatníků, Věci veřejné přitom slibovaly, že politika v jejich podání bude čistá a transparentní. V minulosti čelily kritice například za to, že před veřejností tají dodatek ke smlouvě o poslušnosti (ta zavazuje jejich poslance hlasovat dle stranické linie), nebo za to, že na Hradě před Vánoci uzavřely tajnou dohodu, která umožnila vládě přežít hlasování o nedůvěře.

Po svátcích se navíc politici nedokázali shodnout, jestli nějaká dohoda vůbec uzavřena byla, a pokud ano, zda platí, nebo zda už je "zkonzumovaná". (původní článek čtěte zde)


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Najdete na iDNES.cz