Vnitro stáhlo další podivný zákon, trest za neohlášení návštěvy cizinců

  20:55aktualizováno  20:55
Ministerstvo vnitra odložilo nejméně o rok projednávání nových zákonů, které upravují pobyt cizinců. Sílí totiž vlna kritiky a ukazuje se, že zákony by lidi tlačily i do často absurdních situací. Například k povinnému ohlašování cizinců, kteří se u Čechů ubytují.

Některé neziskové organizace pracující s migranty kritizují chystaný cizinecký zákon. Na začátku července žádaly před budovou ministerstva vnitra jeho stažení. | foto: Matouš Hrdina, Člověk v tísni

K absurdním situacím může podle neziskových organizací vést například několik paragrafů novely zákona o pobytu cizinců. V nich stojí, že každý, kdo ubytovává za peníze nebo ubytuje více než pět cizinců, to musí ohlásit cizinecké policii, jinak mu hrozí pokuta 50 tisíc korun (viz box). Na úskalí upozornil deník E15.

"Pokuta za přestupek v této výši existuje i nyní, týká se ale jen podnikatelů a firem. V novém zákoně by se ale vztahovala na každého i nepodnikajícího člověka. Navíc by hrozila i někomu, kdo ubytuje třeba Slováky," nesouhlasí s návrhem Pavel Čižinský, advokát z Multikulturního centra, který se specializuje na migrační právo.

"Mohlo by se to dotknout teoreticky i toho, kdo si domů přiveze šest kamarádů z ciziny," varuje Magda Faltová, ředitelka neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci.

Novela zákona

Pasáže, které se v novele týkají změn pravidel k ubytování cizinců:

§ 240

Pokuta za přestupek
(1) Za přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle § 239 odst. 1

§ 239

Přestupky jiných fyzických osob
(1) Fyzická osoba se jako ubytovatel dopustí přestupku tím, že(...)
c) nesplní některou z povinností podle § 235.

§ 235
(1) Ubytovatel je povinen policii oznámit ubytování cizince do 3 pracovních dnů po jeho ubytování.

Přičemž

§ 19
(1) Ubytovatelem se pro účely tohoto zákona rozumí každý, kdo poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců, s výjimkou případu, kdy lze ubytované cizince a ubytovatele považovat za osoby blízké.

Zdroj: Knihovna vládní legislativy

Ministerstvo vnitra se brání. Podle Břetislava Olivy z tiskového odboru v návrhu zákona nemění výši pokuty ani definici toho, kdo je ubytovatel. "Nedochází tedy k žádnému zpřísnění nebo zasahování do práva volného pohybu ani ke zvětšování administrativní zátěže," tvrdí Oliva.

Pravdou je, že v návrhu zákona je odstavec, který říká, že ubytováním se rozumí vztah založený na nájemní či jiné smlouvě. A také se v něm hovoří o tom, že povinnosti se netýkají osob blízkých. Ty občanský zákoník nyní definuje jako příbuzné či partnery.

Samo ministerstvo ale ve svém vysvětlování nahrává spíše přísnějšímu výkladu, že pokud by novela prošla, pokuta za návštěvy by byla možná.

"Pokud si někdo pozve soukromě domů cizince a počet takto ubytovaných cizinců nebude přesahovat pět osob, respektive nepůjde o ubytování za úplatu, není daná osoba považována za ubytovatele ve smyslu tohoto ustanovení," zopakoval výklad Oliva.

"Zřejmě by to nezpůsobovalo závažné problémy, protože policisté by neměli příliš nástrojů, jak to kontrolovat. Na druhou stranu ve chvíli, kdy by chtěli z nějakého důvodu znepříjemnit život člověku, je to určitě nástroj, který se k tomu dá využít," upozornila Faltová.

Padesát stran připomínek

Novinka je součástí komplexu rozsáhlých změn cizinecké legislativy. A jejich kritika sílí. Ministerstvo k návrhům obdrželo více než 50 stran připomínek (více čtěte zde).

"Návrhy zákonů nesmyslně zasahují do situací, které jsou v životě běžné a klade na ně další administrativní povinnosti a s tím spojené sankce," tvrdí o plánovaných změnách Faltová. Podle ní by změny vedly k tomu, že by se cizinci z Evropské unie museli po třech měsících přihlásit k přechodnému pobytu. "To je v souladu s evropské směrnicí, ale ČR nad rámec ní v novele opět vyžaduje, aby dokládal potvrzení o ubytování, ačkoliv s ním už Evropská komise kvůli tomuto zahájila řízení," uvedla Faltová.

Ještě za ministra Jana Kubiceho se proto úřad rozhodl, že změny zatím stáhne.

"Budeme iniciovat vložení návrhů nových zákonů upravujících pobyt cizinců do plánu legislativních prací vlády na rok 2014," informoval Břetislav Oliva.

iDNES.cz požádal o vyjádření i bývalého ministra vnitra Kubiceho, na otázky zatím nereagoval.

Vnitro i nadále vypořádává připomínky. Podle Olivy ale balík změn půjde do vlády až na konci příštího roku. "Proto je předčasné v tuto chvíli hovořit o konkrétní podobě a dopadech této připravované právní úpravy," tvrdí Oliva.

Neziskové organizace ale tvrdí, že pokud by nikdo na chyby neupozornil, politici by je nechali projít beze změn.

Legislativních podivností vyrobilo vnitro více

Ministerstvu vnitra se v poslední době příliš nedaří přesvědčit odborníky o tom, že připravované změny povedou k lepšímu.

Zavařilo si například novými občanskými průkazy. Záměr byl sice na počátku dobrý, ale předběhl fungování základních registrů, a tak například lidé, kteří potřebují výpis z trestního rejstříku, musí na úřady chodit s rodným listem. Ministerstvo chce chybu dodatečně napravit další novelou zákona. I opravu ale připravuje až na druhý pokus (více čtěte zde).

Podle Svazu měst a obcí byla až neuvěřitelná například příprava změny zákona, která by umožnila přestěhovat člověka s trvalým pobytem na úřadě do nemovitosti příbuzného, aniž by o tom onen příbuzný věděl (více o plánech čtěte zde). I tento nápad si nakonec úřad, poté co na problém upozornil iDNES.cz, rozmyslel (více o rychlé změně plánů čtěte zde).


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ústavní soud se postavil proti zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud v úterý rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona...

Spolana zůstává největším znečišťovatelem, výrazně se zhoršily Chvaletice

Největším znečišťovatelem v Česku zůstává neratovická Spolana. Do přírody vypustila téměř 34 tun jedovatých látek....

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Hnutí ANO se rýsuje cesta zpět do vedení Brna, zákulisím letí nabídka ODS

Přesně za týden si brněnské ANO zvolí nové vedení. Může se tím přiblížit koalici na magistrátu a po roce opustit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz