Vnitro srazilo k nule šance Salmů na milionový majetek

  14:57aktualizováno  14:57
Ministerstvo vnitra nepřiznalo československé občanství hraběti Hugo Salmovi, kterému byl po 2. světové válce zabaven na základě Benešových dekretů rozsáhlý majetek na Blanensku. Oznámila to jeho dcera Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová. Potomci tak nemají nárok na vrácení majetku.

Marie Salmová v zámku Rájec - Jestřebí | foto: Monika TomáškováMF DNES

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že v případu rozhodlo, jeho pracovníci ale zatím nesdělili jak a na základě čeho. Proč nebylo občanství přiznáno, neuvedla ani dcera hraběte.

"Je to hanba. Nechápu, jak je možné, že ministerstvo nejednalo podle verdiktu Ústavního soudu, který se už k tomuto problému jednou vyjádřil," uvedla Salmová.

V minulosti vnitro Salmovi československé občanství nepřiznalo. Loni v srpnu ale Ústavní soud toto rozhodnutí zrušil. Ministerstvo proto muselo o záležitosti rozhodnout znovu. Zda se Salmovi potomci proti rozhodnutí odvolají, není jasné. Další kroky chtějí konzultovat s právníky.

Vnitro rozhodovalo o Salmově občanství v roce 2002. Po půl století tehdy dokončilo správní řízení, v němž hraběti odepřelo československé občanství.

Ústavní soud ale poukázal na to, že nebyly posouzeny četné důkazy. Upozornil také, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Soudci dokonce připomněli, že hrabě za okupace pomáhal spoluobčanům.

Ústavní soud podle jeho mluvčího Michala Spáčila nerozhodoval o tom, zda byl Salm československý občan. "Jen jsme poukázali na vzniklé chyby, rozhodnutí v kauze zrušili a spis vrátili k novému rozhodnutí," řekl už dříve mluvčí. Po verdiktu soudu vznikly dva naprosto protichůdné právní názory na spor.

Otázkou zůstává Salmova podpora nacismu
Advokát Salmů Felix Nevřela tehdy zdůraznil, že Ústavní soud jasně nastínil, jak má vnitro postupovat. Podle něj o československém občanství Huga Salma není pochyb. Poslanec ČSSD a právní zástupce Blanska v tomto sporu Zdeněk Koudelka už po loňském verdiktu prohlásil, že na Salmy bylo po druhé světové válce pohlíženo jako na německé bezdomovce. Podle něj není k vydávání majetku na Blanensku důvod.

Odpůrci Salmů upozorňují na to, že hrabě byl členem některých nacistických organizací. Jeho potomci to ale neustále zpochybňují. Koudelka uvedl, že Blansko v novém řízení o Salmově občanství předložilo ministerstvu nové klíčové důkazy.

"Především jsme doložili, že informace o údajné pomoci Salma odbojáři Antonínu Kyzlinkovi je fantasmagorie," uvedl advokát.

Zdůraznil, že Kyzlink nikdy k odbojářům nepatřil a připomněl, že se hrabě Salm sám za války přihlásil o říšské občanství. Koudelka se domnívá, že rozhodnutím vnitra spor nekončí. Podle něj je možné, že se povleče ještě pět let. Potomci Salma mohou například podat rozklad k ministrovi vnitra, žalobu k Městskému soudu v Praze, kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu nebo ústavní stížnost, doplnil Koudelka.

Původní majetek Salmů je rozsáhlý - tvoří jej sedm tisíc hektarů pozemků a zámek v Rájci. Ten také spadá mezi zemědělský majetek, protože byl sídlem velkostatku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Najdete na iDNES.cz