Česko si polepšilo v žebříčku vnímání korupce, v EU je ale na chvostu

  6:17aktualizováno  11:34
Česká republika si výrazně polepšila v celosvětovém indexu vnímání korupce. V pořadí zveřejněném organizací Transparency International jí patří 37. pozice ze 168 zahrnutých zemí, což je posun o 16 míst vzhůru. Mezi státy EU ale Česko nadále zaostává.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČR získala v hodnocení zohledňujícím loňský rok 56 bodů ze stovky možných, a zařadila se na 37. místo mezi Španělsko a Jižní Koreu. Země tedy pokračuje ve vzestupném trendu zahájeném v minulém hodnocení, kdy se zlepšila o tři body a postoupila z 57. na 53. místo.

„Potvrdilo se, že dlouhodobé úsilí a tlak na omezování korupčních příležitostí a postih korupce přináší výsledky. Pokračující trend zlepšování jsme předvídali, takhle razantní zlepšení ale přece jenom nikoli,“ uvedl programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

V rámci srovnání zemí EU jde však stále o podprůměrný výsledek, neboť průměrné skóre je v jejich případě 65 bodů.

Česko se v unijním žebříčku posunulo z 25. na 22. místo a přeskočilo například Slovensko či Maďarsko, jež mají po 51 bodech. Před ČR jsou však třeba Estonsko (14. místo se 70 body) či Polsko (16. příčka a 62 bodů).

Celosvětově žebříčku vévodí skandinávské země a Nový Zéland. První je jako v minulých dvou letech Dánsko s 91 body, následují jej Finsko a Švédsko. Nejhorší hodnocení ze zemí EU získala Itálie (44 bodů) a Bulharsko (41).

TI v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Žebříček zveřejňuje od roku 1995.

Česku patřila 37. příčka jako letos v roce 1998, tehdy však bylo hodnoceno jen 85 států. Od té doby se české umístění zpravidla zhoršovalo a pozitivní trend začal až loni.

„Jsem rád, že se naší vládě podařilo dosáhnout pozitivní změny, o boji s korupcí jen nemluvit, ale důležitá opatření skutečně uvádět v život,“ komentoval výsledek v tiskové zprávě premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že předchozí vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS) provázela řada korupčních skandálů, které výrazně oslabovaly jejich důvěryhodnost v ČR i v zahraničí TI ale soudí, že zdroje zlepšení je třeba hledat nejen v působení současné vlády, ale i v opatřeních započatých Nečasovým kabinetem. „Současná koalice pak v pozitivním trendu pokračovala,“ konstatovala organizace.

Příčiny českého zlepšení vidí TI zejména v důslednějším přístupu státních orgánů k vyšetřování a trestání korupce, k čemuž přispěly změny ve státním zastupitelství.

„Zákulisní šíbři typu Iva Rittiga, Romana Janouška nebo Tomáše Hrdličky již nemohou ovlivňovat obsazování funkcí. Nepravomocně odsouzený je David Rath a jeho skupina, před soudem stojí ředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, vyšetřován je ostravský kmotr Martin Dědic, vyšetřují se konkurzní podvody, stavební kartelové dohody nebo solární boom a další kauzy,“ uvedla.

Kladně TI hodnotí i přijetí služebního zákona a zákona o zveřejňování smluv. K pokračování pozitivního trendu je podle ní zapotřebí schválit i zákon o financování politických stran, zákon o prokazování původu majetku a ochranu whistleblowerů.

K lepšímu umístění Česka podle TI dále přispěly i změny v komunální politice, do níž v řadě obcí vstoupili angažovaní občané a začali rušit zaběhnutá korupční schémata například přenášením jednání zastupitelstev na internetu či veřejným projednáváním investičních záměrů obcí. V soukromých firmách pak pomáhá to, že začínají umožňovat svým zaměstnancům nahlašovat nekalé praktiky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz