Vltava v Praze neklesne týden

  11:31aktualizováno  11:31
Praha - Až do výšky 216 centimetrů vystoupala Vltava v Praze. Zalila všechny náplavky a některé silnice na okraji města. Neprůjezdný zůstává podjezd pod Lahovickým mostem, který je pod vodou. Hladina řeky podle vodohospodářů v blízké době příliš neklesne. "Průtok potrvá dokud nevylijeme vodu z naplněných přehrad," řekl iDNES dispečer Povodí Vltavy.

Současný průtok je na Vltavě v Praze-Chuchli přibližně tisíc metrů krychlových za vteřinu, tedy druhý stupeň povodňové aktivity.

"Přibližně týden se průtok kromě drobných odchylek nebude měnit," poznamenal dispečer Jiří Habermann. Průtok Vltavy a Berounky je totiž dál udržován odpuštěním vody z Orlické přehrady a Hracholusky na Mži.

"Musíme uvolnit celý retenční prostor a část zásobního prostoru z naplněných nádrží. Dokud se nedostaneme minimálně tři metry pod hranici zásobníku, musíme přehrady vypouštět. Tato povodeň by bez vlivu těchto nádrží byla asi 1700 kubíku za sekundu. Zadržováním vody na Vltavské kaskádě jsme jí snížily na stávajících 1000 kubíků za sekundu," dodal Habermann.

Náplavky jsou pod vodou
V hlavním městě je zaplavena většina náplavek, které už v pátek magistrát vyklidil a uzavřel. Voda se pokusila proniknout také do muzea Sovovy mlýny na Kampě.

Zabránily jí v tom pytle s pískem. Zaměstnanci je nanosili v pátek odpoledne, kdy už bylo jasné, že se řeka dostane až na současný průtok tisíc kubíků metrů za vteřinu.

Zavřena musela být i restaurace Vltava na Rašínově nábřeží, která na náplavce po srpnových povodních zbyla jako jediná. Je to totiž kulturní památka. Podle syna majitele Jana Soukupa tu vodní živel v létě napáchal škody přibližně za dva miliony korun. Teď se strachem čeká na každé zvýšení hladiny.

"Náplavky budou pod vodou, než skončí první stupeň povodňové aktivity," řekl náměstek primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek. Dodal, že pro veškerý provoz zůstanou uzavřeny až do konce týdne.

Ústecký strach má
oči na 7,6 metrech

Berounka se vylila do polí
Mnohem dál než Vltava se vylila na jihu Prahy Berounka. Například v Radotíně se podle starostky Hany Žižkové už v pátek rozlila do polí a zatopila cyklistickou stezku. Kulminovala v sobotu před polednem.

Voda zaplavila silnici spojující Radotín a Černošice u Prahy, která zůstává neprůjezdná.

"Objížďka vede po komunikaci číslo 101 na Třebotov," řekla iDNES mluvčí pražské policejní správy Tereza Bílková.

Neprůjezdný je i podjezd pod Strakonickou ulicí do ulice K přehradám vedoucí do centra Zbraslavi. Objížďka vedla po Strakonické, kde museli řidiči odbočit na Lipence.

"Zatím nevíme, kdy se provoz podaří obnovit. Je tam spousta vody a bahna," dodala mluvčí.

Do chat opět vnikla voda
V Černošicích voda zaplavila asi šedesát chat a jeden rodinný dům. "Někde dosahovala až půl metru. Škody se dají těžko odhadnout, protože všechny ty chaty už byly úplně zaplaveny v létě," upřesnila tamní starostka Helena Langšádlová.

Nějaký čas se voda nahromadila i na polovině fotbalového hřiště. "Vážné škody ale naštěstí nenapáchala."

Na Vltavu nesmějí lodě
Od čtvrtečního odpoledne, kdy průtok Vltavy překročil 650 metrů krychlových za sekundu, nesmějí po Vltavě jezdit lodě. Uzavřela se také vrata hotelu Four Seasons v první městské části.

Mobilními zábranami magistrát přehradil podchod do Divadelní ulice rovněž v Praze 1. Pražská energetika už v pátek preventivně odpojila tři trafostanice.

Neprůjezdný stále zůstává podjezd pod Strakonickou ulicí do ulice K přehradám vedoucí do centra Zbraslavi. Objížďka vede po Strakonické. (5. ledna 2002)

Neprůjezdný stále zůstává podjezd pod Strakonickou ulicí do ulice K přehradám vedoucí do centra Zbraslavi. Objížďka vede po Strakonické. (5. ledna 2002)

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Babiš chválil Václava Havla za odvahu. Není pyšný na to, že byl v KSČ

Všem, kteří měli 17. listopadu 1989 odvahu vyjít do ulic a podílet se na událostech, které vedly k pádu komunistického...

Dnes víme, že agenti v církvi před 30 lety skutečně byli, říká biskup Vokál

Biskup Jan Vokál a čeští věřící míří do Říma. Jako před 30 lety, kdy byla svatořečena Anežka Česká. V rozhovoru po MF...

Na Albertově se sešly stovky lidí. Hanba, křičel dav na rektora Zimu

Stovky lidí přišly v neděli v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz