Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Vlivní a rychlí o řidičák v Praze nepřijdou. Znají systém „omluvenek“

  6:10aktualizováno  10:43
Tam, kde je omezená rychlost na 50 kilometrů v hodině, jedete dvakrát tolik. Zaměří vás radar, policisté vás na místě zastaví a chtějí po vás papíry. Dál už vás řeší dopravní odbor magistrátu. Patříte-li k vlivným lidem, máte šanci, že si řidičský průkaz uhájíte, přestože byste o něj podle zákona měli přijít. Stačí jen využít důmyslného systému "omluvenek".
Značka upozorňující na měření rychlosti. Ilustrační foto

Značka upozorňující na měření rychlosti. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Na divoké poměry, které panují na pražském magistrátu, upozornil MF DNES důvěryhodný a o tamních poměrech velmi dobře informovaný svědek. Svá slova doložil důkazy v podobě nestandardních spisů.

"Přijde nadřízený a řekne úředníkovi, že s tímto případem se nic dělat nebude," říká svědek. Jeho totožnost redakce zná a jeho výpověď má nahranou. Na jeho žádost však jméno nezveřejňujeme.

Že svědek má důvod bát se pomsty, dokladuje reakce šéfa oddělení správního řízení magistrátu Jaroslava Opletala. Poté co jej MF DNES konfrontovala se zjištěnými informacemi, pravil: "To se ještě budeme muset podívat, která krysa vynáší. Obvykle tito lidé končí jako Jidáš." (Jidáš se v biblickém vyprávění po zradě Ježíše oběsil.)

To se ještě budeme muset podívat, která krysa vynáší.

Jako příklad nestandardního přístupu k vlivným lidem svědek uvedl přestupek slavného hokejisty Petra Nedvěda. Ten v květnu 2008 uháněl v červeném ferrari po pražském nábřeží Ludvíka Svobody rychlostí 93 km/h. "Kdo překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více, musí mu být uložena pokuta a zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku," říká zákon. Nedvěd však o řidičák nepřišel. "Nenosím v hlavě nějaké dopravní přestupky," odmítl se ve čtvrtek k případu vyjádřit.

ZNÁMÝ HOKEJISTA

31. 5. 2008 - hokejista Petr Nedvěd ve svém ferrari jede po pražském nábřeží 93 km/h, povoleno je 50 km/h. Chytí ho při tom policie. Magistrát by mu za to měl podle zákona odebrat řidičský průkaz.
únor 2010 - případ Petra Nedvěda magistrát odložil, řidičák mu nevzal, říká zdroj MF DNES.
11. 3. 2010 - MF DNES se ptá Petra Nedvěda, jaký dostal trest za svůj vážný přestupek z 31. května. "Nenosím v hlavě nějaké dopravní přestupky," odpovídá hokejista.

Jak systém nestandardní "pomoci" některým řidičům vypadá v praxi? "Prominent se přesně podle zákona předvolá. On se ale pokaždé omluví a referent to akceptuje. Takhle se to protahuje celý rok, kdy dojde k promlčení," říká svědek. Po dvanácti měsících tak případ definitivně končí.

Tři omluvenky, tři různé podpisy

Celkem tři omluvenky má ve spise například kontroverzní podnikatel Vlastimil Spěvák, obviněný mimo jiné z únosu otce Radovana Krejčíře. Spěvákův terénní Land Rover překročil rychlost před dvěma lety v Praze. Co se dělo pak? Spěvák se z projednávání přestupku na úřadu omlouval kvůli neplánované cestě do zahraničí, pak kvůli dovolené v cizině a nakonec kvůli zakládání pobočky své firmy v zahraničí. U omluvenek je navíc pokaždé jiný "Spěvákův podpis".

"Omluvenky za přestupce píše někdo jiný," říká svědek.

Ředitel odboru dopravních přestupků Zbyněk Bernat odmítá, že jde o systém. "Každý úředník je poučený, že musí postupovat tak, aby využil veškeré možnosti o přestupku rozhodnout," říká. Jeho pravá ruka Opletal však připouští, že i on si podezřelých omluvenek všiml: "Měli jsme podle typu písma a opakování stejných věcí na omluvenkách podezření, že je píše tentýž referent. Snažili jsme se to prověřit, ale nepodařilo se."

Manželka starosty Jančíka má po přestupku řidičák zpátky

Další případ, kdy odbor dopravních přestupků magistrátu postupoval velmi nestandardně. Manželka mocného starosty Prahy 5 Lenka Jančíková uháněla v červnu 2008 svým mercedesem pražskou ulicí 5. května rychlostí 127 kilometrů v hodině. Povolenou rychlostí tu byla nejvýše osmdesátka.

Podle zákona tedy muselo přijít jediné - správní řízení na magistrátu, pokuta 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení od půl do jednoho roku. "Jsem si svého přestupku vědoma a jsem připravena nést za něj následky," uvedla do protokolu Jančíková.

ŽENA STAROSTY

22. 6. 2008 - Žena starosty Prahy 5 Lenka Jančíková jede po Praze 127 km/h (v místě se smí jet 80 km/h). Změří ji radar.
6. 11. 2008 - Jančíková na odboru dopravních přestupků pražského magistrátu přiznává vinu.
12. 1. 2009 - Dostává zákaz řízení (od 17. 3. do 17. 9. 2009).
23. 4. 2009 - Od strážníků dostává pokutu, Už přitom nemá řidičák.
7. 7. 2009 - Policie ČR informuje magistrát, že Jančíková je podezřelá z maření výkonu úředního rozhodnutí a z řízení vozidla bez "řidičáku".
7. 9. 2009 - Jančíková žádá o prominutí zbytku trestu, z něhož zbývá už jen 10 dní. Zamlčuje, že v době zákazu řídila a byla při tom přistižena.
10. 9. 2009 - Odbor dopravních přestupků jí sedm dní před vypršením trestu odpouští zbytek.

Referentka odboru dopravních přestupků tedy rozhodla, že Jančíková přijde o řidičský průkaz na půl roku a zaplatí pět tisíc korun.

Starostova manželka obsílku nepřevzala, nic platné jí to však nebylo. Podle novely zákona už totiž pošťačka nemusí zastihnout adresáta osobně. Stačí, když mu hodí obsílku do schránky. Pokud si dotyčný nezajde do deseti dnů na poštu, je to, jako by zásilka byla doručena.

Rozhodnutí o tom, že Jančíková nesmí půl roku řídit, začalo platit 17. března loňského roku.

Starostova žena však řídila dál. A dál sbírala přestupky. V době trestu, v dubnu 2009, jí strážníci například uložili blokovou pokutu 500 Kč. V červenci pak státní policie informovala magistrát, že Jančíkovou zastavila a zjistila, že usedá za volant bez řidičského průkazu.

"Je podezřelá z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a řízení vozidla bez řidičského oprávnění," napsala magistrátu policie. Jak policie případ nakonec vyřešila, není jasné. Mluvčí slíbil, že informaci dodá dnes.

Jisté je, že Jančíková požádala o prominutí zbytku trestu. V žádosti uvedla: "Po dobu sankce jsem se nedopustila žádného protiprávního jednání." Přestože i v době zákazu řídila, úředníci jí vyhověli.

A krátce před vypršením trestu měla "řidičák" zpět. "Jestliže spáchala přestupek, neměl se jí vracet řidičák, to je jednoduché," říká zdroj z magistrátu.

Lenka Jančíková se ke svému přestupku nevyjádřila, není k zastižení. Reportéři MF DNES ji hledali v sídle její firmy a v několika bytech v Praze a Černošicích. Marně.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík odpověděl stručně: "Považuji soukromí mojí skvělé manželky za nedotknutelné. A to i z mojí strany."

Vedení dopravního odboru má k případu Jančíková své vysvětlení. "Policejní žádost (o informace, zda byl Jančíkové odebrán řidičák - pozn. red.) šla nejspíš k mrtvému spisu," myslí si šéf oddělení Jaroslav Opletal. A když pak úředník kontroloval, zda Jančíková nespáchala v době trestu přestupek, hledal "živý spis". "Možná se něco nespárovalo, v tom bych problém neviděl," hodnotí postup Opletal.

Třicet let platíme náklady transformace nízkými příjmy, říká Středula

  • Nejčtenější

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Dlouho prázdný klášter svatého Gabriela ovládli umělci a filmaři

Divadlo, výstavy, ateliéry mladých umělců, prostor pro oslavy či kulisy filmařů. I tím žije unikátní památka...

Fialu čekají první interpelace, poslanci mohou řešit korespondenční volbu

Poprvé budou premiér Petr Fiala a jeho vláda čelit interpelacím poslanců, které mají vyhrazený čas ve čtvrtek...

Onkologický institut na Vinohradech nevznikne, rozšíří se oddělení v Motole

Nová onkologická nemocnice nazvaná Český onkologický institut se v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stavět...

Zeman jmenoval rektory, kritizoval přitom klesající úroveň univerzit

Prezident Miloš Zeman se po asi pěti měsících vrátil z Lán na Hrad. Odpoledne tam jmenoval jedenáct nových rektorů...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...