Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. září 2023 Jaromír

Vlivní a rychlí o řidičák v Praze nepřijdou. Znají systém „omluvenek“

  6:10aktualizováno  10:43
Tam, kde je omezená rychlost na 50 kilometrů v hodině, jedete dvakrát tolik. Zaměří vás radar, policisté vás na místě zastaví a chtějí po vás papíry. Dál už vás řeší dopravní odbor magistrátu. Patříte-li k vlivným lidem, máte šanci, že si řidičský průkaz uhájíte, přestože byste o něj podle zákona měli přijít. Stačí jen využít důmyslného systému "omluvenek".
Značka upozorňující na měření rychlosti. Ilustrační foto

Značka upozorňující na měření rychlosti. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Na divoké poměry, které panují na pražském magistrátu, upozornil MF DNES důvěryhodný a o tamních poměrech velmi dobře informovaný svědek. Svá slova doložil důkazy v podobě nestandardních spisů.

"Přijde nadřízený a řekne úředníkovi, že s tímto případem se nic dělat nebude," říká svědek. Jeho totožnost redakce zná a jeho výpověď má nahranou. Na jeho žádost však jméno nezveřejňujeme.

Že svědek má důvod bát se pomsty, dokladuje reakce šéfa oddělení správního řízení magistrátu Jaroslava Opletala. Poté co jej MF DNES konfrontovala se zjištěnými informacemi, pravil: "To se ještě budeme muset podívat, která krysa vynáší. Obvykle tito lidé končí jako Jidáš." (Jidáš se v biblickém vyprávění po zradě Ježíše oběsil.)

To se ještě budeme muset podívat, která krysa vynáší.

Jako příklad nestandardního přístupu k vlivným lidem svědek uvedl přestupek slavného hokejisty Petra Nedvěda. Ten v květnu 2008 uháněl v červeném ferrari po pražském nábřeží Ludvíka Svobody rychlostí 93 km/h. "Kdo překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více, musí mu být uložena pokuta a zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku," říká zákon. Nedvěd však o řidičák nepřišel. "Nenosím v hlavě nějaké dopravní přestupky," odmítl se ve čtvrtek k případu vyjádřit.

ZNÁMÝ HOKEJISTA

31. 5. 2008 - hokejista Petr Nedvěd ve svém ferrari jede po pražském nábřeží 93 km/h, povoleno je 50 km/h. Chytí ho při tom policie. Magistrát by mu za to měl podle zákona odebrat řidičský průkaz.
únor 2010 - případ Petra Nedvěda magistrát odložil, řidičák mu nevzal, říká zdroj MF DNES.
11. 3. 2010 - MF DNES se ptá Petra Nedvěda, jaký dostal trest za svůj vážný přestupek z 31. května. "Nenosím v hlavě nějaké dopravní přestupky," odpovídá hokejista.

Jak systém nestandardní "pomoci" některým řidičům vypadá v praxi? "Prominent se přesně podle zákona předvolá. On se ale pokaždé omluví a referent to akceptuje. Takhle se to protahuje celý rok, kdy dojde k promlčení," říká svědek. Po dvanácti měsících tak případ definitivně končí.

Tři omluvenky, tři různé podpisy

Celkem tři omluvenky má ve spise například kontroverzní podnikatel Vlastimil Spěvák, obviněný mimo jiné z únosu otce Radovana Krejčíře. Spěvákův terénní Land Rover překročil rychlost před dvěma lety v Praze. Co se dělo pak? Spěvák se z projednávání přestupku na úřadu omlouval kvůli neplánované cestě do zahraničí, pak kvůli dovolené v cizině a nakonec kvůli zakládání pobočky své firmy v zahraničí. U omluvenek je navíc pokaždé jiný "Spěvákův podpis".

"Omluvenky za přestupce píše někdo jiný," říká svědek.

Ředitel odboru dopravních přestupků Zbyněk Bernat odmítá, že jde o systém. "Každý úředník je poučený, že musí postupovat tak, aby využil veškeré možnosti o přestupku rozhodnout," říká. Jeho pravá ruka Opletal však připouští, že i on si podezřelých omluvenek všiml: "Měli jsme podle typu písma a opakování stejných věcí na omluvenkách podezření, že je píše tentýž referent. Snažili jsme se to prověřit, ale nepodařilo se."

Manželka starosty Jančíka má po přestupku řidičák zpátky

Další případ, kdy odbor dopravních přestupků magistrátu postupoval velmi nestandardně. Manželka mocného starosty Prahy 5 Lenka Jančíková uháněla v červnu 2008 svým mercedesem pražskou ulicí 5. května rychlostí 127 kilometrů v hodině. Povolenou rychlostí tu byla nejvýše osmdesátka.

Podle zákona tedy muselo přijít jediné - správní řízení na magistrátu, pokuta 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení od půl do jednoho roku. "Jsem si svého přestupku vědoma a jsem připravena nést za něj následky," uvedla do protokolu Jančíková.

ŽENA STAROSTY

22. 6. 2008 - Žena starosty Prahy 5 Lenka Jančíková jede po Praze 127 km/h (v místě se smí jet 80 km/h). Změří ji radar.
6. 11. 2008 - Jančíková na odboru dopravních přestupků pražského magistrátu přiznává vinu.
12. 1. 2009 - Dostává zákaz řízení (od 17. 3. do 17. 9. 2009).
23. 4. 2009 - Od strážníků dostává pokutu, Už přitom nemá řidičák.
7. 7. 2009 - Policie ČR informuje magistrát, že Jančíková je podezřelá z maření výkonu úředního rozhodnutí a z řízení vozidla bez "řidičáku".
7. 9. 2009 - Jančíková žádá o prominutí zbytku trestu, z něhož zbývá už jen 10 dní. Zamlčuje, že v době zákazu řídila a byla při tom přistižena.
10. 9. 2009 - Odbor dopravních přestupků jí sedm dní před vypršením trestu odpouští zbytek.

Referentka odboru dopravních přestupků tedy rozhodla, že Jančíková přijde o řidičský průkaz na půl roku a zaplatí pět tisíc korun.

Starostova manželka obsílku nepřevzala, nic platné jí to však nebylo. Podle novely zákona už totiž pošťačka nemusí zastihnout adresáta osobně. Stačí, když mu hodí obsílku do schránky. Pokud si dotyčný nezajde do deseti dnů na poštu, je to, jako by zásilka byla doručena.

Rozhodnutí o tom, že Jančíková nesmí půl roku řídit, začalo platit 17. března loňského roku.

Starostova žena však řídila dál. A dál sbírala přestupky. V době trestu, v dubnu 2009, jí strážníci například uložili blokovou pokutu 500 Kč. V červenci pak státní policie informovala magistrát, že Jančíkovou zastavila a zjistila, že usedá za volant bez řidičského průkazu.

"Je podezřelá z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a řízení vozidla bez řidičského oprávnění," napsala magistrátu policie. Jak policie případ nakonec vyřešila, není jasné. Mluvčí slíbil, že informaci dodá dnes.

Jisté je, že Jančíková požádala o prominutí zbytku trestu. V žádosti uvedla: "Po dobu sankce jsem se nedopustila žádného protiprávního jednání." Přestože i v době zákazu řídila, úředníci jí vyhověli.

A krátce před vypršením trestu měla "řidičák" zpět. "Jestliže spáchala přestupek, neměl se jí vracet řidičák, to je jednoduché," říká zdroj z magistrátu.

Lenka Jančíková se ke svému přestupku nevyjádřila, není k zastižení. Reportéři MF DNES ji hledali v sídle její firmy a v několika bytech v Praze a Černošicích. Marně.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík odpověděl stručně: "Považuji soukromí mojí skvělé manželky za nedotknutelné. A to i z mojí strany."

Vedení dopravního odboru má k případu Jančíková své vysvětlení. "Policejní žádost (o informace, zda byl Jančíkové odebrán řidičák - pozn. red.) šla nejspíš k mrtvému spisu," myslí si šéf oddělení Jaroslav Opletal. A když pak úředník kontroloval, zda Jančíková nespáchala v době trestu přestupek, hledal "živý spis". "Možná se něco nespárovalo, v tom bych problém neviděl," hodnotí postup Opletal.

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ázerbájdžánský vpád do Karabachu má 27 mrtvých, v Jerevanu vypukly potyčky

Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne narušily příměří s Arménií a podnikly raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Prezident se stěhuje, stačí mu tři plus jedna. V sídle ubral na depresivní černé

Premium Půl roku po prezidentské inauguraci nastává den D. Prezident Petr Pavel se nastěhuje na Pražský hrad. Lumbeho vila je...

Mobilizaci Čechoslováků připomenou desítky nasvícených pohraničních bunkrů

Výročí 85 let od mobilizace v tehdejším Československu dnes večer připomene akce Světla nad bunkry, dobrovolníci při ní...

Rozloučení s létem. Je tu rovnodennost, začíná astronomický podzim

V 8:50 středoevropského letního času nastala rovnodennost a začal astronomický podzim. V daném okamžiku Slunce opustilo...

Začal odlov vlka. Poslanci řeší i to, jak platit za škody způsobené kormorány

Premium Téměř třistakrát loni zaútočil vlk na stáda v Česku. Bylo to více než v předchozích dvou letech, a to o stovku,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...