Vleklých soudů přibylo, spor o dítě trvá i 10 let

  17:24aktualizováno  19. května 13:17
U českých soudů leží téměř devět tisíc civilních spisů, které se nepodařilo uzavřít ani po pěti letech. Vyplývá to z nových údajů, které zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti. Například Evžen Voleský se ani po deseti letech u soudu nedomohl vídat svého syna.

Evžen Voleský se ve Štrasburku domohl odškodnění, syna ale stále nevídá. | foto: Radek MičaMF DNES

Když v 1996 podal Evžen Voleský z Brna žalobu, že chce vídat svého pětiletého syna Libora, jehož mu manželka po rozchodu odmítá "půjčovat", byl ministrem Jiří Novák z ODS. Od té doby se v čele justice vystřídalo sedm ministrů, synovi Liborovi je už patnáct let, ale Voleský se definitivního verdiktu soudu dosud nedomohl.

Právě podobné případy - přetahování rodičů po rozchodu o děti -jsou typickými spory, kdy se soudy nekonečně vlečou.

Voleský si už na pomalou českou justici v roce 2004 úspěšně stěžoval u Evropského soudu ve Štrasburku. Tam se sice domohl odškodnění 160 tisíc korun a pokárání české justice za "nepřiměřené průtahy" v soudním řízení, ale moc platné mu to nebylo. Syna už deset let neviděl.

ČSSD slibuje, co nesplnila
České soudy svou stížností spíše namíchl. "Jako by se mi pomstily. Je to absurdní, ale soud v Brně rozhodl rovnou o úplném zákazu styku se synem," říká Voleský. Tento verdikt potvrdil i odvolací soud. Nyní podal takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu, kde zatím leží.

Do té doby přitom platilo rozhodnutí jiného soudu, že jako otec má nárok vídat syna jednou za dva týdny. Pointa celého příběhu: manželé dodnes nejsou rozvedeni, protože nejdřív se musí rozhodnout, co bude s jejich synem. A takové definitivní rozhodnutí za deset let nedokázaly české soudy vydat.

Když Evžen Voleský šel poprvé k soudu, mohl očekávat spor trvající třináct měsíců. Přesně taková byla v roce 1996 průměrná délka civilních sporů u okresních soudů.

Dnes je to osmnáct měsíců - poté, co na postu ministra spravedlnosti vystřídalo pět lidí nominovaných za vládní ČSSD.

Proto současný předvolební slib socialistů "zrychlíme soudní řízení o 30 procent" zní trochu jako špatný vtip. Proč to tedy sociální demokraté neudělali, když tam měli své lidi?

"Základní problém byl ten, že se ministři neustále střídali. Skoro každé dva roky byl v té funkci někdo jiný a za tu dobu téměř nic nestihnete udělat," odpovídá bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která je nyní kandidátkou ČSSD na ministryni spravedlnosti.

"To přijdete na ministerstvo, půl roku se rozkoukáváte, a když pak připravíte reformu, odcházíte," popisuje Benešová, jak to chodilo.

Socialisté měnili ministry kvůli nejrůznějším vládním krizím. Nakonec raději problémovou justici přenechali Unii svobody a vyměnili ji za ministerstvo pro místní rozvoj s vidinou, že budou mít pod palcem tok peněz z Evropské unie.

"Za dva roky, co jsem ve funkci, se toho moc stihnout nedá. Přesto se mi podařilo prosadit některé změny, třeba zavedení asistentů soudců," řekl včera současný ministr spravedlnosti Pavel Němec. "Zrušil jsem také zákaz přijímání nových soudců," dodal Němec. Pro tento zákaz přitom sám předtím hlasoval - ještě jako ministr pro místní rozvoj.

Civilních žalob přibývá
Současným problémem justice navíc už není jenom nedostatek soudců, ale to, že jsou zavaleni papírováním. Proto obě velké strany slibují, že v budoucnu dostanou soudci k ruce i pomocníky na administrativní práce.

Soudci právě něco podobného dlouho očekávají. "Případů neustále přibývá. V roce 2002 jsme jen na našem soudu řešili přes čtyři tisíce civilních žalob a loni to už bylo téměř devět tisíc," řekl místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Jaromír Jirsa.

Na soudy se v posledních letech valí především úplně nový typ žalob - případy nesplácení úvěrů, hypoték nebo jiných půjček. Právě takové případy by přitom nemuseli řešit soudci, jde totiž o poměrně jednoduché kauzy. "Pokud se to nevyřeší, bude nedodělaných věcí dál přibývat," míní Jirsa.

Příliš mnoho zákonů?
ČSSD ve svém programu slibuje, že "zpřehlední právní řád". I to po osmi letech vlády však vypadá jako žert.

Například jen v tomto čtyřletém volebním období, tedy od roku 2002, bylo podle ODS přijato více než 2400 nových zákonů, novel, prováděcích vyhlášek a jiných právních předpisů na více než 44 tisících stranách textů.

"Ohromné množství zákonů, které socialisté chrlí, je příčinou pomalých soudů: soudci, místo aby soudili, tak musí neustále studovat nové normy." tvrdí Pospíšil.

Nutno dodat, že spoustu zákonů musela vláda navrhnout po vstupu Česka do Evropské unie. Stejně by se zachovala i vláda složená z lidí z ODS, pokud by v roce 2004 byla u moci.

Vleklé případy starší než pět let

Civilní spory, sousedské nebo pracovní neshody
- celé Česko: 8798 případů
- nejvíc na severu Čech: 2554 případů
- v roce 1998 leželo na soudech 5674 nevyřešených spisů

Dědictví
- celé Česko: 912 případů
- nejvíc ve východních Čechách: 182 případů

Výživné, opatrovnické spisy
- celé Česko: 204 případů
- nejvíc na severu Čech: 107 případů

Exekuce
- celé Česko: 424 případů
- nejvíc na severu Čech: 218 případů

Obchodní spory, které řeší krajské nebo městské soudy
- celé Česko: 22 024 případů
- nejvíc u Krajského soudu v Ústí nad Labem: 6648 případů
- v roce 1998 leželo u soudů 11 487 nevyřešených obchodních spisů

Proč se soudy vlečou

Nedostatek soudců
Během posledních dvou let začaly pracovat desítky nových soudců. Jednotlivé soudy však za sebou stále "vlečou" případy z let, kdy spisy neměl kdo řešit. V Česku je nyní celkem 2942 soudců a mělo by jich být podle plánů ministerstva spravedlnosti 3063. Nejvíc soudců - 58 - chybí na Ostravsku.

"Ping-pong" se spisy
Teprve loni v červnu začala platit novinka, která nařizuje odvolacím senátům, aby co nejvíc případů rozhodovaly samy. Předtím byla praxe, že prvoinstanční a odvolací soud si kauzu mezi sebou několikrát vyměnily. Průměrná délka, během které se v roce 2004 dařilo soudům pravomocně uzavřít nějaký případ, byla 547 dní.

Přibývající případy
Rok od roku roste počet případů, které musí soudci řešit. Loni soudy obdržely 240 tisíc civilních žalob, tři roky předtím to bylo pouze 197 tisíc žalob. Přibývají především jednodušší spory - například nezaplacené hypotéky nebo leasing. Jde o jednoduchá rozhodnutí, soudy to však zbytečně zatěžuje.
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz