Vlček skončil jako šéf Sněmovny i poslanec. Nejde ani do voleb

  14:31aktualizováno  16:40
Miloslav Vlček odstoupil z funkce šéfa Sněmovny a vzdává se i poslaneckého mandátu. Nebude kandidovat ani ve volbách. Zatím byl lídrem ČSSD v Olomouckém kraji. Odstoupil kvůli skandálům kolem své osoby i proto, že sociální demokraty znechutilo, že lhal a porušil zákon, když vracel milionovou půjčku v hotovosti.

Vlčkovu rezignaci oznamoval šéf ČSSD Jiří Paroubek. Vlček stál vedle něj, mlčel jako zařezaný a neměl už ani na sobě šálu sociální demokracie jako ostatní lídři, kteří také na tiskovku přišli.

"Byl jsem přesvědčen, že pan Vlček může tu situaci zvládnout, ale dostal se do obtížné situace," řekl Paroubek po mimořádném jednání grémia sociální demokracie v Ostravě.

Sociální demokraté nechtěli připustit ani otázky k Vlčkově rezignaci. Když iDNES.cz Vlčka vyzval, aby i on řekl něco ke svému odchodu, Paroubek se k němu naklonil a končící šéf Sněmovny pouze prohlásil: "Potvrzuji, že ke 30. dubnu se vzdám mandátu," řekl. Už se ani nijak nepokoušel bránit.

Vlčkova kauza zcela zastínila to, že právě na severu Moravy se oranžoví rozhodli odstartovat závěr volební kampaně v bombastickém stylu - pozvali si i německou kapelu Scorpions.

Paroubek nad Vlčkem zlomil hůl už ve středu večer, když v přímém přenosu Otázek Václava Moravce o šéfovi Sněmovny prohlásil: "Když porušil zákon, tak odejde. Myslím, že je to padni komu padni."

Těsně před jednáním špiček ČSSD Paroubek ještě přitvrdil, když v rozhovoru pro Právo mluvil o tom, že se Vlček zesměšnil, což je podle něj pro politika mnohdy horší, než kdyby závažně selhal.

Kdo po Vlčkovi?

Po Vlčkově rezignaci na post předsedy Sněmovny bude poslední schůzi poslanců před volbami řídit první místopředsedkyně Miroslava Němcová s místopředsedy. Nový šéf dolní komory by se volil až v nové Sněmovně. (více o Němcové čtěte zde)

Místo jedničky na olomoucké kandidátce ČSSD po Vlčkovi zaujal Roman Váňa. Podle ČTK podotkl, že Miloslav Vlček bude ve volbách straně chybět.

Zdroj blízký vedení ČSSD řekl MF DNES, že Paroubek šel na grémium jednoznačně rozhodnutý, že Vlček musí z kandidátky zmizet, aby nepoškozoval sociální demokracii ve volbách.

Vlček porušil zákon, přiznal to až dodatečně

Vlček porušil zákon, když vracel svému bývalému asistentovi Zdeňku Klapkovi půjčku 1,1 milionu korun v papírovém pytlíku, i když zákon nařizuje vracet takovou částku jedině bezhotovostně, bankovním převodem. Takový předpis platí kvůli tomu, aby se zabránilo praní špinavých peněz.

Vlček to sám přiznal, ovšem ještě pár hodin před tím tvrdil, že je vše v pohodě a že zákon neporušil. (více o tom, jak šéf Sněmovny porušil zákon, čtěte zde)

Vlček také přiznal, že lhal, když zapíral, že zná svého bývalého poradce Petra Vrtala. Za Vrtala se přimlouval, aby získal dotaci ve výši 25 milionů korun, která měla jít do neziskového projektu, ale místo toho skončila v luxusním hotelu. Dotaci prověřuje ministerstvo financí.

K odstoupení dnes opakovaně vyzvali Vlčka také občanští demokraté. Podle jejich lídra Petra Nečase je ostudou Sněmovny. Kdyby neodstoupil sám, ODS by na květnové schůzi dolní parlamentní komory těsně před volbami navrhla jeho odvolání. (více o jeho kritice čtěte zde)

Sociální demokracie kauza kolem Vlčka rozzlobila i proto, že jim výrazně pokazila závěr volební kampaně. Paroubek byl na tiskové konferenci, kde oznámil Vlčkův odchod ze všech jeho funkcí, rozčílený a vyzýval k odchodu z politiky i další politiky v čele s místopředsedou ODS Ivanem Langerem, který se měl ve volbách utkat právě s Vlčkem.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Rošády v Loučné. Odvolaného starostu nahradila dříve sesazená starostka

Starostování v Loučné nad Desnou na Šumpersku není v tomto volebním období právě nejstabilnější práce. Petra Harazímová...

K silnici u Trutnova se vrátil populární slon, za rok ho opět vymění

Reklamní poutač ve tvaru slona, který až do loňského podzimu stál téměř padesát let u silnice mezi Trutnovem a Dvorem...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz