Vlček sepsal mírový plán pro Blízký východ, poslanci se od něj distancují

Víme první   17:29aktualizováno  17:39
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček se pustil do vysoké diplomacie. Na schůzce šéfů parlamentů EU se chystá přednést návrh na usmíření Izraele a Palestinců. Poslancům se jeho mírový plán nelíbí, prý straní druhým zmíněným. Vlčkovi to napsali v dopise, který podepsali i někteří sociální demokraté.

Poslancům se Vlčkova iniciativa nelíbí. Poslali mu protestní dopis. | foto: René VolfíkČTK

Vystudovaný agronom, který zatím uklidňoval hlavně hlučné a rozhádané poslance, se pokouší utišit konflikt v Gaze. Je třeba "vyzvat Izrael, aby řešil problémy v pásmu Gazy politickými a diplomatickými metodami a nikoliv použitím vojenské síly", soudí Miloslav Vlček.

Monitorovací jednotky EU by podle něj měly zabránit pašování zbraní do Gazy a Izrael má ukončit blokádu pásma a pomoci jeho "izolovaným a nedostatky trpícím obyvatelům". Hamas má zahájit dialog s palestinskou samosprávou a vážně by se měl zamyslet i nad jejím návrhem na ustavení vlády národní jednoty, odhaluje Vlček svůj plán na obnovení míru.

Vlček také navrhuje, aby OSN prošetřila, zda při lednové izraelské vojenské operaci v Gaze nebyly spáchány válečné zločiny.

Svůj plán představil už 30. ledna při návštěvě předsedy Evropského parlamentu Hans-Gerta Pötteringa v Česku. Setkání se tehdy účastnili i zástupci francouzského, španělského a švédského parlamentu.

Vlček by chtěl navíc svých deset bodů přednést na konferenci předsedů parlamentů EU, která se bude příští týden konat v Paříži.

"Je to návrh, jak může parlamentní diplomacie pomoci oficiální diplomacii," vysvětlil Vlček. "Protože jsme předsednickou zemí," odpověděl na dotaz iDNES.cz, proč se pouští do tak složitého tématu. "Každý máme během předsednictví úkoly - prezident, premiér, předseda Senátu, předseda Sněmovny," vypočítává Vlček. Na jeho aktivitě tak prý není nic překvapivého.

Poslanci jsou proti. Ať Vlček mluví jen za sebe

Usnesení se ale nelíbí českým poslancům, podle kterých je nevyvážené a příliš straní Palestincům.

"Ono to tak trochu vypadá, jako kdyby válečné zločiny spáchal Izrael," řekl iDNES.cz místopředseda sněmovního zahraničního výboru Tomáš Dub z ODS. "Z toho jeho vyjádření vyplývá, že Hamas bere jako partnera. Pro nás je to ale teroristická organizace," dodal poslanec.

"Základní problém je ten, že pan předseda dal prohlášení, které je jednostranné a je to jeho osobní vyjádření. Vyvolává ale dojem, že jde o usnesení Sněmovny, ale to není žádná pravda," řekl iDNES.cz další člen výboru Jan Schwippel.

Podle něj se výbor sešel kvůli blízkovýchodní krizi hned dvakrát, ani na jednom setkání ale Vlček nebyl přítomen. "Zvažoval jsem i návrh nového bodu schůze a sice bod odvolání pana předsedy," řekl na adresu Vlčka Schwippel, kterého "mírový plán" předsedy Sněmovny rozzlobil.

Zastání má ale Vlček naopak u předsedy výboru Jana Hamáčka z ČSSD. "Je to iniciativa pana předsedy, se kterou jede na setkání se svými kolegy z EU. Ten materiál jsme diskutovali na zahraničním výboru," potvrdil iDNES.cz Hamáček.

Návrh se mu líbí. "Já s tím souhlasím. Shrnuje to, co je třeba, aby bylo nalezeno východisko z krize. Pro mne je důležité, že to bylo konzultováno s ministerstvem zahraničí. Potvrdili, že je to v souladu s českou zahraniční politikou," řekl Hamáček.

Vlček dostal protestní dopis

Návrh na zahraničním sněmovním výboru vzbudil rozruch. Předseda Hamáček navrhoval hlasování, kterým by výbor Vlčkovu iniciativu vzal na vědomí.

To se ale nelíbilo zástupcům ODS ve výboru. Místopředseda Tomáš Dub proto naopak předložil oponentní stanovisko. Protože rozložení sil bylo takové, že by ani jedno neprošlo, uzavřel se kompromis. Oba návrhy byly staženy a nehlasovalo se ani o jednom.

Nespokojení zákonodárci proto alespoň sepsali protestní dopis, který dnes Vlčkovi předali. Podepsali jej poslanci obou hlavních stran - ODS i ČSSD.

"V reakci na Vaše prohlášení k situaci v Gaze konstatujeme, že izraelskou vojenskou operaci v Gaze (Lité olovo) pokládáme za důsledek teroristických aktivit Hamasu vůči státu Izrael a jeho obyvatelům," píše se v dopise, který má redakce iDNES.cz k dispozici.

Poslanci dodávají, že jim je líto civilních obětí konfliktu, zdůrazňují ale, že zodpovědnost za ně nese především Hamas. "Zároveň se distancujeme od těch částí Vašeho prohlášení, které připouštějí akceptaci teroristické organizace Hamas jako partnera či objektu vyjednávání."

"Musím znát názory všech stran. Hamas v tom konfliktu je, když nebudu vědět, jaký má náhled, nemohu najít řešení pro ostatní," hájí svá stanoviska Vlček. "Nepodporuji Hamas," ujistil předseda Sněmovny. Jen je prý bytostně proti tomu, aby se konflikty řešily vojenskou silou.

Poslanci dále Vlčka žádají, aby při všech jednáních, kdy bude reprezentovat Poslaneckou sněmovnu, uváděl kromě svého návrhu vyváženě i toto jejich stanovisko.

S Hamasem nejednat, říkají sněmovní přátelé Izraele

Dopis podepsali členové ze sněmovní Skupiny přátel Izraele, které předsedá poslankyně ČSSD Hana Orgoníková. Ta k textu prohlášení přiložila i průvodní dopis a sama vše odeslala Vlčkovi. "Dopis už je v sekretariátu předsedy Sněmovny," potvrdil iDNES.cz Dub.

"Hovořila jsem o tom s panem Vlčkem už před nějakým časem. Má představu, že zástupci (znepřátelených stran) budou sedět kolem kulatého stolu. My se ale domníváme, že za kulatým stolem mají sedět jen ti, kteří tam patří. Naše skupina se domnívá, že to není Hamas," řekla iDNES.cz Orgoníková. Dopis předala i izraelské ambasádě, kde jej převzal velvyslanec Yaakov Levy.

Podpisy připojili kromě Duba, Schwippela a Orgoníkové i další členové Skupiny přátel Izraele - Jan Vidím (ODS), Miroslava Němcová (ODS), Pavel Vanoušek (ČSSD), Richard Dolejš (ČSSD) a Vlastimil Aubrecht (ČSSD).

Podle Duba není zřejmě autorem textu Vlček. "Já myslím, že mu to někdo psal," domnívá se poslanec. Podle jiných informací text Vlčkovi vypracoval bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan. Ten se už před lety "proslavil" mírovým plánem, který měl vyřešit kosovskou krizi.

Vlčkův mírový plán

1) Vyzvat Izrael, aby řešil problémy v pásmu Gazy politickými a diplomatickými metodami a nikoliv použitím vojenské síly. Izrael by tak mohl pro své legitimní požadavky bezpečnosti získat podporu mezinárodního společenství včetně OSN, EU i Ligy arabských států

2) Požádat Egypt o otevření hraničního přechodu Rafah a umožnit tam rozmístění monitorovacích jednotek EU, které by zabraňovaly pašování zbraní do Gazy.

3) Požádat Izrael, aby ukončil blokádu Gazy a pomohl tak izolovaným a nedostatky trpícím obyvatelům pásma Gazy. Tímto krokem by Hamas přišel o jakoukoliv možnost ospravedlnit pašování zboží, natož porušení příměří.

4) Vyzvat Hamas, aby zahájil dialog s palestinskou samosprávou ve snaze nalézt společnou platformu pro jednání o obnovení mírového procesu.

5) Vyzvat Hamas, aby se vážně zabýval návrhem palestinské samosprávy na ustavení vlády národní jednoty.

6) Vyzvat palestinskou samosprávu podpořit veškeré úsilí o usmíření všech složek palestinské společnosti, aby se sjednocená Palestina mohla stát zodpovědným partnerem pro budoucí jednání.

7) Podpořit dialog mezi poslanci obou stran konfliktu a rovněž mezi poslanci všech zúčastněných států v regionu a povzbudit je, aby věnovali svou pozornost jednak příslušným rezolucím RB OSN, jednak Arabské mírové iniciativě z roku 2002 a Ženevské iniciativě z října 2003.

8) Podpořit větší provázanost úsilí diplomatického Kvartetu (i navzájem jeho jednotlivých komponentů OSN, EU, USA a Ruské federace) s aktivitami Ligy arabských států.

9) Podpořit úsilí OSN prošetřit, zda při vojenské operaci v Gaze nedošlo ke spáchání válečných zločinů.

10) Podpořit masivní hospodářskou a humanitární pomoc Gaze srovnatelnou ve svém dopadu s poválečným Marshallovým plánem.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz