Vlastenecký vysílač maskovala v srpnu 1968 i rudá hvězda

  5:42aktualizováno  5:42
Po obsazení Československa v srpnu 1968 se okupanti snažili umlčet média a nahradit je vlastní produkcí zpráv. Naráželi ale na vynalézavost, která získala věhlas i v zahraničí. Jeden ze srpnových příběhů připomněl při spuštění webu k roku 1968 i bývalý redaktor Československé televize Miroslav Sígl.

Miroslav Sígl byl v roce 1968 redaktorem Československé televize. Na začátku normalizace z ní za své vysílání z doby invaze musel odejít. | foto: M. Pithart, archiv M. Síglapro iDNES.cz

Improvizované vysílací studio zprovoznil Miroslav Sígl s kolegou Jiřím Hradeckým 21. srpna už v 16 hodin v hloubětínské Tesle. To už byly hlavní budovy televize, ČTK a rozhlasu obsazené.

Hesla "Jsme s vámi, buďte s námi" nebo "Pravda zvítězí - ale nikoliv tištěná azbukou", která studio vysílalo, nejsou pamětníkům invaze neznámá. Okupantům, kteří už 21. srpna většinu vysílacích míst obsadili nebo rovnou rozstříleli, ale hloubětínské improvizované studio uniklo. Proti tankům se postavila vynalézavost, vtip i soudržnost.

Pod pěticípým rudým svícnem byla "tma"
Zřejmě nejkurióznější ochranou, která studio v hloubětínské Tesle kryla, byla velká rudá hvězda na střeše podniku. Symbol Moskvy pracovníci na začátku okupace vypnuli.

Jenže na konci lana antény v noci jasně zářil obloukový výboj třicetikilowattového vysílače. "Hvězdu jsme tedy znovu zapnuli a její světlo zamaskovalo obloukový výboj," vzpomíná dnes dvaaosmdesátiletý Miroslav Sígl. Jejich lest účel splnila. "Před rudou hvězdou měli Sověti respekt."

. ČTĚTE TAKÉ

* Archiv vydal zapomenuté záznamy ze srpna ´68, poslechněte si ukázky

* Web k roku 1968 odkrývá zaprášená svědectví o okupaci

Vojáci Rudé armády nasadili v Praze i goniometrické vozy, kterými chtěli "neposlušné" vysílače zaměřit. Ani to se jim ale nepodařilo. Studio ve sklepě Tesly, v němž panovalo čtyřicetistupňové horko, dostalo vždy včas varování, když se vozidlo s goniometrickým zaměřováním blížilo.

Jindy zase vojáky a jejich auta zastavily dopravní značky a rozkopané silnice, které byly ještě před několika desítkami minut průjezdné.

Švýcaři českou vynalézavost ocenili, Rusové nepochopili
České vysílání, které okupanti označovali za ilegální, dosáhlo i do zahraničí. Švýcarské noviny Neue Züricher Zeitung psaly o "obdivuhodné odvaze a neslýchané obratnosti", proti které nic nezmohla ani dobře vyzbrojená okupační armáda.

"Neue Züricher Zeitung dokonce vyzval švýcarskou vládu, aby si vzala z rozhlasového odporu proti okupaci v Československu příklad a posílila schopnost Švýcarska odolávat případné okupaci podobně jako my," říká Sígl.

Pozoruhodně nápaditý nenásilný odpor ale dováděl okupanty k šílenství. "Používali to jako argument a říkali nám: vidíte, z toho je jasné, že jste se na boj a invazi museli připravovat, že to bylo plánované," vzpomíná Sígl.

Po týdnu přišel obrat, hrozby a konec
Jeden z hlavních úkolů, zpravodajství ze 14. sjezdu KSČ, redaktoři Svobodného vysílání Československé televize splnili. Díky vojenským směrovacím pojítkům, která přenášela záznamy ze sjezdu ve vysočanské budově ČKD, se sjezd, později prohlášený za neplatný, nepodařilo vypátrat.

Týden po příchodu okupačních vojsk ale už bylo vše jinak a vrch získali okupanti.

"Premiér Oldřich Černík řekl, a bral jsem to jako varování i sobě, že on sice spoluobčany zatýkat nebude, ale že v zemi působí i sovětští agenti. Zdráhat se začali i technici Tesly a představitelé vedení KSČ," vypráví Sígl. Týden po invazi hlas okupanty neodhaleného vysílače na vlně 490 metrů umlkl.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Střídání v Afghánistánu. Vojáky z Přáslavic vystřídali výsadkáři z Chrudimi

Česká armáda v Afghánistánu vystřídala jednotku střežící spojeneckou základnu Bagrám. Rotu, kterou tvořili zejména...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz