Pohřeb se státními poctami si zaslouží Chramostová, řekl Rychetský

  13:42aktualizováno  19:30
„Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová,“ uvedl v neděli předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský v prohlášení pro ČTK. Nepřímo tak narážel na fakt, že pohřeb se státními poctami vláda připravuje pro zpěváka Karla Gotta. Podle Jiřího Ovčáčka Rychetský svým prohlášením rozděluje národ.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové) zemřela dnes i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ uvedl Rychetský v prohlášení pro ČTK. Reagoval tak na úmrtí divadelní a filmové herečky a rovněž signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové.

Prezident Zeman káral Rychetského

„Nemám nic proti pohřbu Vlasty Chramostové se státními poctami, ale k tomu není kompetentní pan Rychetský, ale ministr kultury Lubomír Zaorálek,“ prohlásil v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 prezident Miloš Zeman.

„Pavel Rychetský v poslední době plete do politiky, aniž by k tomu byl kompetentní,“ řekl Zeman o Rychetském, který byl přitom místopředsedou vlády právě v době, kdy byl Zeman premiérem.

Zeman také řekl, že by se měl Rychetský více věnovat práci v Ústavním soudu. „Zanedbává práci v Ústavním soudu, což mohu doložit tím, že u soudu leží již tři roky ústavní stížnost prezidenta a dosud není vyřízena,“ uvedl prezident.

K pohřbu Chramostové se státními poctami vyzval i Kalousek

Podobný výrok jako Rychetský přidal k úmrtí Chramostové šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Premiéra Babiše vyzval, aby svolal mimořádné zasedání vlády a projednal pohřeb se státními poctami. Chramostová byla podle Kalouska statečná žena, kterou komunistický režim pronásledoval, ale nezlomil.Podobný výrok jako Rychetský přidal i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

06.října 2019 v 13:38, příspěvek archivován: 06.října 2019 v 13:56

Pane premiére, @AndrejBabis, zemřela Vlasta Chramostová. Velká česká herečka, statečná žena, signatářka Charty 77. Komunistický režim ji pronásledoval, ale nezlomil. Svolejte mimořádné zasedání vlády projednejte státní pocty při pohřbu. Děkuji. @lubomirzaoralek

Poslední rozloučení s Vlastou Chramostovou se uskuteční v pondělí 14. října z jeviště Národního divadla. Divadlo také vyvěsí černou vlajku.

Na vyjádření Rychetského na svém Twitteru okamžitě reagoval také mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Podle něj předseda Ústavního soudu proti sobě posmrtně staví dvě osobnosti a rozděluje národ.

„Nenechme se touto děsivou nenávistí strhnout. Ctěme mrtvé, vzdejme jim úctu a pomodleme se za ně,“ doplnil následně Ovčáček s tím, že politicky zneužívat mrtvé, kteří se nemohou bránit mohou jen tvorové připomínající vepře.

06.října 2019 v 13:23, příspěvek archivován: 06.října 2019 v 13:36

Převelice se stydím za předsedu Ústavního soudu! Svým prohlášením jenom vyvolává další vášně. To si dr. Rychetský opravdu neuvědomuje, že proti sobě posmrtně staví dvě velké osobnosti a rozděluje tak národ?

Poslední rozloučení s Karlem Gottem pro veřejnost bude v pátek 11. října od 8 a 22 hodinou v Praze na Žofíně. Zádušní mše v pražské katedrále sv. Víta následující den od 11:00 bude sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka, tato mše bude pro zvané. Úřad vlády při přípravách pohřbu zpěváka spolupracuje také s policií i armádou, protože očekává obrovský zájem veřejnosti. „Detaily nemám, dělají to kolegové. Nejdůležitější je (Gottova) rodina, respektujeme přání rodiny,“ uvedl v sobotu Babiš.

Úmrtí Vlasty Chramostové předseda vlády označil za velmi smutnou zprávu. „Odešla vynikající herečka a statečná žena,“ uvedl na twitteru.

Smrt dvaadevadesátileté herečky okomentoval i dramatik a signatář Charty 77 Milan Uhde. „Vlasta Chramostová byla statečná žena a mimořádná herečka. Odvedla obrovskou práci,“ řekl Uhde.

Vzpomínky a reakce na smrt Chramostové se objevují i na sociálních sítích. Podle senátora Jiřího Drahoše byla Chramostová jedním ze symbolů sametové revoluce. 

06.října 2019 v 13:22, příspěvek archivován: 06.října 2019 v 13:52

V 92 letech nás opustila Vlasta Chramostová. Výborná herečka, kterou si pamatuji z vynikajících rolí v Národním divadle, ale také nesmírně statečná žena, která se neváhala postavit komunistické moci a byla jedním ze symbolů sametové revoluce. Nezapomeneme!

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz